zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » נחל כזיב - מחניון הזיתים למצפה מונפורט

מאפייני המסלול
אזור: הגליל העליון
רמת קושי: בינוני
גיל מומלץ: כיתות כל הגילאים
אורך המסלול: כ- 4 ק"מ
זמן משוער: 4 - 6 שעות
עונות מומלצות: אביב, קיץ, סתיו, חורף
המסלול כולל הליכה / רחצה במים

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו למסלול ציון 3 מתוך 5.

sFrTYiXG
(name , name , name)


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

תמונות מהמסלול

שימושי
נחל כזיב - מחניון הזיתים למצפה מונפורט
נהלך בין ברכותיו המוצלות של הגדול והמרשים שבנחלי הגליל המערבי, שבנופו הדרמטי מצוי מבצר עתיק וכביר, הלא הוא מבצר המונפורט. בטיולנו יתכן ונזכה לחזות ביחמורים שהושבו אל נוף הנחל

חניון הזיתים נוח להתארגנות ולארוחה. מן החניון ניתן להשקיף לעבר מערב הגליל והים התיכון, מקום מוצאו של הנחל. נחל כזיב הוא הגדול והארוך שבנחלי הגליל המערבי ומנקז אזור נרחב ממערב לקו פרשת המים. אורכו כ- 37 ק"מ, ונופו מגוון ומשתנה. אנו נטייל בחלקו המרכזי, בקטע המושך מים לאורך כל ימות השנה, בזכות מספר מעיינות ובהם עין זיו, עין טמיר ועין מצור.

את תחילת השביל היורד נמצא על שפת המתלול היורד לנחל. השביל מסומן כחול. הירידה עד לנחל אורכת כמחצית השעה, וחלקה הראשון תלול. עם חניכים צעירים יש לרדת לאט ולהציב עוזרים במקומות מסוימים. במהלך הירידה יש מעט נקודות עצירה אפשריות לקבוצה. אם יש קבוצות רבות ועומס במסלול מומלץ לעצור כמה שפחות על מנת שלא לעכב את הטור.

ניתן לעצור במחצית הירידה תחת עץ גדול ורחב (כ- 10 דקות מתחילת הירידה). מכאן הירידה היא יותר מתונה, וניתן להרים עיניים ולראות על צלע ההר שתחתינו שטח גדול פתוח ומגודר ששימש כמכלאת איקלום ליחמורים שהושבו לנחל.

תוך מספר דקות נגיע לקבוצת עצי חרוב גדולים ומצלים, בסמוך לגדר מכלאת היחמורים. ניתן לעשות כאן עצירה, יש מקום למספר קבוצות. נמשיך עם השביל, נחצה דרך עפר ונרד לכיוון הערוץ והבריכות. ניתן להיכנס לבריכות. יש כאן מקום לקבוצות רבות, ומומלץ לערוך כאן עצירה ממושכת, ולהיכנס לנקבת עין טמיר. פתח הנקבה נמצא בעברו הדרומי של הנחל. יש לחצות את הזרימה היוצאת מן הבריכה וללכת לכיוון המים המפכים עד למקום מוצאם - כאן נמצא את סדק הכניסה לנקבה. הנקבה היא מעשה ידי אדם ונחצבה כדי להגיע למקור הנביעה של המעין. המעיין נקרא עין טמיר על שום היותו עלום ונסתר בתוך הנקבה (טמיר= נעלם, סודי, שידוע למתי מעט).

לנקבה יש להיכנס עם פנס ונעליים, הבגדים יירטבו. מומלץ להציב מדריך בראש הטור ומדריך בקצהו, ולהיכנס בקבוצות של עד 12 חניכים על מנת להקל על התקשורת והיציאה חזרה מתוך הנקבה. יש לשמור על השקט כדי שניתן יהיה להנות, להעביר הוראות ולספר אגדה אם רוצים. ההליכה בנקבה היא ישרה. ישנו מקום בו התקרה נמוכה ויש להתכופף בכדי לעבור (בחורף לפעמים יש להכניס את כל הגוף פרט לראש). מומלץ להסתובב כשמגיעים לאבן בולטת שבמרכז המחילה (עוד מספר מטרים הנקבה מסתיימת) כלומר מומלץ לחזור על ידי כך שכל חניך יסתובב במקומו לאחור והמדריך האחרון בטור יהפוך לראשון ויוביל החוצה.

מאזור הנקבה נמשיך בשביל המסומן בירוק. ניתן ללכת בגדה הדרומית או הצפונית, בשתיהן השביל מסומן, אך הוא ברור יותר בגדה הדרומית. מהלך 5 דקות מכאן נגיע לבריכה גדולה נוספת בה ניתן להשתכשך. כאן יש מקום חניה לפחות קבוצות.

נמשיך בהליכה לאורך הנחל, וכעבור כ- 10 דקות הליכה נחצה את הערוץ על ידי קיפוץ מאבן לאבן. גובה המים תלוי בעונת השנה - לעיתים יש להציב עוזר בחציית הנחל. זו נקודת התעכבות (כאמור, תלוי בגובה המים), ומומלץ לחכות לכל הקבוצה.

מכאן נטפס על מדרגת הסלע ונמשיך בהליכה, תוך שאנו חוצים שוב את הערוץ כעבור מספר דקות. (כעת אנו מימין לזרימה). נמשיך ללכת עד שנגיע למחשוף סלע לבנבן ורחב, ואם נציץ לשמאלנו נראה ברכות קניוניות המתחתרות בסלע. השביל יורד מכאן לעבר חציה נוספת של הנחל, בצידו של עץ דולב. כאן ניתן לערוך עצירה נוספת לכניסה למים, בברכונת שמשמאל או בברכה שמצויה מספר מטרים במורד הנחל.

השביל ממשיך משמאל (מדרום) לזרימה בתוך חורש יפהפה של אלונים מצויים, שאליהם נלווים אלה ארץ ישראלית, המאדימה פעמיים בשנה - בסתיו לקראת השלכת ובאביב עם לבלובה, כליל החורש עם הפריחה הוורודה באביב, ער אציל (דפנה) עם עליו הריחניים, חרובים ועוד. כעבור כרבע שעה מן החציה האחרונה נגיע לנקודה בה נראה שביל החוצה את הנחל ועולה לדרך העפר בגדה הצפונית, ואילו השביל המסומן בירוק ממשיך לאורך הזרימה. ניתן לחצות ולעלות לדרך העפר - וזה לקבוצות המתכוונות לעלות מכאן בשביל קידה. שתי הדרכים מתחברות כעבור כ- 300 מטרים. בנקודת ההתחברות חוצה דרך העפר את הנחל מן הגדה הצפונית לדרומית, וניתן לראות סכר מבוטן ומשאבה קטנה. מכאן עולה שביל קידה המסומן בשחור, וניתן לסיים את ההליכה בנחל כאן (פירוט בהמשך).

אנו נמשיך באפיק הנחל שמימיו מחלחלים כאן תחת לאבני הנחל, ומכאן הערוץ חרב (יבש). נלך עם דרך העפר החוצה את הנחל בסך הכל עוד שלוש פעמים. כעבור כרבע שעה ולאחר שחצינו את הנחל פעם אחת נבחין במבנה משמאלנו - זוהי טחנת קמח, אחת מ- 11 טחנות שפעלו בכח מי הנחל. מן השביל אנו רואים בעיקר את גג הטחנה ואת האמה שהובילה מים לארובת הטחנה. ניתן לרדת בשביל ממערב לטחנה ולהיכנס לתוכה. כאן ניתן לראות יפה את החדר המרכזי של הטחנה ומשמאל נוכל להבחין בחור שבו היה קבוע המוט המחובר לגלגל הכפות שהניע את אבני הריחיים. בהציצנו דרך חור זה נראה את גלגל הכפות מתחתנו. ביוצאנו נשים לב לקשת המקומרת מימין, הלא היא פתח יציאת המים שהניעו את הגלגל. נמשיך בשביל העפר כשלפנינו עוד שתי חציות של הנחל. תוך כדי הליכה נרים עינינו ונראה בגדתו הדרומית של הנחל את מבצר המונפורט הצופה על הערוץ. ההליכה בדרך העפר היבשה אורכת כשעה. לאחר כשעה נגיע לסוף טיולנו בנחל. מימין מזדקרים שרידיו של סכר עתיק, שאת המשכו ניתן לזהות בגדה הדרומית של הנחל. משמאל ניצב מבנה עתיק- חוה צלבנית, ששמשה ככל הנראה כחוות שירות חקלאית ליושבי המונפורט. במבנה ניתן לראות שתי קומות. האולם העליון עשוי קשתות מקומרות גדולות. ישנה אגדה המספרת שבעבר הוליך שביל נסתר החצוב בהר מן החווה לתוך מבצר המונפורט המצוי בראש הגבעה, אך עד היום לא נמצא שביל שכזה...

למרגלות החווה נובעים מבין חלוקי הנחל מימיו של עין מצור. מכאן נטפס עם השביל המסומן אדום לעבר מצפור המונפורט. השביל מטפס ומאגף את המצוק עליו יושב המצפור ממערב. העלייה אורכת בין 10 דקות לחצי שעה. מומלץ לעצור במהלך העלייה לשתיה. במצפור המונפורט מומלץ לערוך תצפית על המבצר ותחנת סיכום. מכאן יוביל אותנו שביל אבנים אדומות משתלבות לעבר ה"שיא" - החניון, האוטובוס והגזלן.

אפשרויות לגיוון המסלול:

  • ניתן לסיים את ההליכה בנחל בעליה בשביל קידה, שתחילתו כק"מ וחצי לפני החוה החקלאית והעליה למצפור המונפורט. האופציה הזו מקצרת את אורכו של המסלול והיא טובה בעיקר למי שזמנו קצר. העליה אורכת כ- 30 דקות, והיא נחשבת קשה יותר מהעליה למצפור המונפורט. תחילת העליה בנ.צ. 17265.27275, מקום בו חוצה דרך העפר את הנחל מן הגדה הצפונית לדרומית, וניתן לראות סכר מבוטן ומשאבה קטנה. מכאן עולה השביל המסומן בשחור על גדתו הצפונית של הנחל. השביל מתחיל תחת לעץ אלון רחב נוף שמצוי על דרך העפר. בדקות הראשונות של העליה השביל מטפס בכיוון מערב. לאחר כ- 20 דקות השביל מתפתל והולך צפונה. הפיתול מתחיל במדרגות סלע, ומסומן על גביהן. מספר דקות לאחר הפיתול והופעת מדרגות הסלע, ניתן לעצור למנוחה תחת עצים גדולים משמאל (ממערב). מכאן השביל כבר כמעט אינו עולה, ונותרה לנו הליכה מישורית יחסית, עד לדרך העפר ולרכב. בסוף המסלול ישנה קבוצת עצים תחתה ניתן לשבת.
  • הגעה לסוף המסלול: מפורטת בהוראות ההגעה. אם ישנם מספר אוטובוסים, כדאי לבקש מנהגי האוטובוס לחכות באחד החניונים הסמוכים (חניון הזיתים או פארק גורן), ולקרוא להם עם הגעתנו לסוף המסלול. זאת כיוון שנקודת סיום המסלול אינה מותאמת לחניית כלי רכב רבים. 
  • ממצד אבירים לנחל כזיב: ראה מסלול בנפרד. 
  • עליה למונפורט- מן החוה החקלאית ניתן לעלות בגדתו הדרומית של הנחל אל מבצר המונפורט. שביל העליה מסומן בסימון אדום, ומתחיל לצד החוה החקלאית. בתחילה נצעד על דרך עפר, ובהמשך הופכת הדרך לשביל צר. העליה אורכת כ- 20 דקות. במבצר מומלץ לטייל על פי המידע אודות המונפורט המצוי בחומרי העזר שבאתר. מן המבצר ניתן לרדת בחזרה לערוץ, ולהמשיך במסלול, או לסיים כאן. במידה והחלטנו לסיים כאן, נמשיך עם השביל המסומן באדום אל מעל למבצר. כעבור כ-10 דקות הליכה נגיע למגרש חניה קטן, אליו ניתן להיכנס עם רכבי 4*4. (לרכב פרטי- תלוי במצב הדרך). כדי להגיע אל כלי הרכב נצעד מן החניון הקטן במעלה דרך העפר, כ- 1.3 ק"מ. כאן ימתין לנו האוטובוס. הוראות הגעה לסיום המסלול (הזה): מכביש נהריה מעלות נפנה צפונה ונכנס לכפר מעיליא. נסע ישר עם הכביש הראשי, המתפתל שמאלה. נמשיך עוד כק"מ נסיעה מחוץ לכפר, לכיוון מצפה הלה. נגיע לצמת בו הזרוע הצפונית של הכביש ממשיכה להלה, ואילו אנו נמשיך ישר עם השילוט ל"מונפורט" ול"דרך נוף". עם הגיענו לפיצול דרכי העפר כעבור 100 מטרים, נפנה בדרך המסומנת אדום, וכאן נעצור להמתין.
דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • יש להביא: שקית זבל, פנס וסוללות לכניסה לנקבה.
  • אין להיכנס לנקבה עם חניכים ללא הכנה והיכרות מוקדמת עם המסלול בתוכה, וללא מספר המדריכים המומלץ (לפחות שניים לקבוצה).
  • ההליכה אינה במים, אך יש אפשרות כניסה לנקבה ולבריכות, ולכן יש להביא בגדים להחלפה ונעליים למים.
  • אין להיכנס למים ללא נעליים, שכן עלולים להיות במים שברי בקבוקים ושאר חפצים חדים.
  • ראו הוראות חוזר מנכ"ל בנוגע לכניסה למים.
  • ניתן לערוך חנית לילה בחניון פארק גורן.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודות ההתחלה והסיום: הכניסה למסלול נמצאת על כביש הצפון, מס' 899. אם אנו באים מכביש החוף נפנה בצומת בצת לכיוון מזרח (אם אנו בגליל העליון, נגיע על כביש סאסא-שלומי). כ- 800 מטר אחרי הכניסה לקיבוץ אילון נפנה דרומה (ימינה) לפארק גורן, הפניה משולטת בשלט חום על הכביש. כעבור 300 מטר נפנה בצומת T ימינה (עם החץ) ונמשיך ישר למצפה מונפורט (אין לפנות ימינה למושב עבדון). החניון שאליו הגענו הוא נקודת סיום המסלול. אנו ממשיכים בנסיעה עם הכביש וכעבור קילומטר פונים ימינה לדרך עפר לכיוון חניון הזיתים. כ- 300 מטר לאחר הפניה ימינה ניתן לזהות מפרץ חניה בצד ימין, ושלט "שביל קידה". משמאל ניתן לראות את גדר מושב גורן. זוהי נקודת סיום אפשרית למסלול. אנו ממשיכים עם דרך העפר עוד קילומטר וחצי עד הגיענו לחניון הזיתים. כאן נחנה ונתחיל את המסלול.

ישנה אופציה נוספת לכניסה למסלול: ניסע על כביש הצפון ונפנה דרומה למושב גרנות הגליל. 20 מטר מצומת הכניסה יש לפנות שמאלה לדרך עפר מסומנת שחור. ניסע עם דרך העפר הזו כ- 2.5 ק"מ עד הגיענו לחניון הזיתים.

שתי הדרכים עבירות לכל רכב.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים