zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » מבריכת צפירה לנחל צאלים

מאפייני המסלול
אזור: עין גדי ומדבר יהודה
רמת קושי: בינוני
גיל מומלץ: כיתות ט' ומעלה
אורך המסלול: כ- 8.5 ק"מ
זמן משוער: 8 - 10 שעות
עונות מומלצות: אביב, סתיו, חורף
המסלול הוא מסלול מעגלי
המסלול כולל טיפוס בסולמות וחבלים
המסלול כולל הליכה / רחצה במים

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו למסלול ציון 1 מתוך 5.


( , )


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
מבריכת צפירה לנחל צאלים
נחל קניוני גדול ומרשים ובו חבויים גבי מים, סיפורים מעניינים, עקבות טורפים מלכודת נמרים ומעיין בין הסלעים

נ.צ. התחלה: ברכת צפירה 71645/47025

המסלול מתחיל מחניון בריכת צפירה בסימון שבילים אדום.

הולכים כשני קילומטרים בתוואי מישורי פחות או יותר, הדרך היא על רמת המדבר בין ערוצי נחלים קטנים, ניתן למצוא צמחיית נחלים וצמחיה מדברית כמו רותם, זוגן ולראות פריחה באביב, נלך באדום עד למפגש עם סימון שבילים ירוק.

הולכים לפי הסימון הירוק כ- 300 מטרים עד לתחילת הירידה.

לפני הירידה זו הזדמנות טובה לתצפית על הנחל, על רמת המדבר והרבה פעמים גם על עופות דורסים: נשרים בעיקר, רחמים, בזים ועיטים. הירידה היא ירידה מצוקית תלולה, בה יש לנהוג ביתר זהירות. הירידה ארוכה ואורכת כשעה וחצי (בממוצע) עם קבוצה.

בסוף הירידה מגיעים למקום שנקרא 'בריכת נעמה',(סוף הסימון הירוק), בבריכת נעמה יכולות לשבת כ- 4-3 קבוצות.

משם ממשיכים בסימון שבילים כחול, הנמצא על הגדה הצפונית (שימו לב שכולם יילכו על השביל ולא בערוץ - מעבר לזה שבאופן כללי יש להישאר על השביל, כאן יש נטייה לטעות וללכת לעבר הקניון, במיוחד לחניכים סקרנים).

ההליכה אורכת כשלושה קילומטרים על שביל יבש, שברובו הוא צר. רצוי לעשות בו הפסקות קצרות (במיוחד לשתייה - השביל חשוף לשמש), למרות שלאורך הקטע אין מקומות ממש נוחים לעצירה.

לאחר השלושה קילומטרים מגיעים לפיצול כחול-ירוק-שחור. ממשיכים בשביל השחור שהוא חלק, צר ודרדרתי, ומוביל לעין נמר. לצד המעיין ניתן לשבת, ורצוי לא לאכול בקרבתו מאחר והדבר מזהם את בריכת המעיין וסביבתו, ופוגע בבעלי החיים ששותים ממנו. לאחר המעיין ישנם משטחי אבן ומקומות נוחים לאכילה.

משם ממשיכים כחצי קילומטר עם השביל הירוק שעובר בערוץ הנחל, (בגדה הדרומית יש משטח מאובנים מרשים) עד שמגיעים לפיצול ירוק-שחור (כאשר כיוון ההליכה בשניהם הוא מזרחה) השביל הירוק הוא שביל עוקף (ר' למטה). אנחנו נמשיך בשביל השחור. השחור מוביל לגיא בהק (מעל גיא בהק, בגדה הצפונית, לפני החיבור עם נחל הרדוף, בין הבולדרים יש מלכודת נמרים). אל גיא בהק רצוי לרדת עם חבלים שיש להביא מראש (אורך 10 מטרים) ולהיעזר במתקנים הבולטים שקבועים שם מראש. בחלק זה יש לעיתים קרובות גבי מים שמחייבים כניסה אליהם. שימו לב לצבע המסלע, הוא יחסית בהיר וזאת משום שהשטפונות שוטפים את התכסית (הצבע החום) ולפי הצבע הלבן ניתן לדעת לאיזה גובה הגיע השיטפון. זהו חלק אטרקטיבי ומומלץ מאוד, אולם נוטים להתעכב כאן וכדאי מאוד שמי שסיים את החלק הראשון ימשיך לשני (הדבר מצריך שני חבלים). לאחר הקטע הזה ממשיכים בערוץ עד לפיצול נוסף ירוק שחור, בפיצול ניתן לעצור להסבר על נמרים, שיטפונות, היווצרות קניון ובולדרים, איך לטייל נכון וכו'. נמשיך בסימון השחור שמוביל ל'גיא סלעים' שהוא קטע שמלא בבולדרים, חלק מאתגר (לא קשה) ויפה במיוחד. אורכו כקילומטר (הסימון משתרע לרוב בצד הדרומי) לאחר מכן, גם מי שהלך בשביל העוקף וגם מי שהלך בגיא סלעים מגיע למשטח סלע ארוך וגדול (מתאים לסיכום המסלול, תה וכו') שממנו ממשיכים בשביל כחול או כחול-שחור אל חניון הלילה (הדבר כרוך בעלייה אל חניון הלילה).

שני השבילים מובילים לאותו חניון.

נ.צ. סיום: 72365/47145

אפשרויות לגיוון המסלול:

  • בפיצול הירוק-שחור, אפשר להמשיך בשביל הירוק שעוקף את הנחל, בדרך הוא מתחבר לאדום ולאחר מכן לכחול, ואורך כקילומטר. מתאים למי שלא רוצה להירטב, לשם פיצול קבוצות, ובזמן עומס או סכנת שיטפונות.
  • נחל צאלים מעגלי: מתחיל בחניון הלילה-נחל צאלים, עולים ועוקפים משם עד לעין נמר וחזרה דרך הנחל. המסלול המעגלי ייקח כ- 8 וחצי שעות, ואורכו 9 ק"מ.
  • ביום שאחרי מסלול זה להמשיך למסלול "מעלה צאלים נחל משמר", ר' פירוט בנחל משמר. המסלול מתחיל מחניון הלילה של נחל צאלים.
דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • בירידה הגדולה אל גיא נעמה יש לנהוג בזהירות.
  • בירידה אל גיא יש לרדת בזהירות וחשוב לא ליצור פקקים במיוחד אם מדובר בקבוצה גדולה (יש להציב בשני המפלים אנשי עזר).
  • חשוב לשים לב לזמנים מאחר וכל חלק במסלול נחשב לאתגר ולוקח זמן.
  • המלצה: לוודא שאחרי עין נמר יש לכם לפחות 4-5 שעות (כמובן שהדבר תלוי בקצב ההליכה).
  • המסלול הינו ארוך במיוחד ויש לחשב את כמות המים בהתאם.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: מהכניסה לעיר ערד פונים שמאלה ומייד אח"כ ימינה כשהתחנה המרכזית נמצאת לימינכם, ממשיכים ישר עד לכיכר בה יש פסלים גדולים עשויים ברזל בדמות אמא וילד, בכיכר פונים ימינה לכביש המוביל למצדה (ישנו שילוט ברור) וממשיכים עד לשלט המורה פניה שמאלה למצדה (אם הגעתם למלונות או לתצפית חיזרו אחורה) לאחר הפניה תמשיכו עם הכביש (זהירות הכביש מאוד מפוטל) נסיעה של כעשרים דקות עד לפניה לברכת צפירה (ישנו שלט בצבע חום), מצד ימין יש "נקודה ירוקה") שהיא כפר הנוקדים, הפניה היא לדרך עפר ושם יש נסיעה של כשניים וחצי קילומטרים עד לחניון הלילה.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: מערד יורדים את הירידות לכיוון ים המלח בצומת פונים שמאלה, עוברים את המלונות, את מצדה ולאחר מכן ישנו מבנה שהוא תחנת ממסר (מסביבו עמודי חשמל רבים) ולצידו שלט בצבע חום שמפנה לנחל צאלים הנסיעה היא על דרך רכב (דרך עפר) של כשלושה קילומטרים, הדרך נוחה.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים