zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » נחל זהר

מאפייני המסלול
אזור: עין גדי ומדבר יהודה
רמת קושי: קל
גיל מומלץ: כיתות כל הגילאים
אורך המסלול: כ- 3 ק"מ
זמן משוער: 4 - 5 שעות
עונות מומלצות: אביב, קיץ, סתיו, חורף
המסלול הוא מסלול מעגלי

דירוג הגולשים
המסלול טרם דורג על-ידי הגולשים


( , )


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
נחל זהר
נחל מדברי, נוח וקליל להליכה, המשלב נוף מדברי מרהיב לצד נופו של ים המלח וירדן. בשפכו נמצא נוף סוואנה של שיטים ושיזפים וכן את מיצד זהר, ששרד למרות שהוא עשוי מאדמת חוואר רכה. לצידו נמצא בור מים וסכר שעד היום עוצר ושומר את מי השיטפונות.

נ.צ. התחלה: 72350/44865

מגיעים למסלול מכביש ערד ים המלח, יש שלט חום המפנה לנחל זוהר. המסלול מסומן בסימון שבילים ירוק. שימו לב, ההגעה לתחילת המסלול כרוכה בחצייה של כביש, וגם תחילת המסלול נמצא אחרי פיתול של הכביש לכן יש להיזהר בחצייה.

המסלול מתחיל בירידה מתונה שאורכות כשעה, מומלץ לנצל את תחילת הירידה לתצפית על הנחל והנוף סביב. במהלך הירידה רואים את רמת המדבר, בריכות האידוי של מפעלי ים המלח, ישנה צמחייה מדברית כמו זוגן השיח ועצי שיטה ובינהם ניתן להבחין בשבלולים. במהלך הירידה, ניתן לסטות במעט ולעצור להסבר על מה שרואים. בסוף הירידה מגיעים לנחל עצמו, שממשיך בסימון שבילים ירוק עד לסופו (לצד הסימון הירוק יש דרך רכב).

בסוף הירידה נראה את מיצד זהר, את עצי השיטה, נלך צפונה-(עליה קטנה) כדי לראות את בור המים ואחרי כן את סכר המים. מומלץ לעצור להסברים על ים המלח, על מצוק העתקים שמהווה מכשול, ובמקומות שלא היווה מכשול נמצא מיצדים כמו מיצד זוהר, שלמעשה שמר על הדרך גישה אל המלח. המלח היה מצרך חשוב והכרחי, כי שימש צרכים רבים, ביניהם שימור הבשר. המעבר דרך מיצד זוהר היה נוח לאנשים שבאו עם בהמות מסע, ואולי גם עם ילדים. במיצד כנראה שילמו דמי מעבר ומיסים על המלח. מעבר זה היווה גישה נוחה גם ל'דרך המלך', דרך התבואה שעוברת בירדן.

בעונת החורף ואף באביב נמצא סכרים מלאים.

נחזור חזרה ל"עצי השיטה" משם נמשיך לאורך השביל הירוק. למעשה "נזרום" עם הנחל במגמת ירידה, דרך עצי השיטה והשיזף המקנים צל, מקום נוח למנוחה וגם לפעילות. ניתן לנצל את המקום לטיגון צמח המלוח, להגדרת סלעים, להגדרת צמחים ואפילו סתם לשחק דג מלוח.

לאחר פחות מקילומטר של הליכה בערוץ הנחל, שבו ניתן לראות מאובנים, גללים של יעלים ושפני סלע, צמחיית ערוצים וצמחייה סודנית כגון רכפתן, שיטה, שיזף, רותם, מלוח וכו', נגיע לפיצול עם דרך הרכב. (אפשרות לגיוון: כאן ניתן לסיים את המסלול).

נמשיך במורד הנחל עם השביל הירוק. קטע זה מאתגר במקצת מאחר ויש שתי נקודות שיש להיעזר בידיים, המקום מסומן כמפל במפה וכן קטע זה של הנחל צר וקניוני במקצת. אורך הקטע הוא כקילומטר. בסוף המסלול, כאשר נמצאים במקביל לישוב נווה זהר, יש לפנות ימינה (דרומה) לכיוון האוטובוס. על קטע זה ניתן לוותר ולסיים את המסלול במקטע הקודם (ראה ציון לכך) קטע זה אורך כשעה לערך.

נ.צ. סיום: 72550/44900

אפשרויות לגיוון המסלול:

  • אם מוותרים על המפל בסוף, המסלול מתקצר בכשעה.
  • ניתן להתחיל את המסלול מכביש ערד ים המלח, מהתצפית הראשונה, אם באים מערד, בסימון שבילים שחור. המסלול מתחיל גם הוא בירידה, תלולה יותר מהקודמת וקצרה במעט, אורכת כשעה. בסוף הירידה מגיעים לערוץ הנחל ומשם נמשיך בדיוק כמו בתיאור לעיל. מסלול זה, בדומה למסלול המתואר לעיל, ייקח כ- 4-5 שעות.
  • נחל זוהר קצר (מעגלי) - מתחילים במיצד זוהר ויורדים עד לישוב נווה זוהר (כמו המסלול הבסיסי אך ללא הירידה שבהתחלה). המסלול ייקח כ- 2-2.5 שעות ואורכו 1.5 ק"מ.
דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • שימו לב, ההגעה לתחילת המסלול כרוכה בחצייה של כביש, וגם תחילת המסלול נמצא אחרי פיתול של הכביש לכן יש להיזהר בחצייה.
  • הקטע האחרון במסלול דורש מאמץ, אין לרוץ או לדחוף מאחר ויש מפל גבוה, רצוי להציב במקום אנשי עזר.
  • הירידה היא מעט דרדרתית, יש לשים לב לכך.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה של המסלול הירוק: נוסעים על הכביש מערד לים המלח, לקראת סוף הירידות, כאשר עוברים את השלט של גובה פני הים, לאחר שני קילומטרים נפנה פניה חדה. מצד שמאל ישנו שלט חום וסימון שבילים ירוק לכיוון נחל זהר.

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה של המסלול השחור: נוסעים על הכביש מערד לים המלח לקראת הסוף כאשר עוברים את השלט של גובה פני הים לאחר יותר משני קילומטרים נראה נקודת תצפית בה יש גגון שם נבקש מהאוטובוס לעצור ומשם מתחיל סימון השבילים השחור.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: נוסעים על כביש ערד ים המלח עד לסוף הירידות. שם פונים שמאלה (צפונה) ואחרי קילומטר, בצד שמאל ישנו שלט חום לכיוון קידוח של מפעלי ים המלח. הפניה היא לדרך רכב שנוחה לכל כלי רכב. ניתן לעצור עם הרכב בשני מקומות או בקידוח עצמו או ליד מיצד זהר (יש המשך של דרך רכב מהמיצד אך היא מתאימה רק לג'יפים). זוהי גם תחילת המסלול המעגלי (הפיצול של הירוק עם דרך הרכב).


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים