zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » קרני חיטין - נבי שועייב

מאפייני המסלול
אזור: הגליל התחתון והעמקים
רמת קושי: קל
גיל מומלץ: כיתות ד' - ו'
אורך המסלול: כ- 2 ק"מ
זמן משוער: 2 - 3.5 שעות
עונות מומלצות: אביב, קיץ, סתיו, חורף

דירוג הגולשים
המסלול טרם דורג על-ידי הגולשים


( , )


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
קרני חיטין - נבי שועייב
המסלול מתחיל בבסיסו של הר געש היחיד בגליל התחתון, רובו מרחב פתוח וירידה, וסופו בקבר השני בחשיבותו עבר העדה הדרוזית והוא קבר הנביא שועייב או בשמו העברי: יתרו חותן משה. חוויה תרבותית

צבע הסימון: כחול נ. צ. התחלה: 244.12/193.11 .

בהגיעכם עם האוטובוס לרחבה הגדולה, עליכם לפנות כשפניכם אל ההר, כלומר צפונה, ולהתחיל לצעוד בדרכים. תעברו מעבר בקר (מעין גדר מסתובבת המונעת מהפרות כניסה לשמורה) ואחר כך אנדרטה פרטית. לאנדרטה תגיעו לאחר כ- 10 דקות.

המשיכו במעלה הדרך עד לשביל הצר העולה במעלה ההר. כל הטיפוס לפסגת ההר ייקח כרבע שעה עד 20 דקות. מפסגת הקרן הדרומית אפשר להיצמד לדופן המזרחית של הר הגעש ולרדת במורד הקרן לכיוון עצי הזית הנטועים.

מקור השם קרני חיטין (או: חטים) - ה"קרניים" הם מה שנותר מהר הגעש שהיה כאן בעבר. "חיטין" משום שהאדמה באיזור מאוד מתאימה לגידול חיטה, וזה אכן הגידול העיקרי באיזור, כפי שניתן לראות גם בימינו אנו.

בחלק זה שבין הקרניים יש משטח מאוד רחב בו אפשר להתפרש על כל שטח ההר, לשחק, להשתולל ולקפוץ וכמובן למלא את הזמן בתכנים מעניינים כמו: הרי געש - איך למה ומתי? חידות ושאר שעשועים.

אותי תמיד משעשע לשאול את החניכים היכן לועו של הר הגעש. כמובן שכל השטח שנמצא בפסגה בין שתי הקרניים הוא הלוע, לרוב החניכים מפספסים את הנקודה החשובה הזו.

בסביבות חודש פברואר אפשר למצוא על ההר יקינטונים מדהימים בפריחתם. כמו כן, אם נלך בשקט, אולי ניתקל בעדר קטן של שפני סלע.

בהליכה "יבשה", ללא פעילות, חציית הלוע תיקח כ- 7 דקות. כאשר תגיעו לקרן הצפונית ולפני הירידה במורד ההר לעבר נבי שועייב אפשר לערוך עצירה קצרה ולספר את סיפור הקרב של קרני חיטין. אפשר שמדריך אחד יתחפש לצלבן (תחפושת דומה לרומאי: קסדה, שריון וחרב) ומדריך שני למוסלמי (בגדים קלים, כובע רחב ורוגטקה) על מנת להמחיש את ההבדל המהותי.

משם יורדים במורד ההר בנטייה קלה מזרחה. בשלב מסויים תקבל הדרך פיתול מערבה ושוב מזרחה עד שתגיעו לבסוף, לאחר כ- 30-40 דקות, לרחבת הקבר. זוהי החנייה אך אל תגשו לאוטובוס עדיין. חכו לכל החניכים, ודאו שכולם איתכם והמשיכו ישירות אל המבנה הגדול. הכנסו דרך דלתות המתכת, עלו במדרגות עד הסוף כשתגיעו לקצה ודאו שכל החניכים לבושים לבוש צנוע מי שלא צנוע מספיק יתעטף באחת מהגלימות או המטפחות שנמצאות בכניסה. היו זהירים – אל תדרכו על אבן הסף בכניסה להיכל הקבר, היו שקטים ומנומסים. עם סיום ההתרשמות צאו בשקט ורדו עד למרפסת המוצלת עם עץ הזית, שם אפשר לערוך חידון אודות העדה הדרוזית. משם נלך בחזרה לאוטובוס שודאי יחכה לכם ברחבת החניה.

נ.צ. סיום: 245.14/192.15

דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • בירידה מההר לכיוון חלקת הקבר יש דרדרת לכן צריך לרדת לאט ובזהירות.
  • בזמן הביקור בקבר יש להיות בשקט, להתנהג בכבוד ולהתלבש בצניעות - חובה לבוא בלבוש ארוך, ובנוסף להתעטף ב"גלימות" והמטפחות שיש בכניסה.
  • אסור לדרוך על אבן הסף בכניסה להיכל הקבר עצמו!
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב נקודת ההתחלה: כאשר מגיעים לצומת גולני מדרום, פונים ימינה לכיוון טבריה. נוסעים עם הכביש, ולאחר שעוברים את קיבוץ לביא משמאל יש פניה שמאלה לדרך כורכר. האוטובוס יכול להוביל אתכם עד נקודה בה נפתח השביל לאיזור רחב יותר משם אפשר להמשיך ברגל לכיוון ההר.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: יש להסתובב במקום ולצאת בחזרה לכביש צומת גולני-טבריה. להמשיך לכיוון טבריה. בפניה הראשונה שמאלה לאחר עיקול לשמאל במורד הכביש לפנות, ומשם לפי השילוט לכיוון קבר נבי שועייב, כלומר ישר עד לשלט. להיכנס לרחבת האוטובוסים ולחנות.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים