zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » נחל שורק הררי

מאפייני המסלול
אזור: ירושלים, הרי ירושלים ושפלת יהודה
רמת קושי: בינוני
גיל מומלץ: כיתות ז' - ח'
אורך המסלול: כ- 4.5 ק"מ
זמן משוער: 5.5 - 8 שעות
עונות מומלצות: אביב

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו למסלול ציון 3 מתוך 5.

ISyWXVPE
(name , name , name)


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
נחל שורק הררי
בין הרים ובין סלעים, מתפתל בנוסף למסילת הרכבת, גם נחל שורק, המתחיל בירושלים וזורם עד לים התיכון. זהו קטע הנחל המפותל ביותר בו הנחל מנסה להתגבר על פערי הגובה בין ירושלים למישור החוף, וכאן נוכל לטייל בין חורש ים תיכוני, קבר שייח קדוש, אפשרות למעין, ורכבת אחת שהפסיקה לפעול

סימוני שבילים: ירוק , שחור , ירוק . נ.צ. התחלה: 1538.1288.

המסלול כולו במגמת ירידה, מלווה את נחל שורק ומתפתל לצידו, בחורש ים תיכוני, עשיר בצומח ובבעלי חיים. ממגדל קק"ל המשמש כנקודת תצפית לאיתור שריפות, נתחיל את מסלולנו, אך קודם לכן ניתן לערוך תצפית על עמק שורק, נחל שורק המפותל, ובית שמש הפרושה מתחתינו, אם מרימים עוד קצת את המבט אפשר להתרשם מהמראה הכללי של מישור החוף (אפילו את מודיעין אפשר לזהות בצפון), ומההבדל שבין השפלה הנמוכה, בה הגבעות עגלגלות ונמוכות יחסית, לבין השפלה הגבוהה בה מתחילה ההתרוממות לכיוון הרי ירושלים.

נתחיל לרדת בסימון הירוק  לכיוון צפון מזרח, אחרי כ - 300 מ' נפגוש ונחצה דרך עפר, ואחרי הליכה קצרה, כ- 30 דקות, הסימון הירוק  מתחלף בשחור. נלך בחורש, בו נוכל להבחין באלונים ובאלות השולטים בנוף. זהו ניגוד לרוב הרי ירושלים, הנטועים בדרך כלל אורנים, שניטעו ע"י קק"ל. שמורת נחל שורק היא שמורת הטבע הגדולה ביותר בהרי ירושלים.

אחרי כ - 2 ק"מ של הליכה בנחל, אפשר לראות בצד שמאל שלוחה גבוהה המתרוממת מעל נחל שורק. זוהי חרבת צורה, שבראשה נמצאו שרידים חקלאיים רבים המיוחסים לתקופה ההלניסטית ולתקופת מרד בר כוכבא.

נמשיך בשביל בשחור ולאחר כ - 400 מ' נראה סימון שבילים שקוף (שני פסים לבנים ופס ריק ביניהם - זהו סימון שהולך לנקודה קרובה וחוזר חזרה) המוביל למעין קטן, בו ניתן להבחין בד"כ ב"שולחנות אכילה" של יערונים, מכרסמים קטנים, הניזונים מאצטרובלים ובלוטים. שולחן אכילה הוא שמם של שרידי המזון המרוכזים יחד בנקודה מסוימת. המעיין קטן ולא שופע כל השנה. שווה לבדוק מה מצבו בעת הביקור בנחל.

נחזור לשביל השחור ונמשיך בו עד לפגישה עם הסימון הירוק  המוביל לדיר א-שייח. זהו מקום קבורתו של שייח מוסלמי, וסביב הקבר ניתן למצוא עצים עתיקים שנשתמרו בזכות קדושת המקום.

נמשיך כ - 40 דקות עם השביל הירוק עד לתחנת הרכבת של בר גיורא. בצד ימין ניתן להבחין בגשר עליו עוברים פסי הרכבת לירושלים. ניתן להמשיך ישר, ואחרי כ - 400 מ' לפנות אחריו שמאלה, שם תמצאו גשר צר החוצה את נחל שורק, ובצידו השני של הנחל ימתין לכם האוטובוס.

אולם לפני שנעלה לאוטובוס, מומלץ לפנות אחרי הגשר ימינה, ולעלות לתחנת בר גיורא הנטושה. אל חשש, ניתן לטייל על הפסים מאחר והרכבת לירושלים לא עברה כאן (ולא נוסעת בכלל בעצם...) מאז 1998. ניתן לספר מעט מסיפורי הרכבת והקידמה שהיא הביאה לירושלים בימים עברו. (נסיעה מיפו לירושלים 8 שעות בלבד במקום יומיים!!!). אל תשכחו להדגיש לחניכים את העובדה כי אנו הולכים על פסי הרכבת, מאחר והיא לא פעילה והדגישו את הסכנה שבטיול על פסי רכבת פעילים (אם אין זמן, לא חייבים ללכת לתחנת הרכבת).

נרד חזרה לנחל שורק שם נמצא את הגשר עליו ניתן לחצות את הנחל.

אל תטעו ברעש מי הנחל המפכים למרחוק, מדובר בנחל המזרים בתוכו את שפכי הביוב של עיריית ירושלים. מצב הנחל השתפר אמנם, תודות למכון לטיהור שפכים חדש שהוקם ממש בסמוך לשפך נחל קטלב לשורק, אך למרות זאת המצב רחוק מלהיות משביע רצון...

נ.צ. סיום: 1575.1286

דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • המסלול חלק ביותר בימים שאחרי הגשם –לא מומלץ לטייל בו עד 3 ימים לאחר הגשם!
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: מכביש מס' 1, יורדים במחלף שער הגיא, נוסעים בכביש 38, פונים שמאלה בצומת הכניסה הראשית לבית שמש, (ליד מרכז הקניות BIG) ממשיכים ישר עם הכביש ועוברים את כל אזור התעשייה עד לשלט המפנה אתכם שמאלה לכיוון מערת שורק, פונים שמאלה וממשיכים ישר עם הכביש המתפתל עד לצומת הפניה למערת הנטיפים, (מערת אבשלום - יש שילוט במקום), מיד לאחר הפניה שמאלה יש פניה ימינה לדרך עפר, ממשיכים בדרך העפר עד למרגלות מגדל התצפית של קק"ל.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: האוטובוס חוזר לכביש וממשיך לכיוון מזרח, עובר את נס הרים ובצומת בר גיורא פונה שמאלה לכביש 386, מתפתל ויורד עם הכביש כ - 5.5 ק"מ. מיד אחרי שהנהג עובר בגשר מעל פסי הרכבת ישנה פניה שמאלה לדרך עפר, הדרך עבירה לכל האוטובוסים. יש לנסוע עד לתחנת הרכבת "בר גיורא" כ - 2.3 ק"מ ושם להמתין לקבוצה.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים