zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » נחל שרך ונחל בצת

מאפייני המסלול
אזור: הגליל העליון
רמת קושי: קל
גיל מומלץ: כיתות כל הגילאים
אורך המסלול: כ- 4 ק"מ
זמן משוער: 3.5 - 4.5 שעות
עונות מומלצות: אביב, קיץ, סתיו, חורף
המסלול כולל טיפוס בסולמות וחבלים
המסלול כולל הליכה / רחצה במים

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו למסלול ציון 3 מתוך 5.


( , )


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
נחל שרך ונחל בצת
נטייל בשניים מהיפים בנחלי הגליל המערבי: נלך בתוך חורש מצל, ניכנס בנחל שרך למערת נטיפים יפהפיה ובנחל בצת נשתכשך בברכות מים צוננות

החניון גדול ויש בו מקום לאוטובוסים ולקבוצות רבות. בחורשת האורנים ניתן לשבת לארוחה או לתחנה של פתיחה והסברים. ניתן גם לשוטט מעט בחורשה בעיניים פקוחות ולגלות שרידים רבים של חורבה - חירבת דנעילה, מן התקופה הרומית- ביזנטית.

המסלול מסומן כולו בכחול. נקודת הכניסה למסלול משולטת בשלט עץ נמוך ונמצאת בצפון מערב החניון, סמוך למקום בו דרך העפר בה הגענו מתרחבת לרחבת החניון. (נ.צ. 17325.27470)

תחילת המסלול בהליכה מתונה במגמת ירידה קלה. אנו עוברים בתוך קבוצת עצי אורן, וכשתי דקות לאחר תחילת ההליכה נגיע לקרחת יער קטנה ובמרכזה מעין בור בעל פתח רחב. נזהיר חניכים צעירים לפני כן, אף שהפתח ברור, והבור אינו עמוק. בור זה הוא למעשה מעין מערה חצובה, ויתכן ששמש כבור מים, אגירה או מחסה. קרחת היער הזו נוחה לעצירונת שבה אפשר לספור את החניכים ולוודא שכולם איתנו. מכאן השביל שוב הולך וצר, ואנו הולכים בתוך חורש יפה. כ- 5 עד 10 דקות מתחילת המסלול, ניתן לנצל את הקרחות המוצלות והמרווחות בחורש לעצירת פתיחה. בכל קרחת כזו יש מקום לקבוצה של כ- 30 חניכים, ויש כ- 4 כאלו. השביל ממשיך בירידה מתונה וחוצה ערוץ, ומטפס והולך בגדה שמאלית (דרומית) מעל הנחל. כדאי להקפיד כאן על הליכה זה אחר זה, כיון שהשביל אינו רחב. נגיע לעץ קטלב מרשים ומפותל - עוד נקודת עצירה נוחה.

מהעץ נמשיך בירידה לערוץ, ומכאן נלך בערוץ הנחל. ההליכה בתוך הערוץ נוחה, קירות הנחל תלולים מצדדינו, והחורש הסבוך מתחלף במעין יער של עצים גבוהים, שביניהם ניתן למצוא גם מיני שרכים, חלקם נדירים, ומכאן שמו של הנחל. כחצי שעה של הליכה לאחר תחילת המסלול נגיע לפתחה של מערת שרך בגדתו הדרומית של הערוץ (נ.צ. 1727.2755). את פתח המערה ניתן לזהות גם על פי הרחבה הכבושה שלפניה, התור (כשיש עוד מטיילים) והזבל. יש כאן מקום לחניכים רבים, וניתן לאכול כאן עד שיגיע תורנו להיכנס.

למערה יש להיכנס עם פנס, ובשום אופן לא עם נרות, המשחיתים ומפחמים את הקירות, גוזלים את מעט החמצן שיש, ומותירים סימנים בדמות תלוליות דונג. המערה היא מערת נטיפים פעילה (כלומר עדיין נוצרים בה נטיפים וזקיפים). במערה שוכנים מיני בעלי חיים ובהם עטלפים. יש להקפיד להיות בשקט בתוך המערה, ולהיכנס בהרכב של לפחות שני מדריכים על קבוצת חניכים.

נכנס בפתח ההולך וצר, ונעבור לאולם הראשון. באולם זה מומלץ לכבות את הפנסים ולהאיר לחניכים בפנס אחד על הנטיפים היפהפיים המשתלשלים מן התקרה, והזקיפים שאנו עומדים לצידם. כמו שניתן לראות חלקם שבור ומצולק בשל השחתה של מטיילים. המערה נקראה פעם מערת הקסילופון על שום דימיונם של הנטיפים והזקיפים, הערוכים זה ליד זה, לקלידי קסילופון. באולם הזה יש להעמיד מדריך בבור שנמצא כמטר ממול לפתח. עם חניכים צעירים או במידה ויש תור ארוך בחוץ וזמנכם קצר, נפנה כאן ימינה ונצא כעבור 3 מטר בחזרה לאפיק הנחל. עבור חניכים צעירים יש להציב מדריך במחצית הדרך היכן שמצוי סלע גדול שניתן לעבור מעליו או מתחתיו בזחילה. עם חניכים בוגרים או עם קבוצה קטנה ניתן להמשיך לחלקה העליון של המערה: מהאולם הראשון נרד לבור ונעלה בעזרת הסולם והיתדות על הקיר שמולנו. מומלץ להציב מישהו לעזרה בעליה. למעלה יש להיזהר מפני בור קטן משמאל ולמעשה יש להמשיך ימינה תוך מעבר מעל שדרת סלע אל צדה השני. הולכים על הצלע, כעת משמאלה, עד שמבחינים באור שבקצה המערה, ומשתחלים דרך הפתח החוצה. נשים לב שאנו יוצאים גבוה מעל הערוץ ויש לרדת בזהירות לערוץ.

כעת נמשיך ללכת בנחל, וכעבור כ- 10 דקות נגיע למפגש עם נחל בצת הבא מצפון מזרח. בנקודת מפגש זו נבחין כי ישנו כתם אדמה שחורה שמהווה עדות למפחמה שהיתה כאן בעבר (מפחמה היא תחנה בה שרפו עצים לפחם). בנקודה זו נוף הנחל משתנה. הערוץ של נחל בצת רחב יותר, ומרוצף חלוקים. נתחיל לראות גם הרדופים בערוץ. כעבור מספר דקות הליכה נגיע לעינות כרכרה, קבוצת נביעות בערוץ ממנה נובעים מי הנחל. מכאן נראה צמחית נחלים אופיינית לנחל המחזיק מים כל ימות השנה, ובהם הרדופי הנחלים ועצי דולב ענקיים. נלך עם השביל המתפתל והיוצא ונכנס בסבך ההרדופים. השביל הברור הולך רוב הזמן בצלע הדרומית (הימנית) של הערוץ. כעבור כ- ¾ שעה של הליכה מן המערה נפגוש בקבוצת ברכות למרגלות עצי דולב, בהן ניתן להשתכשך. מכאן נמשיך בערוץ עד שנגיע לברכה מבוטנת. מכאן נשאבים מי הנחל בצינור להשקיה.

אנו מסיימים כאן את ההליכה בערוץ והולכים לאורך הצינור, עם השביל המסומן כחול. כ- 5 דקות לאחר שנעזוב את הברכה, נראה ממול חורשת אקליפטוסים. אנו ממשיכים לאורך הצינור, משמאל לחורשה. כמה שיחי פטל על גדר החורשה ועץ אלון בודד גדול יסמנו לנו שעלינו לעלות ימינה אל מעל לחורשה, שם נתחבר לכביש אספלט. זוהי נקודת התברברות, כיון שערוץ נחל גליל אותו עזבנו זה עתה ממשיך דרום מזרחה, ונראה כהמשך ישיר של השביל, ולא כך הוא ! לכן כדאי לזכור שאנו מבצעים מעין עיקוף של חורשת האקליפטוסים במטרה לעמוד מעליה ומעל ברכת מי השקיה גדולה שבתוכה. בראשית כביש האספלט ישנו פח זבל גדול לשאריות היום.

נעלה עם דרך האספלט עד לקיבוץ אילון. העלייה אורכת בין 10 דקות לחצי שעה, תלוי במזג האויר, בכושר ובמוטיבציה. לכן ניתן להחליט על הפסקה במהלכה. העלייה בסוף דורשת מאמץ יחסי (לעומת שאר המסלול).

דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • יש להביא: שקית זבל, פנס וסוללות לכניסה למערה.
  • אין להיכנס למערה עם חניכים ללא הכנה והיכרות מוקדמת עם המסלול בתוכה, וללא מספר המדריכים המומלץ (לפחות שניים לקבוצה).
  • יש להציב מדריכים-עוזרים במערה במקומות שצוינו .
  • ההליכה אינה במים, אך יש אפשרות כניסה לברכות, ולכן יש להביא בגדים להחלפה ונעליים למים. אין להיכנס למים ללא נעליים, שכן עלולים להיות במים שברי בקבוקים ושאר חפצים חדים.
  • ניתן לערוך חנית לילה בחניון פארק גורן הסמוך.
  • אמנם המסלול מתאים לכל הגילאים אך מומלץ לגילאי ד' - ח'.
  • משך הזמן המשוער כולל את הכניסה למערה אך עשוי להתארך עוד יותר בימים עמוסים בשל ההמתנה בכניסה למערה.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: הכניסה למסלול נמצאת על כביש הצפון - מס' 899. אם אנו באים מכביש החוף נפנה בצומת בצת לכיוון מזרח (אם אנו בגליל העליון, נגיע על כביש סאסא-שלומי). נפנה שמאלה לדרך עפר 50 מטר לאחר צמת הכניסה למושב גרנות הגליל. על הכביש יש שלט חום המפנה לנחל שרך. דרך העפר מסומנת בכחול וטובה לכל רכב. כעבור נסיעה של כ- 4 דקות (750 מטר) נגיע לחניון.

נקודת הסיום של המסלול נמצאת בתוך קיבוץ אילון


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים