zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » הר יהורם - נחל נטפים

מאפייני המסלול
אזור: הרי אילת
רמת קושי: בינוני
גיל מומלץ: כיתות ט' ומעלה
אורך המסלול: כ- 9.5 ק"מ
זמן משוער: 6 - 9 שעות
עונות מומלצות: סתיו
המסלול כולל טיפוס בסולמות וחבלים

דירוג הגולשים
המסלול טרם דורג על-ידי הגולשים


( , )


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

תמונות מהמסלול
תמונה מהגלריה
הולכים בנחל נטפים
תמונה מהגלריה
הולכים בנחל נטפים

שימושי
הר יהורם - נחל נטפים
נחל נטפים, הזורם ממערב למזרח - מצפון להר שלמה, הוא מהיפים באזור והיחיד שניתן למצוא בו מים חיים לאורך כל השנה. זו הסיבה שעין נטפים מהווה מקום התכנסות חשוב עבור כל בעלי החיים בסביבה, המגיעים לשתות ממנו מדי יום ביומו. וכך נראים בו: יעלים, סלעיות ממינים שונים, טריסטמיות, זאבים, שועלים ולעתים אפילו צבועים. בהמשך מתנקז הנחל ומתחבר עם נחל רודד ויחד הם נשפכים לערבה. זהו מסלול אטרקטיבי ויפה שכדאי להכיר

נ.צ. התחלה - 13870/88895.

המסלול מתחיל בשביל מסומן בשחור היוצא צפונה מהר יהורם. כבר בהתחלה יש פיצול של הסימון: ימינה לטיפוס על הר יהורם ושמאלה לירידה לנחל נטפים. אנחנו נפנה שמאלה ונלך בערוץ נחל קטנטן, משמאל (מערב) להר יהורם. כעבור מספר דקות הערוץ נגמר והשביל מתחיל לרדת אל הנחל. אחרי חצי קילומטר (כ- 15 דקות) של ירידה מגיעים לפיצול: שמאלה לעין נטפים (סימון שחור) וימינה להמשך הנחל (סימון אדום). אנחנו נפנה שמאלה.

במידה ואין הרבה זמן, או שיש הרבה קבוצות ורוצים ליצור דירוג במסלול, ניתן ללכת ימינה - השביל יורד לנחל קצת בהמשכו, ויש בו קטע המצריך ירידה בסולם. זוהי אופציה חלופית לקטע קצר מהמסלול והיא נגמרת בחזרה במסלול המקורי. המטרה היא שהקבוצות לא יתקעו בפקק מתמשך, עם זאת, זו אופציה פחות טובה כי היא מוותרת על עין נטפים.

כעבור עשר דקות נוספות מגיעים לחניה (עבור ג'יפים) הממוקמת ממש מעל למפל עין נטפים. כאן מתחלף הסימון לירוק ולוקח אותנו למטה לנחל דרך סדק יפה. במידה ויש צורך בחילוץ - מגיעה לחניה עבור ג'יפים דרך 4*4 (סימון שחור) מהכביש הראשי (מצד שמאל). הירידה לנחל לוקחת דקות אחדות, אך במידה ויש לחץ של קבוצות במקום יתכן פקק קטן. לאורך כל הירידה, ובנחל עצמו מצויים מאובנים רבים של צדפות, מושך לקחת??? זיכרו שזוהי שמורת טבע וכל מה שמוצאים נשאר בסוף בנחל. עם זאת, אפשר לתת הסבר על הים הקדום שהיה פה (ים תטיס) ועל היווצרות סלעי משקע ימיים ומאובנים. הצדפה הנפוצה פה ביותר היא אקסוגירה קולומבה (צדפה מפותלת דמוית יונה (=קולומבה)). אפשר להביא מגדיר מאובנים ולנסות להגדיר איתו מאובנים שמוצאים לאורך הירידה.

כעת נגיע לעין נטפים: בערבית נקרא "עין אל קטר" - המעין המטפטף. כיום ישנה בריכת אבן שבנו בזמנו הבריטים על מנת שהמים היקרים לא יתבזבזו. הבריכה חודשה על ידי בי"ס שדה אילת. מסביבה צומחות שערות שולמית (מין של שרך שעליו אגדה יפה), צלף מצרי (הכחלחל) וצלף סחוסי (הירוק בוהק). מעל נראה המפל, שגובהו כ- 50 מ', ובמצוק ממול רואים היטב את קימוט שכבות הסלע: כתוצאה מגרבן (סוג של שבר) נראות פה שכבות הגיר ואבן החול זו לצד זו.

נתחיל ללכת במורד הנחל. לאחר כ- 150 מ' נפגוש בדרך המסומנת אדום, המגיעה אף היא מהר יהורם (זהו סוף השביל שהתפצלנו ממנו בירידה). לאחר קילומטר נוסף של הליכה נעימה בנחל בין הבולדרים (סלעים) הענקיים שממלאים אותו, נגיע לעיקול גדול בנחל ובו יש פיצול: השביל הירוק ממשיך בצידו השמאלי של הנחל ועוקף את החלק הקניוני של הנחל. אולם אנחנו נמשיך בתוך הקניון בשביל המסומן בשחור.

קטע זה כולל 4 מפלים ויכול לקחת שעה וחצי ובדרך כלל גם יותר. שני מפלים נרד ושניים נעקוף לפי הסימון השחור.

המפל הראשון נקרא "המגלשה". רדו בזהירות: כדאי להזהיר את החניכים לא לקפוץ, גם לא את המטר האחרון - קל לנקוע פה רגל אולם קשה לחלץ מפה. רצוי שירד קודם מדריך ראשון ויסלק את האבנים שמתחת למפל.

המפל הרביעי הוא הגבוה מכולם: עוקפים אותו משמאל ולאחר הירידה כדאי לחזור קצת אחורה (לכיוון המפל) - יש משמאל צניר (תקרת סלע נמוכה ומוצלת), ואפשר לעשות שם הפסקת צהרים. הצניר נוצר על ידי ערבול של מים שהורידו את שכבת הסלע הרכה.

מכאן והלאה אנו יוצאים מהקטע הצר והקניוני של נחל נטפים והנחל מתרחב. (משמאל חוזר ומתאחד איתנו השביל הירוק שעקף את הקניון). חוצים קו שבר קדום, שכיום עולה בו שביל מסומן ימינה לכיוון הר יהורם - לא לפנות! סלעי הגיר שליוו אותנו עד פה מתחלפים בסלעי היסוד השחורים.

נמשיך כחצי קילומטר נוסף עם הנחל המתעקל עד שנגיע לפיצול שבילים: אנחנו נמשיך ימינה בשביל הירוק (בעוד סימון שחור לוקח שמאלה (צפונה) לעבר הגיא האבוד והר שחורת). נרד במפלון הקטן שנוצר בסלע היסוד ונמשיך בנחל.

יש עיקול חזק ימינה והדרך מתרחבת והופכת לדרך רכב. נמשיך איתה כרבע שעה, מימין יתחבר אלינו שביל כחול המגיע מנחל מפלים (נחל בת שבע), וכעבור עיקול אחד נוסף נגיע אל הסיום, אל האוטובוס המחכה...

נ.צ. סיום - 1415588860 .

אפשרויות לגיוון המסלול:

  • במידה ואין זמן אפשר לוותר על החלק הקניוני והאטרקטיבי של הנחל - ועם זאת הארוך, ולעקוף אותו מצד שמאל (צפון) בשביל מסומן בירוק, לאחר שקטע זה נגמר 0השביל חוזר להתאחד עם השביל הראשי, הוא השביל השחור.
  • ניתן לעשות את הקיצורים השונים עליהם המלצתי במסלול, אך הם פחות יפים ומומלצים רק כדי לחסוך זמן או כשיש הרבה קבוצות יחד.
  • מנקודת התחלת המסלול אפשר גם לעלות להר יהורם במסלול המתואר ב"הר יהורם - הר שלמה - נחל מפלים", הממשיך לכיוון הר שלמה.
דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • יש מים זורמים במעין עין נטפים אבל לא ניתן להיכנס למים.
  • במידה ואין הרבה זמן או שיש הרבה קבוצות ורוצים ליצור דירוג בנחל נטפים, רצוי ללכת ימינה - השביל יורד לנחל קצת בהמשך (יש בו קטע שיורדים בסולם).
  • במצוק מעל עין נטפים: במידה ויש צורך בחילוץ - מגיעה לכאן דרך 4*4 (סימון שחור) מהכביש הראשי.
  • זיכרו שזוהי שמורת טבע וכל מה שמוצאים יש להשאיר בנחל.
  • את המפל הראשון בקניון - "המגלשה" יש לרדת בזהירות, ולהזהיר את החניכים לא לקפוץ, גם לא את המטר האחרון - קל לנקוע פה רגל אולם קשה לחלץ מפה. רצוי שירד קודם מדריך ויסלק את האבנים מתחתיו.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: יוצאים מאילת צפונה (לכיוון עובדה) בכביש מעלה אילת ובסוף המעלה פונים ימינה לחניון הר יהורם (שלט כתום). נסיעה של כ- 20 דקות מהיציאה מאילת.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: מפגש נחל נטפים עם נחל מפלים. יש לחזור לאילת - מבי"ח יוספטל לרח' ששת הימים, בכיכר שמאלה לרח' הספורטאים וימינה ליד הבי"ס אל האצטדיון ומשם לדרך עפר מסומנת בשחור, שמסתיימת (לאחר נסיעה של 3 ק"מ) בצומת טי (דרך ירוקה), פונים שמאלה ואחרי 2 ק"מ מגיעים לחניון.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים