zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » הר יהורם - הר שלמה - נחל מפלים

מאפייני המסלול
אזור: הרי אילת
רמת קושי: אתגר למיטיבי לכת
גיל מומלץ: כיתות ט' ומעלה
אורך המסלול: כ- 4.5 ק"מ
זמן משוער: 5 - 9 שעות
עונות מומלצות: סתיו
המסלול כולל טיפוס בסולמות וחבלים

דירוג הגולשים
המסלול טרם דורג על-ידי הגולשים


( , )


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
הר יהורם - הר שלמה - נחל מפלים
הר שלמה - מהגבוהים בהרי אילת (705 מטר) ובלי שום ספק היפה מכולם, מחזיר אותנו במנהרת הזמן מיליוני שנים אחורה. מסלול הממחיש לנו את עיצוב הנוף המרתק של הרי אילת - סלעי היסוד העתיקים מול סלעי משקע ימיים צעירים. כוחות הטבע יצרו מפלים (שמים לא זורמים בהם) לכל אורך המסלול - אותם נרד בדרכים שונות ומאתגרות

תחילת המסלול ב- נ.צ. 13865/88895.

נתחיל לעלות על הר יהורם בסימון השחור עד לפסגה (גובהה 680 מ'). הר יהורם הוא הר גירני לבן, בחניון שמתחתיו אפשר לראות סידורי אבנים דמויי תלתן: מנחת לחייזרים?! לא! בסיס לחניון לילה שלא הושלמה בנייתו. משם נמשיך ללכת כ- 20 ד' לאורך קו הרכס ונרד לכיפה 628. כאן מתחבר אלינו שביל מסומן המגיע מנחל נטפים, וישנו מצפה שנבנה לזכרם של שני חיילי מטכ"ל שקיפחו חייהם על מורדות הר שלמה באימון צבאי, בגלל החום הכבד. זו דרך עצובה וטובה להזכיר לחניכים לחבוש כובע ולשתות הרבה. מנקודה זו נמשיך עוד כ- 15 ד' עד למפגש השביל שלנו עם השביל הכחול  המתפצל: ימינה לכוון הכביש או שמאלה לנחל מפלים בו אנו ממשיכים.

כעבור דקות ספורות, נגיע לאוכף קו השבר (פה נעזוב את סלעי הגיר ונעבור לסלעי היסוד העתיקים) ממנו נתחיל לעלות להר שלמה - עלייה תלולה של כ- 100 מ'. כדאי לשים לב שלא שוכחים אף אחד מאחור. העלייה על הר שלמה תלולה אך בסופה, תתגלה בפנינו תצפית מרהיבה של גוש הרי אילת, מפרץ אילת וירדן. כדאי להקצות לחניכים זמן ארוך למנוחה (מקום טוב לארוחת בוקר) בתנאי שלא חם מדי (אין צל והסלעים השחורים פולטים חום). בהר שלמה ישנן עמדות צבאיות ישנות, כדאי לוודא שהחניכים לא מתפזרים.

מהפסגה יורדים צפון מזרחה לנחל מפלים (במפה נקרא: נחל בת-שבע) עדיין בסימון הכחול - יש להזהר מהחלקה על אבנים לא יציבות (דרדרת). עד כאן כשעתיים בהליכה ללא הפסקות.

בנחל כ- 16 מפלים בגדלים שונים, במידה ויש הרבה קבוצות בנחל, צפויות המתנות רבות בירידה בכל מפל, ולכן יש להתחיל את המסלול מוקדם ולא לרדת לנחל מפלים אחרי השעה 12:00. המתנות אלו יכולות לשמש לעצירות צהריים והפעלות, אין בעיית צל בנחל. בחלק מהמפלים, יורדים בעזרת יתדות בסלע (פחד גבהים עלול להוות בעייה). במידה ויש צורך בפינוי: עד המפל הגדול (השלישי) יש לפנות לתחילת המסלול ואחריו לכוון סוף המסלול.

הנחל מאופיין בצמחי נחלים מדבריים כמו צלף סחוסי, שיטה סלילנית וקזוח (לצמח זה ריח של מרק עוף) ובמפלים שחורים בעלי תופעות גיאולוגיות מעניינות. אם יתמזל מזלכם, אולי תפגשו חרדון עם "ראש כחול", משמע, בתקופת חיזור.

לפני המפל האחרון הנחל מתרחב קצת ואחריו הוא חוזר להיות צר וקניוני בגלל סלע היסוד הקשה. לקראת סופו הוא שוב מתרחב ומצטרף לנחל נטפים, בנקודה זו מסתיים סימון השבילים הכחול ואנו ממשיכים ימינה לנחל נטפים עד למפגש עם האוטובוס בדרך עפר(נ.צ. 14150/88870), הליכה של כ- 40 ד' מסוף הקטע הקניוני.

דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
 • המסלול לוקח עד יום הליכה שלם.
 • במעבר המפלים, כדאי להציב מדריך שישמור על מרווחים בין החניכים בעת הירידה במפל או עיקופו, על מנת שלא ידחפו אחד את השני ולהשגיח על שאר הקבוצה שלא תתקרב למצוק.
 • בירידה ביובל של נחל מפלים, כדאי להזהיר את החניכים מפני אבנים מתדרדרות - העיקר זה לא לרוץ!
 • בהר שלמה ישנן עמדות צבאיות ישנות, כדאי לוודא שהחניכים לא מתפזרים.
 • בצמתים במסלול יש לספור את החניכים ולהקפיד על מאסף.
 • יש להתחיל את המסלול מוקדם ולא לרדת לנחל מפלים אחרי השעה 12:00 . בחלק מהמפלים, יורדים בעזרת יתדות בסלע (פחד גבהים עלול להוות בעייה).
 • במידה ויש צורך לפינוי: עד המפל הגדול יש לפנות לתחילת המסלול ואחריו לכוון סוף המסלול.
 • מסלול זה מחייב שלושה בקבוקי 1.5 ליטר לכל חניך.
 • בנחל מפלים, לרוב אין קליטה לפלאפונים, בהר שלמה ויהורם יש.
 • מספר מטיילים מקסימלי: 600
 • במידה והנך מעונין להגיש בקשה חריגה להגבלת הגיל (כולל כיתה ט'), יש לפנות לצוות ההנהגה / מחלקה.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: יוצאים מאילת צפונה (לכוון עובדה) בכביש מעלה אילת ובסוף המעלה פונים ימינה לחניון הר יהורם (שלט כתום). נסיעה של כ- 20 ד' מהיציאה מאילת.

הוראות הגעה ברגל לנקודת ההתחלה: מחניון הלילה "הר יהורם", לעלות בסימון הכחול לפסגה מעל.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: מפגש נחל נטפים עם נחל מפלים. יש לחזור לאילת - מבי"ח יוספטל לרח' ששת הימים, בכיכר שמאלה לרח' הספורטאים וימינה ליד הבי"ס אל האצטדיון ומשם לדרך עפר מסומנת בשחור, שמסתיימת (לאחר נסיעה של 3 ק"מ) בצומת טי (דרך ירוקה), פונים שמאלה ואחרי 2 ק"מ מגיעים לחניון.

 


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים