zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » מהארמון לחוף ניצנים

מאפייני המסלול
אזור: מישור החוף
רמת קושי: בינוני
גיל מומלץ: כיתות כל הגילאים
אורך המסלול: כ- 4.5 ק"מ
זמן משוער: 4 - 8 שעות
עונות מומלצות: אביב, קיץ, סתיו, חורף
המסלול כולל טיפוס בסולמות וחבלים
המסלול כולל הליכה / רחצה במים

דירוג הגולשים
המסלול טרם דורג על-ידי הגולשים


( , )


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
מהארמון לחוף ניצנים
נתחיל את טיולינו ב"ארמון" - אתר בו יסופר סיפורם של לוחמי ניצנים בקרבות מול המצרים בתש"ח, נמשיך לחולות שם נראה מעט בעלי חיים והרבה סימנים לנוכחותם, דרך בריכות מים מתוקים יפייפיות, עד לחוף הים

המסלול מתחיל בבית ספר שדה שיקמים בניצנים, נ.צ. 1147/1274. נמקם את חניכינו במקום הצופה על הארמון, או במרפסת הארמון עצמו. שם נספר את סיפור הקרב על ניצנים.

משם נלך 500 מטרים מערבה לעבר חורשת האקליפטוסים. כאן מתחיל סימון השבילים בצבע כחול. זוהי נקודת הצל הגדולה האחרונה במסלול, ונקודת מילוי מים.

השביל פונה צפונה ועובר לאורך פרדס במשך 700 מטרים, אז פונה מערבה ומוביל אותנו בין דיונות החול. שימו לב לעקבות הרבות בחול. יש שפע פעילויות שניתן להעביר לחניכים בנושא. בגב מפת הסימון שבילים מופיעים ציורים של בעלי החיים הנפוצים כאן, לצד ציורים של העקבות שהם משאירים בחול.

כעבור ק"מ וחצי השביל עובר מצפון לבריכות מי התהום. בריכות אלו הן תוצר של חציבת הכורכר במקום. חשוב להעלות בפני החניכים דילמות שמירת טבע: החולות בארץ מוגבלים ומהווים בית גידול חשוב ומקום לבילוי. מצד שני החולות והכורכר נחוצים לבניה וסלילת כבישים. הקושי בדילמות שמירת טבע היא שקשה למצוא תשובה, הדברים אינם שחור/לבן, הפתרון כנראה הוא פשרה בין כל האינטרסים. הבריכות הן דרומית לשביל. ניתן לרדת מהשביל ולהכנס למתחם הבריכות. יש אפשרות לשכור סירות פדלים כאן. הכניסה בתשלום והכניסה למים מותנית באישור משרד החינוך.

משם נמשיך עוד 1.8 ק"מ לחוף הים. כאן ניתן להפעיל את החניכים במגוון פעילויות חוף.

הכניסה לים באישור משרד החינוך בלבד. האוטובוס ימתין בחניון של החוף, נ.צ. 1124/1282. ניתן גם לעלות לאוטובוס בש.ג. של החוף שהוא בצמוד לבריכות מי התהום, אך אז מפסידים את החוף עצמו. נ.צ. 11285/12770

אפשרויות לגיוון המסלול:

  • ניתן להאריך את המסלול בכשלוש שעות לדיונה הגדולה. במקום להמשיך לחוף, הממשיכים לדיונה הגדולה. מזרחית לבריכות מי התהום עוברת דרך עפר שנקראת הנקז החופי. הנקז הוא שביל של חברת מקורות. לאורכו ממוקמות תחנות שאיבת מי תהום. ניתן לדבר כאן עם החניכים על מי התהום ובעית המים בישראל. כעבור כ-2.5 ק"מ נראה את בתיה של אשדוד מולנו, נפנה ימינה (מזרחה), נלך 2.5 ק"מ נוספים, נתפס על הדיונות ונרד מצידה התלול של הדיונה הגדולה. זה אתר לעצירה בת חצי שעה לפחות למשחקי גלגולים. חשוב: הזהרו מרוכבי טרקטורונים! האוטובוס ימתין בחניון השקמים.
דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • יש מעט מאד נקודות צל לאורך המסלול והרבה קרינה. לכן חשוב במיוחד להקפיד על לבוש הולם, קרם נגד שיזוף, כובע ושתיה מרובה! כדאי לתכנן את המסלול כך שלא תהיו בחולות הצהריים.
  • לבריכות מי התהום אין להכנס ללא אישור משרד החינוך וללא ליווי מציל. הכניסה לים גם בנוכחות מציל בלבד, באישור משרד החינוך (שמגביל כניסה רק למעל גיל מסוים). חניכים בכל מקרה לא יכנסו למים ללא ליווי המדריך שלהם.
  • לאורך כל המסלול עלולים להופיע רוכבי טרקטורונים. הם נוהגים באופן פרוע לעיתים קרובות. יש להרחיק מהם את החניכים.
  • זיכרו, הליכה בחולות היא הליכה קשה מהרגיל, לכן קחו בחשבון קצב הליכה איטי יותר ממה שאתם רגילים ללכת עם החניכים.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: מכביש אשקלון אשדוד פונים בצומת ניצנים לכיוון חוף ניצנים (מערבה). כעבור כק"מ הכביש מתפצל. יש לפנות ימינה לכיוון הישוב הקהילתי ניצני ים. לפני הכניסה לישוב נפנה שמאלה (מערבה) לביס"ש שיקמים. נרד ברחבת החניה של הביס"ש.

הוראות הגעה לרכב לנקודת הסיום: הרכב יצא חזרה לכביש המוביל לחוף ניצנים, ויחכה בחניון החוף. הכניסה לחניון בתשלום בעונת הרחצה.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים