zofim.org.il
  
 


 
דף הבית » כתבה: זוכרים את יאני

תמונה קטנה זוכרים את יאני פורסם על ידי זאב זיוון
בתאריך 1/7/2012
בכתבה זו צפו 8315 גולשים

עבור הדור שלי, יאני היה מרכז ההנהגה האולטימטיבי של הנהגת תל אביב ולצידו אלי שלומי 'הגדול' כרכז הדרכה ומפעלים.

במציאות של שנות השישים, בה בתי השבטים היו צריפים דולפים, היה להשגת אמצעי העירייה לטובת השבטים בבחינת השגת הא'-ב' הנדרש לקיום השבט ובכך היה כוחו של יאני.

בימי הגרעינים במחנה שמונים (בסיס הטירונים של הנח"ל- משם הגיע להנהגה עיקר כוח ההדרכה הבוגר שלה) הוא היה שם, עם רשימה ועט ביד, מסתובב בין הגרעינים ודואג למיועדים להגיע להנהגת תל אביב לחל"ת (חופשה ללא תשלום מהצבא שיעדה ריכוז שבט והדרכת השכבות הבוגרות בו). יאני סובב העט לכאן ולכאן וכך מצאתי עצמי מרכז שבט 'צבר' על 1,000 חניכיו בשנת 1963/4.

רוח ההנהגה נסבה סביב ה'אנגליה'- זו הייתה מכונית הפורד של יאני. במוצאי שבתות לאחר פעולות השכבה הבוגרת הוא אסף אותנו לחוויה משלנו: לנגב צלחת חומוס וטחינה ב'לב הרחב' שבכרם התימנים. בערב מחנה הקיץ הוחלף המפגש לברוקלין בר על כוס של גלידה לקראת ימי העבודה הקשים במחנה הקיץ. גיבוש צוות בימים שהיועצים הארגוניים עוד לא ידעו להציע חוויות משותפות מעין אלו.

את יאני הטרידו שינויי רוח התקופה. פעם אמר לי 'מתי כתבו באחרונה שיר על עבודה בעברית'? וכדי לחזק אותנו לקח את יגאל ואותי להרצאה של הסופר ס.יזהר במטה מפלגת פועלי ישראל ברחוב הירקון דאז.

כמרכז (מזכ"ל) התנועה היה הבית של משפחת אפשטיין בתל ברוך כמו גם משרדו בבית העירייה עבורי בבחינת 'חוף מבטחים' בין הגלים הסוערים של המעשה התנועתי היומיומי. כמי שהגיע לפעילות התנועתית מהקשר לגרעיני היעד במשקי הצופים, ראה יאני בקשר ההדוק בין התנועה הצופית לתנועה הקיבוצית ערך שיש לו חשיבות הדדית. לו שמעו לו, לא היו ממהרים כל כך להתנער מקשר ארוך שנים זה.

כשהגיע עם רעו לעבודה בעירייה חיליק לביקור בשיקגו בשעת שליחותי ביהודה הצעיר הייתי אני להם למורה דרך באטרקציות התיירות השונות: מראש מגדל הסירס ובדאון טאון ועד בניין הבהאים בצפון שיקגו. להבדיל השתתף בסיור של מחלקת ההדרכה התנועתית לחניכי גרעיני התנועה בהיאחזויות רצועת עזה. בשנותי בניצנה זכיתי לארח אותו כאיש עיריית תל אביב שביקש לתהות על המעשה שלנו בלב המדבר ואפשרות שילוב חניכי מנהל הנוער בפעולותינו. עם חיוך היה שב ושואל 'מתי תחזור כבר לתל אביב?'. משאלה שלו שלא מילאתי. הייתה לו גם הערכה 'מסודרת' על הארגון הגדול שבו עבד. כשניסיתי את כוחי שם פעם אמר לי: "עיריית תל אביב היא עירייה מסודרת. היא מוציאה מכרז והיא יודעת מראש מי יזכה!".

אני רוצה לאחל לממשיכי הדרך בהנהגת תל אביב שימצאו את הדרך להנצחת ראש ההנהגה הוותיק  שהלך לעולמו. אם לעצתי ישמעו הרי ראוי לקרוא על שמו את שבט הצופים הבא שיוקם בעיר. ואם לליבו ששבת של יאני תשמעו הרי עדיף שיהיה זה שבט בדרום העיר כי זה היה מרחב הפעילות הקרוב לליבו ביפו והשכונות.

 

יהי זכרו ברוך

זאב זיוון

מיתר 

פרסם כתבה »


תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 1 תגובות | הוספת תגובה


1. זאב אדוני
נכתב על ידי אייל פסח משבט ראשונים בתאריך 1/7/2012 בשעה 16:21