zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » מעלה עלי - מכתש קטן

מאפייני המסלול
אזור: הנגב
רמת קושי: בינוני
גיל מומלץ: כיתות ט' ומעלה
אורך המסלול: כ- 6.5 ק"מ
זמן משוער: 5 - 7.5 שעות
עונות מומלצות: אביב, סתיו, חורף
המסלול כולל טיפוס בסולמות וחבלים

דירוג הגולשים
המסלול טרם דורג על-ידי הגולשים


( , )


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
מעלה עלי - מכתש קטן
מסלול מקסים. היחיד כמעט המאפשר למטייל הסקרן לגלות את המכתש הקטן, שהוא אחד מחמשת מכתשי הנגב (מכתש גדול, מכתש קטן, מכתש רמון, שני מכתשי הר עריף). זהו הקטן שבהם, מושלם בצורתו, ופורס לעיני הצופים בו מניפת צבעים מרשימה - אדום, סגול, חום, צהבהב, בורדו, לבן, ורוד, אפור ועוד - רק מחכה לעיניים שתצפנה והרגליים שתטיילנה בתוכו. אתגרי ולא ארוך

המסלול מסומן בסימון שבילים אדום. תחילת המסלול משולטת בשלט "מעלה עלי" שנמצא ממש בראש המעלה אותו יורדים לתוך בטן מכתש קטן. כדי להגיע לתחילת המסלול יש ללכת ממקום חניית האוטובוסים כ- 100 מ' מזרחה ישר למצוק המכתש, נפגשים עם הסימון האדום והשלט הגבוה עליו כתוב "מעלה עלי". נ.צ. 16490/03950.

כדאי לפתוח את היום בתצפית על המכתש מלמעלה, אפשר למתוח ניילון שקוף עבה ולתת לחניכים לצייר את הנוף ודרך זה להבין את מבנה המכתש, אפשר להסביר את תהליך ההתהוות שלו. רואים יפה מהנקודה הזו את פתח המכתש שהוא בעצם מקום סיום המסלול. זהו מקום טוב לספר מעט על מסעות בעבר כי חניכי תנועת נוער (לא הצופים במקרה הזה אלא המחנות העולים) הם למעשה אלה שגילו את המכתש, הוא לא היה ידוע למטיילים עד אז (1942). כמעט ולא היה מיפוי של הנגב בתקופה הזו. מכאן למעשה מתחילה הירידה במעלה עלי, ירידה זו משלבת בתוכה יתדות אחיזה ומעקות שנבנו על מנת לשמור על בטיחות המטיילים. הירידה היא ארוכה מאוד, כשעתיים, חשוב לעשות עצירות מסודרות לאסוף את המזדנבים. במהלך הירידה יש 2 מקומות אפשריים לעצירה מעט ארוכה יותר, הנקודות סמוכות זו לזו (אחרי כ- 45 דק' של הליכה), הם בעצם סטיות קטנות מימין לשביל ולא מפריעות לאחרים.

לאורך הירידה אין צל! חשוב לשים לב, גם כאשר הירידה מתמתנת לא כדאי לרוץ כי החלק האחרון של הירידה עשוי דרדרת (אבנים מדרדרות) ואפשר להחליק בקלות.

 בעצירות במהלך הירידה אפשר להסביר על שיכוב גיאולוגי על ידי הדגמה בעזרת חומרים ששוקעים ויוצרים שיכוב אופקי, לעשות תרגיל עם משקפיים מחוט תיל דק עם צבעים שונים של צלופן צבעוני - לנסות להתבונן על דברים בצורה מעט שונה: מכתש כחול, אדום, ורוד: איזה צבעים יש לו באמת ומדוע? - ואפשר להסביר על היווצרות החול הצבעוני.

 מרגע שירדתם לתוך המכתש, המסלול יוביל אתכם ישירות לפתח המכתש. על המסלול עצמו כמעט ואין נקודות צל, במהלך ההליכה על פי שיקול דעת בריא תמצאו נקודות עצירה לצדי הדרך. כשמגיעים לקצה הירידה ישנם 2 ערוצים עם נקודות צל גדולות (לכ- 60 חניכים) גם בערוץ מימין לשביל וגם בערוץ משמאל לו.

חשוב בתום העצירה לעלות חזרה למסלול המסומן באדום. בעבר איפשרו למטיילים ללכת בערוצים רבים במכתש, אך נגרם נזק רב לקירות המכתש (חריטות, פגיעות ויזואליות) ולכן מנותבים כל המטיילים למסלול אחד. המכתש הקטן הוא השמור ביותר מבין כל שלושת המכתשים המטויילים (גדול, רמון, קטן), מכיוון שאין בו מחצבות ואין כביש שחוצה אותו (בניגוד לשניים האחרים…).

בתוך המכתש תגלו: אבן חול, תלכיד נחלים (קונגלומרט), צמחים כגון: פגוניה רכה, דמיה לבידה, רותם, אשל, כוכב ריחני ובקצה המסלול יש שיטה. בעלי חיים אשר ניתן לעיתים לראות: נשרים, עורבים, כושן ארסי, מניפניות, חומטים ועפרוני. זה מקום חשוב לדון עם החניכים בנושא שמירת טבע - לקיחת חול צבעוני כן/לא? במכתש הקטן אסור לקחת וגם במכתש רמון אבל במכתש הגדול ישנו אתר אחד אשר נקבע על ידי רשות שמורות הטבע כאתר שבו ניתן לקחת חול צבעוני והוא פגיע כבר, לכן אין סיבה לקחת מכל מקום ולפגום ביופי הזה. חריטה על קירות המכתש כן/לא? זהו המקום לדון בכלל בנושא גרפיטי בטבע, נקודה מעניינת לדיון עשויה להיות: מהו ההבדל בין ציורי הסלע של האדם הקדמון לבין גרפיטי בימינו. תרגילים מעניינים נוספים במכתש הן תרגילי התבוננות שונים, יש נקודות חמד שרק מחכות. אורך ההליכה בתוך המכתש היא כ- 3.5 שעות, כ- 4 ק"מ.

לקראת היציאה מהמכתש תגלו 2 דברים מעניינים:

 1. נקודת קידוח מי תהום שנמצאת במקום. התחנה שואבת מי תהום שנמצאים מתחת לפני 120 מיליון שנים בשכבת הקרטיקון התחתון (היא שכבת החול הצבעוני). הבור הטבעי שהמכתש ייצר חוסך חפירות עמוקות יותר עבור חברת "מקורות" ומקל על שאיבת המים. אלה הם מים "פוסייליים", מים עתיקים שהשתמרו בתוך בטן האדמה המאגר שלהם הוא עצום אך כיוון שאינו יכול להתמלא מחדש במי גשמים, תכולתו מוגבלת וצריך להיזהר בכמויות השאיבה ששואבים מתוכו.

2. עץ שיטה גדול ומרשים, שלידו ניתן לערוך עצירה.

נותר עוד כק"מ אחד עד לחניון הלילה שם יחכו האוטובוסים. במידה וניחנתם בנהגים אמיצים הם יסכימו להתקרב עם הרכב עד לפתח המכתש, במידה ולא – עוד קצת הליכה ותפגשו בהם: הולכים על הכביש שעולה מפתח המכתש הקטן למחצבה הישנה שמעליו שם ישנו שלט חניון לילה שם יחכו האוטובוסים.

נ.צ. 17145/04010.

אפשרויות לגיוון המסלול:

 • ניתן לעשות את המסלול גם הפוך ולטפס את מעלה עלי אך זה מאוד לא מומלץ – העלייה קשה מאוד.
 • במידה ורוצים להאריך את המסלול מעט בעוד כ- 1.5 ק"מ, או שצפוי עומס של קבוצות ורוצים ליצור דירוג, ניתן להתחיל בחניון הלילה (ללא שם, אך משולט. בראש נחל עקרבים (נ.צ. 16440/03825) וללכת מכאן בסימון האדום, הדרך נוחה להליכה, רחבה ופתוחה. בערך באמצע הקטע הזה יש שילוט שמוביל לסטייה מהשביל שבסופה נקודת תצפית.
 • אם מעוניינים בטיול נודד של שלושה ימים, ניתן לטייל ביום הראשון בנחל גוב, וללון בחניון של נחל עקרבים. ביום השני לטפס במעלה נחל עקרבים, וללון בחניון בסופו, וביום השלישי – מעלה עלי-מכתש קטן. מקסים ומומלץ!
דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
 • חשוב מאוד לתת הוראות בטיחות לפני תחילת הירידה כי היא עשויה להיות מסוכנת. צריך לדאוג שאין פערים גדולים מידי במהלך ההליכה בתוך הקבוצה כך שתוכלו לעזור לכולם לרדת.
 • רמת הקושי משתנה לאורך המסלול, הירידה היא החלק האתגרי, לעתים אפילו מפחידה, לאחר מכן ההליכה קלה מאוד.
 • כדאי מאוד שתוודאו בטיול ההכנה שאתם מזהים את נקודת תחילת המסלול.
 • בתוך המכתש עשויות להיות בעיות קליטה של מכשירי קשר.
 • שימו לב להתראות מפני שיטפונות, אם ישנן כאלה באזור המסלול עשוי להיות מסוכן. 
 • אם יורד גשם ישנה סכנת החלקה.
 • במצב של ריבוי קבוצות יש בירידה של מעלה עלי סיכויים לפקק. ניתן לטייל במסלול בסתיו, בחורף, ובאביב. לא בקיץ כיוון שכמעט אין צל במסלול, ולא בעונת השיטפונות.
 • במידה והנך מעונין להגיש בקשה חריגה להגבלת הגיל, יש לפנות לצוות ההנהגה / מחלקה.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: מדימונה מזרחה לצומת רותם, בצומת רותם פונים ימינה (דרומה) ונוסעים כ- 8 ק"מ עד לצומת עם כביש 227 (כביש מנדטורי במצב סביר). נוסעים בכביש כ- 10 ק"מ עד לצומת עם כביש בו סימון שבילים אדום (שילוט בצומת זה למכתש הקטן) פונים בכביש ונוסעים בו מזרחה כמעט 1 ק"מ. במידה ורוצים להאריך את המסלול מעט בעוד כ- 1.5 ק"מ ניתן לרדת כאן, ישנו שילוט של חניון לילה ולהתחיל ללכת מכאן בסימון האדום, במידה ורוצים לעשות את המסלול כרגיל יש להמשיך בכביש ולעקוף את הבסיס הצבאי עם האוטובוס משמאל, עד לקצה הכביש.

הוראות הגעה ברגל לנקודת ההתחלה: מכאן הולכים כ- 100 מ' לכיוון המצוק של המכתש הקטן מזרחה ומחפשים את השלט של מעלה עלי.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: מצומת צפית נוסעים על כביש 25, יורדים את מעלה תמר, 200 מ' אחרי תחתיתו ישנה פניה ימינה לדרך עפר משולטת למכתש הקטן. ממשיכים בה כ- 9 ק"מ עד לחניון הלילה.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים