zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » נחל צפית תיכון

מאפייני המסלול
אזור: הנגב
רמת קושי: בינוני
גיל מומלץ: כיתות ז' - ח'
אורך המסלול: כ- 4.2 ק"מ
זמן משוער: 4.5 - 5.5 שעות
עונות מומלצות: אביב, סתיו, חורף
המסלול כולל טיפוס בסולמות וחבלים

דירוג הגולשים
המסלול טרם דורג על-ידי הגולשים


( , )


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
נחל צפית תיכון
נחל צפית הוא מסלול מלא הפתעות: יתדות, חבלים, שרידים של מלכודת נמרים, עצי שיטה יפים, מעוק מקסים, בולדרים גדולים ומרשימים, מחילה של חרדון דב ויופי מדברי נהדר

המסלול מסומן בסימון שבילים שחור, בתחילת המסלול יש שילוט לנחל צפית. תחילת המסלול היא בנ.צ. 17565/04348.

המסלול מתחיל כערוץ נחל רחב, עשיר בחלוקי נחל וקירות קונגלומרט (תלכיד, סלע מורכב). כעבור 500 מ' ישנו ריכוז של עצי שיטה גדולים, אפשר לשבת לצילם לתחנת פתיחה.

המסלול עובר לגדה השמאלית ועוקף גבי מים יפים מצד שמאל. אחרי הירידה מומלץ לבקר בגבים האלה – זו עוד פינת צל נחמדה לעצירה. סמוך לגבים ישנה עוד פינת צל עם שיח צלף גדול.

ממשיכים בערוץ עוד כ- 500 מ' ומגיעים למפל. משמאל לו ישנו צניר די גדול, אפשר לשבת בו עם קבוצה די גדולה (כ- 40 חניכים). את המפל יש שתי דרכים לעקוף: מימין יתדות ומשמאל חבל (יש נקודות אחיזה נוחות לרגלים במידה ובוחרים לרדת בעזרת החבל).

משם הולכים עוד כ- 50 מ' ויש ירידה העוקפת מפל נוסף בחלק הימיני שלו – ירידה נוחה בין הסלעים והבולדרים שהתמוטטו סמוך למפל.

ממשיכים לרדת מזרחה בערוץ, הסימון עולה לגדה הימנית של הערוץ עליה יש שורה של בולדרים מקסימים. על אותה הגדה ישנו מבנה הרוס של מלכודת נמרים. זהו מקום מעניין במיוחד, שווה לעצור ליד המלכודת, להראות אותה וכיצד היא פעלה כשהייתה מושלמת ואז לרדת לערוץ עצמו לתחנת הסבר ארוכה יותר בצל, סמוך לעץ שיטה גדול שיש בערוץ או סמוך לקיר הנחל שמצל צל די גדול (מספיק לכ- 30 חניכים). זה המקום להסביר על נמרים, הכחדת נמרים, צייד בכללותו ושמירת טבע.

ממשיכים בתוך הערוץ בו רואים קזוח, יפרוק זיפני, פגוניה, מלוח ואשלים. כעבור 200 מ' נוספים מגיעים לתחילתו של המעוק. השביל יורד לתוך הערוץ שמתעמק, לאחר מכן יש שורה נוספת של יתדות הליכה בתוך המעוק המקסים, שוב שורת יתדות ומגלשות טבעיות בין גבים בתוך המעוק עצמו. המעוק מתפתל ויש תחושה של מסכים שעולים מול עיניי המטייל וחושפים לו עוד פיתול ועוד מגלשה. חשוב שלפחות מדריך אחד יוביל את הקבוצה לאורך כל הדרך ויעזור, במיוחד משום שלקראת סוף המעוק יש עוד יתדות שצריך לרדת בהם – שם יש להיזהר על הראש כי מעליכם יש בולדר (סלע גדול), וכדאי לשים בנקודה זו גם עוזר. אורכו של המעוק כ- 1 ק"מ בלבד ויש בו מספר נקודות צל שאפשר לעצור בהן להסברים אבל חשוב לשים לב שהמקום מועד לפקקים, ויש להתחשב בקבוצות שאחריכם.

בסוף המעוק עולים שמאלה לגדה שמעל הערוץ שם גם יחכו האוטובוסים. נ.צ. 17882/04240 (אין להמשיך ישר עם הערוץ כיוון שזה אזור סגור לטיולים).

אפשרויות לגיוון המסלול:

  • ישנה אפשרות לחבר את המסלול הזה עם המסלול של נחל תמר. החיבור נמצא במקום בו המסלול השחור מגיע למעוק באזור בו יש את היתדות הראשונים.

 

דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • עשויות להיות בעיות קליטה של מכשירי קשר בתוך המעוק.
  • חשוב שהמדריך יעזור בכל מפל עם יתדות וכדאי להיעזר בעוד מלווה במיוחד ביתדות האחרונות.
  • המסלול מועד לפקקים, חשוב לשים לב אם יש עומס קבוצות ולהכין חידונים והפעלות במידה ואכן יהיו פקקים.
  • המסלול מומלץ לסתיו, לחורף ולאביב - יש להיזהר בעונת השיטפונות.
  • מספר מטיילים מקסימלי: 1200
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: מדימונה ממשיכים ישר בכביש 25 ויורדים איתו את הירידות של מעלה תמר. בקצה הירידות (אחרי 200 מ') פונים דרומה בשביל עפר הנושא שלט למכתש הקטן. נוסעים בו כ- 2.5 ק"מ עד שמגיעים לעיקול חד בכביש שם מצד ימין חונים את האוטובוסים. יש שלט לנחל צפית.

הוראות הגעה ברגל לנקודת ההתחלה: חוצים את הכביש בזהירות לצידו השני ונכנסים ישירות לתוך הנחל.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: מצומת הערבה ממשיכים כ- 1.5 ק"מ דרומה בכביש 90 סמוך לאבן דרך 181 פונים ימינה בדרך עפר ונכנסים בה עד לקידוחי מים.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים