zofim.org.il
  
 


 
דף הבית » כתבה: קיוסק ירוק

תמונה קטנה קיוסק ירוק פורסם על ידי מאי שבת
בתאריך 29/4/2012
בכתבה זו צפו 40104 גולשים

נסו לחשוב שנייה על הפעם האחרונה שהלכתם בשכונה שלכם, בדרך לשבט או בדרך לבית הספר או סתם הליכה לכיף.
בסיבוב הזה שעשיתם אתם אולי זוכרים במקרה את כל הפחיות והבקבוקים? אותם אלה שבמקרה הטוב נמצאים בפח ובמקרה הפחות טוב סתם זרוקים על הרצפה?

אני בטוחה שאתם מצליחים להיזכר בכמה כאלה, אפילו דיי הרבה.

טוב, אז באתי פה לספר לכם דווקא על השכונה שלי, שם לא תמצאו כנראה אפילו בקבוק קטן אחד או איזו פחית בשום מקום (כן, גם לא בפחים!).
החניכים שלנו דואגים לזה!

בשבט שלנו פועל כבר מתחילת השנה
"הקיוסק הירוק"! קיוסק שבו כל החניכים והשכב"ג יכולים "לקנות" ממתקים מכל מיני סוגים- לא בכסף, אלא בבקבוקים או בפחיות. את כל הבקבוקים והפחיות שנאספים אחרי כל יום פעילות (לפעמים מגיעים גם ליותר מ-150 ביום פעילות אחד!) מכניסים לתוך שקיות ענקיות ופעם בשלושה שבועות בערך נותנים אותם לאל"ה (תאגיד המחזור) ומקבלים תמורתם כסף- כסף שאיתו אנחנו קונים דברים חדשים לקיוסק.
ככה יוצא בעצם שהקיוסק משלם על עצמו!

מי שעדיין לא הבין, הקיוסק הירוק בשבט שלנו הוא לא למטרות של רווח, הוא למטרת מחזור בלבד!
בהתאם לזה גם המחירים: מהדבר הזול ביותר- חמצוצים, מסטיקים וגומי במחיר של בקבוק אחד דרך סוכריות ושלוקים קפואים ב-3 בקבוקים ועד לדברים "יקרים" יותר- טרופית קפואה ווואפלות ב-4 בקבוקים.
רק זכרו שלכל בקבוק יש פיקדון של 0.30 אגורות בדרך כלל ככה שה"מחירים" שלנו נעים בין 30 אגורות ועד לשקל ועשרים!
הבעיה היחידה בכל הדבר הזה היא שאנחנו יכולים לקבל רק בקבוקי פלסטיק קטנים, פחיות ובקבוקי זכוכית, לכל שאר מוצרי הפלסטיק כבר אין פיקדון ולכן אין לנו את האפשרות להשתמש בהם לטובת הקיוסק.

הקיוסק הזה בעצם שווה לכולם ובכך לא יוצר שום מתיחות בין החניכים שיש להם כסף, לבין אלה שיש להם קצת פחות, אחד הערכים החשובים ביותר של התנועה.
כמובן שגם ההורים מרוצים מהסיפור הזה, הם גם רואים שהצופים נותנים לילדים שלהם את אותם ערכים לשמירה על איכות הסביבה שהם שומעים אותנו מדברים עליהם וגם קונים לילדים שלהם את הממתקים שהם רוצים בלי להוציא סתם עוד כסף.

הרעיון הכללי של הקיוסק הוא שבמקום שהבקבוקים והפחיות האלה ימשיכו להיזרק סתם לפחים וימשיכו לזהם לנו את הסביבה, אנחנו משתמשים בהם שוב ושוב.
כל אחד בצופים כבר כנראה עבר את פעולת המחזור הרגילה- זאת שאומרת לנו כמה שנים לוקח לכל דבר להתכלות (ואני בטוחה שכמעט כולם כבר מדקלמים את השנים: 200-500 שנים לפחית וכ-450 שנים לבקבוק פלסטיק), אז אנחנו החלטנו שאנחנו לוקחים את זה צעד אחד קדימה! אנחנו מלמדים את החניכים שלנו לשמור את אותם בקבוקים ופחיות מזהמים (שיישארו הרבה אחרינו) ולהשתמש בהם, לגרום לכך שגם להם יהיה איכפת מאיך שהארץ שלנו תראה! אנחנו מראים להם איך לעשות את כל מה שאנחנו מדברים עליו בפועל- אנחנו לא רק צופים מהצד, אנחנו פועלים בתכלס- הדוגמה הכי טובה שאפשר להעביר לחניכים!

טוב, אז כמו שכבר אמרתי, החניכים שלנו "מנקים" את השכונה כבר למעלה מחצי שנה.
הם לא רק שומרים את הבקבוקים מהבית שלהם, הם מסתובבים בכל השכונה ואוספים את כל הבקבוקים של אלה שלא היה להם איכפת מספיק וזרקו אותם בכל מקום.
כל החניכים (מכיתה ד' ועד י"ב) מתלהבים מאוד מהרעיון ובכל יום פעילות, עוד לפני שהקיוסק

פרסם כתבה »


תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 3 תגובות | הוספת תגובה


1. כל הכבוד לכם! תותחים!
נכתב על ידי דנה ויזר משבט שקמה בתאריך 29/4/2012 בשעה 14:32
2. מדהימים...
נכתב על ידי יעל טאובר משבט עומר בתאריך 29/4/2012 בשעה 18:07
3. איזה כיף..
נכתב על ידי עופרי ויזנבליט משבט עומר בתאריך 29/4/2012 בשעה 19:57