zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » נחל גישרון עליון

מאפייני המסלול
אזור: הרי אילת
רמת קושי: בינוני
גיל מומלץ: כיתות ט' ומעלה
אורך המסלול: כ- 7 ק"מ
זמן משוער: 4.5 - 8 שעות
עונות מומלצות: אביב, קיץ, סתיו, חורף
המסלול כולל טיפוס בסולמות וחבלים

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו למסלול ציון 3 מתוך 5.

מסלול מדהים
מסלול אגרי, רק רצוי לעשותו מלמטה למעלה למען פיתוח הכושר (יאיר , אילת)


דרג/י את המסלול

שימושי
נחל גישרון עליון
נחל גישרון הוא מהנחלים היפים ביותר של אזור אילת. הוא סמוך לגבול עם מצרים ולכן לכל אורך הדרך נשקפים ממנו הנופים הבתוליים של הרי סיני. מגוון הצבעים וצורות הסלעים מהווה חלק גדול מהאטרקטיביות של המסלול

נ.צ. התחלה 13800/88910.

תחילת המסלול במפגש של הכביש עם נחל גשרון. נלך בסימון הכחול באבני החול האדמדמות כ- 10 ד', אפשר לעשות פעילות נחמדה של איפור בצבעי חול אבל לא לאסוף כמויות כיוון שזוהי שמורת טבע. כאן מתחיל הערוץ הקטן והקניוני של נחל יואש ואנחנו ממשיכים כעשרים ד' מעליו ומימינו. בהגיענו לפיצול שבילים שחור-כחול נמשיך ישר בשביל הכחול (השביל השחור פונה שמאלה ומלווה את נחל יואש עד להשפכו לנחל שלמה). מימיננו ישנה תצפית מדהימה אל קניון הגישרון אליו נרד בקרוב, מומלץ להשגיח על החניכים שלא יתקרבו לקצה. ברכס שמולנו נראה שתי אבני גבול המסמנות את קו הגבול (הלא מגודר) עם מצרים.

נמשיך כ- 25 ד' בשביל המתחיל לרדת מקו הרכס אל נחל הגישרון עצמו. הזהרו שלא להתבלבל עם שביל המסומן בסימון ישן היורד שמאלה אלא המשיכו ימינה בשביל המסומן היטב בצבע כחול  (מתחלף בהמשכו בשחור). כדאי לשים מבוגר/חניך אחראי בנקודת הבלבול. הירידה תלולה וחשוב לעשותה בזהירות. עד להגעה למפל הגדול (כ- 20 מ' גובה), יש סדרת מפלונים אטרקטיביים (הירידה תוך שימוש באמצעי עזר במקום, הקבועים בסלע). המפלונים יכולים לגרום לפקקים ועיכובים במסלול. משך המסלול עד למפל הגדול הוא כשעתיים נטו. המסלול עוקף את המפל הגדול משמאל (בזמנו עקפו את המפל מימין אך שביל זה בוטל היות וכיום הוא בשטח מצרי, בגלל הזזת הגבול מערבה).

 בסיום הירידה אפשר לנצל את הצל שבמרגלות המפל לעצירה ארוכה ולארוחת בוקר. הצמחייה בתחתית המפל מגוונת - לשושית, צלף סחוסי, שיטה סלילנית. אפשר לדבר עם החניכים על תופעות גיאולוגיות כמו: סלעי היסוד שבונים את חלק זה של הנחל ושבקרוב יתחלפו באבן חול. ובנוסף על סגולות הקוורץ - שנמצא בקירות הסלעים מסביב וניתן לזיהוי ללא בעיה (גבישים לבנים המתמזגים בסלע היסוד הכהה). כ- 200 מ' אחרי המפל, נראה משמאל ציורי קיר קדומים של יעלים וגמלים - אפשר להשוות בין הגרפיטי של ימינו לבין אמנות זו ולפתוח דיון על הלגיטימציה של כל אחת מהן. מנקודה זו, יש לפקוח עיניים על מנת שלא לפספס את מעבר צפרה (כ- 15 דקות בהמשך). בדרך נראה את הצורות היפות שהמים הותירו באבן, אך שוב - יש להרים את העיניים כדי להבחין בזמן בשלט (העלוב) בצד ימין של הנחל, המורה שמאלה ל"מעבר צפרה". המעבר נעשה בסדק צר שרוחבו כחצי מ', באבן החול (במידה ויש בקבוצה אנשים שמנים, מעבר זה אינו מתאים ויש לצאת כ- 100 מ' לפני כן במעבר רחב יותר). "מעבר צפרה" הוא שם סתמי שחיברו לו משמעות חדשה משעשעת: על שם אשה שמנה שנתקעה בו בטיול. יש קטע קריאה שאפשר לשלב כאן ובו הדיאלוג שהיה כשנתקעה.

מהמעבר ועד לסיום, נלך בשביל המסומן בירוק כשעה עד ליציאה לנחל שלמה (דרך עפר המסומנת באדום), נמשיך שמאלה עד שנגיע לחניון נחל שלמה עליון שם יחכה לנו האוטובוס.

נ.צ. סיום 13925/88685.

דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • בתצפית מעל נחל גישרון יש להשגיח על החניכים שלא יתקרבו לקצה.
  • לפני הירידה לנחל הגישרון,כדאי לשים מבוגר/חניך אחראי בנקודת הבלבול. בנוסף, הירידה תלולה וחשוב לעשותה בזהירות.
  • לתדרך את החניכים שלא לקפוץ במפלונים הקטנים על מנת שלא ינקעו את רגלם.
  • לתדרך את החניכים לפני מעבר צפרה לא לעבור בשום אופן את המדריך כיוון שקל לפספס אותו ולהמשיך בגישרון לכוון מצרים.
  • מעבר צפרה: במידה ויש בקבוצה אנשים שמנים, מעבר זה אינו מתאים ויש לצאת כ- 100 מ' לפני כן במעבר רחב יותר.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: במפגש של הכביש (מאילת לעובדה) עם נחל גשרון, כשבאים מכיוון אילת הפנייה היא שמאלה כ - 50 מ' אחרי הר יואש (ההר עם האנטנות), יש שלט מכוון.

הוראות הגעה ברגל לנקודת ההתחלה: מחניון הר יהורם, יש לחצות בזהירות את הכביש וללכת לאורכו ימינה מרחק קצר (בזהירות רבה!)

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: חניון נחל שלמה עליון, כשנוסעים מאילת לכיוון עובדה, עוברים את הבסיס הצבאי מצד ימין ולאחר כקילומטר וחצי יש שלט כתום שמאלה לנחל שלמה. שם יש לרדת מהכביש לדרך העפר (לפני סיבוב שמאלה) ולחכות.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים