zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » נחל גישרון תחתון למעלה בולבוסים

מאפייני המסלול
אזור: הרי אילת
רמת קושי: בינוני
גיל מומלץ: כיתות ט' ומעלה
אורך המסלול: כ- 11.5 ק"מ
זמן משוער: 5 - 8 שעות
עונות מומלצות: סתיו

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו למסלול ציון 3 מתוך 5.

BsoWQFkFIgxEaezv
(name , name , name)


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
נחל גישרון תחתון למעלה בולבוסים
חלקו התחתון של נחל גישרון הוא בעל אופי רחב יותר ופתוח מחלקו העליון. המסלול משלב הליכה מתונה בנחל עם הליכה יפהפיה על קו הרכס המפריד בין נחל גישרון לנחל רחבעם. נחל זה עשיר יחסית לאזור זה בצמחיה, ומצויות בו גם ציפורים שונות, לרוב נראה את "שחור הזנב".

נ.צ. התחלה 13925/88685 .

מחניון נחל שלמה עליון, נלך דרומה כמה דקות על דרך עפר מסומנת באדום עד להגעה לפיצול עם שביל מסומן בסימון ירוק, העולה ימינה מן הדרך הראשית לכוון נחל גישרון (למעבר צפרה). נלך בשביל המסומן בירוק כחצי שעה עד להתחברות עם נחל גישרון דרך הסדק הצר באבני החול הידוע בכינויו "מעבר צפרה". במידה ויש בקבוצה אנשים שמנים, מעבר זה אינו מתאים ויש להיכנס כ- 100 מ' ימינה לו במעבר רחב יותר. מכאן נמשיך דרומה (שמאלה) במורד נחל גישרון (סימון כחול + סימון שביל ישראל-לבן כחול  כתום) כ- 1.5 ק"מ עד להגיענו למעלה גישרון. קטע זה של ההליכה נינוח ויפה, ואפשר לנצלו להעברת פעילויות גיאולוגיות, היסטוריות (מבצע עובדה, הגבול עם מצרים), ולהתייחס לצמחיה המצויה בנחל ולציפורי המדבר המקננות בה .לאורך קטע זה הרבה נקודות נוחות לעצירה והפעלות, היות והנחל רחב ומתון.

לאחר כ- 400 מ' של הליכה מתונה נגיע לקטע קניוני יותר ויפה. קטע זה מסתיים לאחר כ- 40 דקות עם העלייה במעלה גישרון לצוקי גישרון. שימו לב! לא לפספס את הפנייה שמאלה לעלייה! אמנם יש שלט המתריע מפני הבלבול, אך קל לפספס ולהמשיך עם נחל גישרון עד לגבול עם מצרים (כ- 1 ק"מ בהמשך). העלייה נמשכת כחצי שעה ובסופה תצפית מרהיבה על המשך צוקי גישרון המרשימים מצד אחד (דרום), ועל גבעת רחבעם (המכונה "הקרמבו") ושאר הרי אילת מצד שני (צפון מזרח).

לאחר מנוחה, נמשיך לאורך הסכין (קו רכס צר) דרומה כשעה. בחלק זה של המסלול יש ללכת בזהירות ולא לעזוב את השביל המסומן. אמנם ההליכה היא בשמש אך לרוב תלווה אותנו רוח נעימה. כדאי לתת תמונה כללית של מבנה הרי אילת הפרושים לפנינו בכל הדרם, ולנצל את ההזדמנות לשאוף קצת שלווה מאוויר המדבר. נלך עד למפגש עם שביל מסומן באדום  הפונה שמאלה, איתו נמשיך. שוב שימו לב, שלא להמשיך בסימון השחור הממשיך ישר לאורך צוקי גישרון עד לקו הגבול עם מצרים.

השביל האדום מוריד אותנו מצוקי גישרון דרך ערוץ קטן של נחל עד לתחילתו של מעלה בולבוסים. זו הליכה קלילה של פחות משני קילומטר, שאינה כרוכה במאמץ פיזי רב, אך יש להיזהר לא לאבד את השביל המסומן ולנדוד עקב כך בערוצים הקטנים שמסביבו. על מנת להבטיח את שאף אחד לא ילך לאיבוד, עצרו בכל פניה ובידקו שכולם איתכם. נעלה עם השביל האדום במעלה בולבוסים (עליה קצרה של מס' דקות). כעבור כמה דקות מסתיים השביל האדום ואנחנו פונים שמאלה (מזרח) בסימון שחור המלווה ב 100 מ' הראשונים ערוץ נחל, ולאחר מכן עוזב אותו ומתעקל ימינה לכוון נחל צפחות. כעבור כחצי שעה הליכה מישורית בינות לשיטים, אנו פונים שמאלה בשביל ירוק – המשך נחל צפחות ונשפכים אתו לחניון נחל שלמה תחתון (ליד חוות היען). במידה ופספסתם את הפניה שמאלה בשביל הירוק, תמצאו עצמכם מטפסים להר צפחות, אז אנא – אם לא תכננתם להמשיך אליו, פיקחו עיניים!!

נ.צ סיום: 14100/88225

אפשרויות לגיוון המסלול:

  • אפשר לשלב את מסלול נחל גישרון עליון לפני מסלול זה בתנאי שמדובר בקבוצה מיטיבת לכת ושיוצאים מוקדם בבוקר.
  • אפשר להמשיך למסלול נחל צפחות (המפורט בנפרד) ולסיים את היום באילת. כל זאת בתנאי שלא מתעכבים יותר מדי בנחל גישרון ועושים תכנון נכון של הזמנים.
דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • שימו לב! לא לפספס את הפנייה שמאלה למעלה גישרון! אמנם יש שלט המתריע מפני הבלבול , אך קל לפספסו ולהמשיך עם נחל גישרון עד לגבול עם מצרים (כ- 1 ק"מ בהמשך).
  • בצוקי גישרון, יש ללכת בזהירות ולא לעזוב את השביל המסומן.
  • שוב שימו לב שלא להמשיך בסימון השחור הממשיך ישר לאורך צוקי גישרון עד לקו הגבול עם מצרים.
  • בחלק האחרון של המסלול עצרו בכל פניה ובידקו שכולם איתכם.
  • במידה ופספסתם את הפניה שמאלה לנחל צפחות בשביל הירוק, תמצאו עצמכם מטפסים להר צפחות, אז אנא – אם לא תכננתם להמשיך אליו, פיקחו עיניים!!
  • במידה והנך מעונין להגיש בקשה חריגה להגבלת הגיל, יש לפנות לצוות ההנהגה / מחלקה.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: חניון נחל שלמה עליון. כשנוסעים מאילת לכיוון עובדה, עוברים את הבסיס הצבאי מצד ימין ולאחר כקילומטר וחצי יש שלט כתום שמאלה לנחל שלמה. שם יש לרדת מהכביש לדרך העפר (לפני סיבוב שמאלה) ולחכות.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: פונים מכביש אילת-טאבה לכיוון חוות היען (דרך רכב טובה בסימון אדום). אחרי חוות היען וחוות הגמלים (כ- 2 ק"מ מהכביש), נראה בצד שמאל שלט ירוק "חניון נחל שלמה".


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים