zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » נחל מערה: ח'רבת עיטאב ומערת התאומים

מאפייני המסלול
אזור: ירושלים, הרי ירושלים ושפלת יהודה
רמת קושי: בינוני
גיל מומלץ: כיתות ד' - ו'
אורך המסלול: כ- 6.5 ק"מ
זמן משוער: 6 - 8 שעות
עונות מומלצות: אביב, חורף
המסלול כולל טיפוס בסולמות וחבלים

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו למסלול ציון 2 מתוך 5.


( , )


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

תמונות מהמסלול
תמונה מהגלריה
מערת התאומים - מבט מבפנים
תמונה מהגלריה
על אחת הפינות של ח' עיטאב

שימושי
נחל מערה: ח'רבת עיטאב ומערת התאומים
בנחל לא מוכר ובמקום לא כל-כך ידוע, נמצאים כבר שנים מבצר נידח, מעיין מפכה, מערה חשוכה, מגלשת סלע ענקית ויונקים מעופפים, כולם מחכים רק לכם שתבואו ותגלו אותם...

המסלול מתחיל בחניון קק"ל, בו שולחנות פיקניק וחורשת אורנים.

נ.צ. התחלה: 1561.1275

סימון השביל: נתחיל בסימון השחור ונתחבר לסימון האדום שילווה אותנו עד לסוף המסלול.

המסלול כמעט כולו במגמת ירידה מלבד טיפוס קצר לח'רבת עיטאב. תחילתו של המסלול בחורש פתוח יחסית ורק כאשר נכנס לתוואי נחל המערה עצמו, יעטוף אותנו החורש מכל הכיוונים.

בתחילת המסלול ניתן ליצור דירוג של הקבוצות. כאשר יורדים עם השביל האדום מהחניון לוואדי, לאחר כ -10 דקות, ישנה אפשרות ללכת עם הסימון האדום כק"מ, בדרך שעוברת בוואדי עצמו בדרך רחבה יחסית עד למעיין קטן למרגלות חרבת עיטאב, או כאשר מגיעים לוואדי להמשיך בקו ישר דרומה 5 דקות, ולעלות לשלוחה שמנגד בסימון השחור, העלייה לוקחת 7 דקות. שם תפגשו מערות קארסטיות שנוצרו על ידי המסה של מים את סלע הגיר. המערות פתוחות יחסית ומרשימות מאוד.

הסימון השחור שעובר בשביל צר יחסית, נמשך קצת פחות מק"מ. השביל עטוף בחורש והוא מגיע מעט מעל למעין שנמצא למרגלות ח'רבת עיטאב. בשני השבילים ישנו סיכוי סביר למצוא גללי צבאים, הם נראים דומים מאוד לשוקולד "קליק" (אל תנסו לאכול!!!) וההבדל בינם לבין גללים של חיות דומות, הוא בכך שהם בד"כ מרוכזים יחד כערימה במקום מסוים, מאחר ומטרתם היא סימון טריטוריות בין הצבאים.

חיות נוספות שניתן למצוא באזור הן דורבנים, שועלים, חזירי בר ושפני סלע. הסיכוי לפגוש אחד מהם קלוש למדי מאחר ומרביתם פעילים בלילה.

למעין מתחת לח'רבת עיטאב אמנם אין שם אבל מרבית השנה הוא נובע יפה. מקור הנביעה כוסה במבנה בטון ע"מ לשמור על המים, ואנו יכולים לצפות בצינור ה"טבעי" ביותר שמזרים את המים לבריכה קטנה ממנה הם נשאבים להשקיית הצאן. אתם מוזמנים ליהנות מן המים אך לא לשתות!!! יחד עם זאת זכרו כי המים משמשים מקור פרנסה למישהו אחר ולכן הקפידו לשמור עליהם נקיים.

זוהי נקודת המפגש של השביל השחור עם האדום, ונעבור ללכת לפי הסימון האדום, נישא את פנינו לכיוון ח'רבת עיטאב ונבחין כי בצד מערב של השביל ישנם מס' עצים גבוהים הנמצאים כ - 50 מ' מעל ומערבה למעין. אם תתקרבו תוכלו לגלות מערה ארוכה ששימשה כמערת מפלט לצלבנים שהתגוררו בח'רבת עיטאב. בעבר היה מעבר פתוח מן המבצר עצמו עד לפתח המערה. כיום המעבר חסום, אך ניתן בהחלט להיכנס למערה (עם פנסים בלבד). בתחילתה נצטרך להתכופף מעט אולם לאחר מכן המערה מתרחבת ויש בה מקום מצוין לסיפורי צ'יזבטים! מן המערה נצא באותה הדרך שנכנסנו ונשוב אל השביל האדום בו נטפס כ -15 דקות למרומי ח'רבת עיטאב.

בח'רבת עיטאב אין להסתובב על גגות המבנים מחשש להתמוטטות, אך ניתן בהחלט לערוך תצפית מקיפה על יישובי גוש עציון, ירושלים, יישובי פרוזדור ירושלים, השפלה ובימים טובים במיוחד למישור החוף בו ניתן לראות עד לארובות של אשקלון. ניתן לרדת לאולם הגדול בח'רבה לספר קצת על הווי הצלבנים ולערוך ארוחה צלבנית (אכילה בידיים, ניגוב בבגדים, ישיבה על הרצפה כשהמנהיג החשוב יושב על משהו מוגבה וכו').

מהח'רבה נרד ונפנה דרומה כ -100 מ', לכיוון חורשת האורנים, משם נמשיך כ - 7 דקות בדרך העפר היורדת מערבה. שימו לב, קל לטעות בשלב הזה של הדרך, ברגע שבו תסתובבו אחורה ולא תראו יותר את התל, משמאלכם הסימון האדום עוזב את דרך העפר הרחבה ויורד בין צמחיה נמוכה לכיוון נחל דולב, שהופך בהמשכו לנחל מערה. אל תמשיכו לרדת בדרך העפר הרחבה כי אם טעיתם תצטרכו לעלות הכל בחזרה... הירידה לנחל דולב אורכת כ- 25 דקות.

לאחר הירידה בנחל דולב, בדרך רחבה ובוואדי פתוח, נפנה עם הסימון האדום לאחר כ- 200 מ' אל תוך תוואי נחל מערה, בשלב הזה נהיה בלב החורש הים תיכוני, הרבה עצי קטלב, חרוב, אלונים ואלות יעטפו אותנו. לאחר כק"מ נגיע למגלשת אבן ענקית, בסופה זרוקים בד"כ בקבוקי משקה של ליטר וחצי. ניתן לשבת עליהם ולהחליק עד למטה, אך נא לדאוג שהבקבוקים חוזרים אתכם לאוטובוס ולא נשארים ללכלך את הנחל.

מומלץ ליהנות מהמגלשה אך לא להתעכב שם יותר מדי זמן. 50 מ' משם במורד הנחל ממתינה לכם מערת התאומים. במערה חיים עטלפי חרקים ועטלפי פירות ובקצה המערה נחבא גם מעיין. יש להיכנס עם פנסים בלבד (ולא עם נרות), ולהיזהר מסכנת החלקה. בכניסה למערה בצד שמאל יש רחבה קטנה בה ניתן לספר קצת על העטלפים ולהתרגל לחושך. משם נמשיך אל תוך המערה, מימינכם תבחינו במעקה ומדרגות היורדים אל לב המערה. שימו לב, במערה רטיבות רבה ויש סכנה להחלקה. בסוף המדרגות ממשיכים עוד אל לב המערה עד שתראו עלייה לשמאלכם, עלו בזהירות עד שתגיעו לבריכה קטנה, שימו לב טוב טוב לאן אתם הולכים, בכל קבוצה יש אחד שדורך בתוך הבריכה… לאחר סיפור אגדת מערת התאומים, חוזרים בזהירות באותה הדרך אל מחוץ למערה. העטלפים, בדומה לדובים, ישנים בחודשי החורף ולכן אסורה הכניסה למערה בחודשים נובמבר עד מרץ, כמו כן יש להיזהר ולא לסנוור את העטלפים. הסיור במערה אורך כחצי שעה ויש לקחת זאת בחשבון.

מהמערה נמשיך במורד הנחל כ- 1 ק"מ עד לחניון בו נפגוש את האוטובוס.

נ.צ. סיום: 1512.1264

דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • כניסה למערות עם פנסים בלבד - חל איסור מוחלט להדליק נרות במערות.
  • אין להיכנס למערות במידה וסובלים מאסטמה או קלסטרופוביה.
  • אין כניסה למערת התאומים בין החודשים נובמבר למרץ כדי לא להפריע לעטלפים.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: מכיוון בית שמש: נכנסים בצומת הכניסה הראשית לבית שמש, (ליד מרכז הקניות BIG) ממשיכים ישר עם הכביש ועוברים את כל אזור התעשייה עד לשלט המפנה אתכם שמאלה לכיוון מערת הנטיפים. פונים שמאלה וממשיכים ישר עם הכביש המתפתל ועולה עוברים את הישוב נס הרים ולאחר כ -100 מ' ניתן לעצור בצד ימינן של הכביש. במקום חניון של קק"ל ובו שולחנות פיקניק וחורשת אורנים.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: האוטובוס מסתובב וחוזר חזרה בכביש איתו הגענו עד לצומת שליד אזור התעשייה בה פנינו בהלוך ימינה, הפעם נפנה שמאלה לכיוון המושבים מחסיה וזנוח, לאחר כ - 2.7 ק"מ ישנה פניה שמאלה ובה שלט כתום למערת התאומים. משם יש להוסיף ולנסוע 600 מ' עד לחניון בו ימתין לנו האוטובוס.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים