zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » הר הרצל

מאפייני המסלול
אזור: ירושלים, הרי ירושלים ושפלת יהודה
רמת קושי: קל
גיל מומלץ: כיתות ז' - ח'
אורך המסלול: כ- 2 ק"מ
זמן משוער: 3 - 9 שעות
עונות מומלצות: אביב, קיץ, סתיו, חורף

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו למסלול ציון 3 מתוך 5.
דרג/י את המסלול

שימושי
הר הרצל

"ונזכור את כולם, את יפי הבלורית והתואר, כי רעות שכזאת לעולם לא תיתן את ליבנו לשכוח..."

סיור בבית הקברות בהר הרצל. מחלקת גדולי האומה לחלקה הצבאית, נפגוש ונלמד מסיפור חייהם של רבים וטובים שמסרו את נפשם למען תקומת העם והמולדת. החל בהרצל, חנה סנש ושאר הצנחנים ממלחמת העולם השניה, מחלקת הל"ה, ראשי ממשלות ורמטכ"לים וכלה בסיפורם האישי של אלו שלא זכינו להכיר בחייהם אך הם מאירים לנו במותם

הר הרצל מורכב מחלקת גדולי האומה ובית העלמין הצבאי. אנו נזכיר מספר אנשים מעניינים, שיעזרו לנו להבין את סיפורה של מדינת ישראל מאחר והם אלו שתרמו להקמתה. בהר הרצל אין מסלול מוגדר, ויש לבצע טיול הכנה יסודי, ולתכנן אילו קברים אתם מעונינים לפקוד, כדי להכין את המסלול האופטימלי לחניכים שלכם.

בראש ההר קברו של בנימין זאב הרצל, חוזה מדינת היהודים, שביקש בצוואתו שכאשר תקום מדינה יהודית, שיעלו את עצמותיו ארצה מוינה, ויקברו אותו כאן. ברחבה שלפני הקבר נערכת מדי שנה האזכרה הממלכתית בד' באייר, יום הזיכרון לחללי צה"ל, ובערב של אותו היום טקס פתיחת חגיגות יום העצמאות.

כשהוחלט על הקמת חלקת גדולי האומה בהר הרצל, התלבטו מי הם אלו שיזכו להיקבר במקום. הקריטריון שנבחר הוא נשיאים, ראשי ממשלות, וראשי הסוכנות היהודית ובני / בנות זוגם. לא כולם אכן נקברו כאן, הדוגמה הבולטת ביותר היא דוד בן גוריון ז"ל, שנקבר ליד שדה בוקר על המצוק של נחל צין.

ניתן לערוך דיון מי הם אלו הראויים להיקבר כאן ומדוע, ולערוך קריטריונים משלכם.

בולט בין הקברים קברו של יצחק רבין ז"ל, שנרצח על ידי יהודי שפל בארבעה בנובמבר 1995, רצח שזעזע את המדינה כולה.

במורד ההר נמצא בית הקברות הצבאי. ייחודם של בתי הקברות הצבאיים בארץ הוא בכך שעל כל הקברים מונחת מצבה בגודל זהה, ועליה כיתוב בנוסח זהה. רק בשנים האחרונות לאחר הגשת בג"ץ על ידי משפחות הנופלים, הוחלט לאפשר כתיבת שורה אחת, ובה תוספת אישית. השוויון בין המצבות בא להדגיש את העובדה שכולם מסרו את חייהם לתקומתה ובטחונה של מדינת ישראל, ועל כן הם ראויים לאותו הכבוד ואין זה משנה האם החייל היה טוראי או רמטכ"ל.

מתחת לחלקת גדולי האומה, נמצאים קבריהם של הצנחנים שיצאו בזמן מלחמת העולם השניה, לעזרת אחיהם באירופה, בניסיון להצילם. הידועה שבהם היא חנה סנש, שנתפסה, עונתה והוצאה להורג על ניסיונה זה. הקברים מסודרים בצורה של חופת מצנח.

 

מובאת בזאת רשימה חלקית של הקברים אותם כדאי לפקוד בבית העלמין הצבאי. כל אדם וכל קבר מעבירים מסר כלשהו, לנו החיים, אותו ניתן ללמוד ולהפנים, ובכך להמשיך את דרכם של הנופלים. באישים בהם בחרתי, ניסיתי ללוות תקופות שונות מתקופותיה של המדינה.

יגאל ידין - הרמטכ"ל הראשון (בפועל) של מדינת ישראל. היה, בין השאר, ארכיאולוג נודע, והוא היה הראשון לחשוף את מגילות בר - כוכבא, שנמצאו במדבר יהודה. סמליות רבה הייתה בדבר, שאת מגילותיו של המנהיג הצבאי האחרון שהיה לעם ישראל בארץ ישראל, מוצא לאחר 2000 שנה, המנהיג הצבאי הראשון של עם ישראל כעם בארצו. שימו לב לעובדה שקברו של הרמטכ"ל לא שונה בדבר משאר הקברים שסביבו.

יובל הראל - בזמן מלחמת לבנון, נפל יובל, בנה של משפחת הראל משכונת קריית יובל בירושלים. המבשרים טעו בבית, ופנו לביתם של משפחה אחרת בקרית יובל, שגם לה בן, העונה לשם יובל הראל, ששירת באותה תקופה בלבנון. משהתבררה הטעות, מיהרו להודיע למשפחות, אך לאחר מספר שעות הגיעה הידיעה המרה, כי גם יובל הראל השני נפל בלבנון.

מחלקת הל"ה - בזמן מלחמת העצמאות היה שרוי גוש עציון במצור כפול, מפני שהגוש קיבל את אספקת האוכל, התחמושת והתרופות מירושלים, שגם היא הייתה נתונה במצור. לאחר מספר שיירות שנפגעו על ידי הערבים, וגבו מחיר דמים כבד, הוחלט לנסות ולצאת ברגל אל גוש עציון הנצור. מחלקה של 35 לוחמים מן הפלמ"ח ומן ההגנה, יצאו בלילה חשוך לכיוון הגוש. הם התגלו עם שחר, ונפלו כולם לאחר קרב גבורה שנמשך כמעט יום שלם, אל מול אלפי פורעים ערבים. סיפור מותם של הל"ה זעזע את המדינה כולה, שמנתה אז כ- 500,000 יהודים בלבד, שבכל יום איבדה אחדים מטובי בניה, אך ביום אחד איבדה 35 בחורים צעירים שהיו רק בתחילת דרכם. הם נקברו תחילה בכפר עציון שנפלה בשבי הירדנים, ולאחר הסכמי שביתת הנשק עם ירדן, בשנת 1950 הובאו לקבורה בהר הרצל (ר' פריט מידע בנושא).

נופלי גוש עציון - כאמור, בזמן מלחמת העצמאות היה שרוי גוש עציון במצור כפול. על אף הקשיים, הוחלט לא לפנות את ארבעת יישובי הגוש: כפר עציון, משואות יצחק, עין צורים ורבדים, שהחזיקו מעמד במשך שישה חודשים של לחימה עיקשת, אלא לפנות רק את הילדים ואת הנשים שלא היו נחוצות לתפקידי הלחימה. ביום ד' באייר תש"ח, פרצו הלגיונרים הירדנים את גדרות קיבוץ כפר עציון, והוציאו להורג את כל חברי הקיבוץ, לוחמי הפלמ"ח, וההגנה שהיו בו. בקרב האחרון על גוש עציון נהרגו כ- 180 לוחמים ולוחמות. שאר האנשים שהיו ביישובי הגוש, נלקחו לשבי בירדן ושוחררו לאחר פרק זמן מסוים. מדינת ישראל הוכרזה למחרת, ביום ה' באייר תש"ח, על ידי דוד בן גוריון, לאורו של גוש עציון הבוער. רבים מבניו ובנותיו של קיבוץ כפר עציון, נותרו יתומים לאחר אותו קרב נורא. יום הזיכרון לחללי צה"ל נקבע ביום נפילתו של גוש עציון שהיה סמל לגבורה ולמופת. לאחר הסכמי שביתת הנשק עם ירדן הובאו גופותיהם של החללים להר הרצל, בה נטמנו בקבר אחים.

יונתן נתניהו - יוני היה בן להורים ציוניים. בזמן שהיה תלמיד בתיכון, נסעו הוריו לשליחות בארה"ב. יוני הצטרף אליהם, אך עם הגיעו לגיל 18 חזר ארצה, והתגייס לצה"ל. המרחק האטלנטי שנוצר תחילה בין יוני לחבריו, ולאחר מכן בין יוני למשפחתו, הולידו חליפת מכתבים ארוכה ומרתקת, החושפת את עולמו של יוני. לאחר מותו פורסמו המכתבים בקובץ שנקרא "מכתבי יוני". יוני עלה אט אט בדרגות הפיקוד, יצא ללימודים, וחזר לצבא. בסופו של דבר שימש כמפקד סיירת מטכ"ל. הוא נפל במהלך מבצע אנטבה, לחילוץ שבויים ישראלים ממטוס שנחטף לאוגנדה בשנת 1976, במבצע שהרשים את העולם ביכולתו האדירה של הצבא הישראלי הקטן.

נופלי הרובע היהודי - בנוסף לרובע היהודי שנפל בידי הלגיון הירדני, בזמן מלחמת העצמאות, נפלו בידם גם קבריהם של הלוחמים, שנקברו במהלך הקרבות בתוך הרובע היהודי. לאחר המלחמה נותרו המשפחות ללא קבר לבכות עליו. עבור המשפחות ולזכרם של הנופלים הוקמה אנדרטה, בצורת סמטה בעיר העתיקה, עשויה אבן ירושלמית, ועליה מונחות מציבות לזכרם של הנופלים. רובם לא היו לוחמים, אלא אנשי הרובע, שלמדו תוך כדי המלחמה, כיצד להגן על ביתם, ובניהם נערים צעירים. כל אותם נופלים קיבלו לאחר המלחמה מספר אישי של צה"ל, על אף שצה"ל קם לאחר מותם.

נחשון וקסמן - באוקטובר 1994, נחטף חייל צה"ל נחשון וקסמן, על ידי חוליית מרצחים של החמאס. התקופה הייתה תקופה קשה מאוד בארץ, והפילוג בין תומכי תהליך השלום למתנגדיו היה גדול מאוד. במשך השבוע בו נערכו החיפושים אחרי נחשון, היה בארץ גל של אחדות שזמן רב לא נראה כמוהו, כולם היו שותפים לדאגה לשלומו והתפללו למציאתו. שבוע לאחר חטיפתו, אותר הבית בו הוחזק נחשון ובמבצע של סיירת מטכ"ל ניסו לשחררו, אך נחשון נמצא ללא רוח חיים. קצין צה"ל מסיירת מטכ"ל, ניר פורז ז"ל, שילם על המבצע בחייו.

 

קשה להציע מסלול לפי רעיון מסוים, מאחר ובית הקברות אינו מסודר לפי רצף כרונולוגי מדויק.

אם בכל זאת ברצונכם ליצור רצף כרונולוגי, מהימים שלפני הקמת המדינה ועד ימינו, תאלצו לוותר על כמה מהקברים, ובכל זאת למעוניינים: לאחר ביקור בחלקת גדולי האומה, ניתן לרדת לחלקת הצנחנים ממלחמת העולם השניה, להמשיך לחלקת הקברים של חללי גוש עציון ומחלקת הל"ה. משם לפנות לאנדרטה לנופלי הרובע היהודי, להמשיך לקברו של יוני נתניהו ולסיים בקברו של נחשון וקסמן.

דרך אחרת לפקוד את כל הקברים הנזכרים, עם רעיון מקשר ביניהם, היא מסלול שנקרא: "לאורם נלך". בכל קבר לאחר שמיעת הסיפור האישי, תחליט הקבוצה איזו מתכונותיו של החלל או מסיפורו האישי, אנו צריכים להמשיך ולשאת עמנו.

הקברים הנזכרים לעיל, מסודרים לפי רצף ההליכה בבית הקברות.

דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • יש להקפיד ולנהוג בכבוד ובאיפוק בבית הקברות.
  • לשים לב לשתייה ולחבישת כובעים, אפילו אם יש תחושה של טיול "קל".
  • יש להגיע להר הרצל לפני הסיור על מנת לתכנן מהו המסלול המדויק אותו אתם מעונינים לעשות.
  • האתר מתאים גם לחניכי ט' ומעלה.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: מהכניסה לירושלים פונים לשדרות הרצל, ממשיכים ישר עד לחניון העליון של הר הרצל.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: האוטובוס ימתין בחניון התחתון של הר הרצל.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים