zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » מצוק הארבל

מאפייני המסלול
אזור: הגליל התחתון והעמקים
רמת קושי: בינוני
גיל מומלץ: כיתות ז' - ח'
אורך המסלול: כ- 3.6 ק"מ
זמן משוער: 3 - 5.5 שעות
עונות מומלצות: אביב, קיץ, סתיו
המסלול כולל טיפוס בסולמות וחבלים

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו למסלול ציון 3 מתוך 5.

spRXGzHhhTkLBPnpAr
doors9.txt;9;9 (yIlUkktJfjTGw , xSzyZyFSLs , RzIZrZgJMsKe)


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

תמונות מהמסלול
תמונה מהגלריה
מצוק הארבל - מבט כללי מלמטה (ליד נקודת הסיום)
תמונה מהגלריה
מצוק הארבל

שימושי
מצוק הארבל
תחילת המסלול בתצפית מרהיבה על צפון הגליל, המשכו בירידה מאתגרת במצוק בעזרת יתדות, ולבו: עליה להיכלי מסתור מתקופת המרד בגליל

סימון המסלול בצבע אדום. נ. צ. התחלה: 246.2/196.16

תחילת המסלול ליד חוות החמורים, שם נפרדים מהאוטובוס. עד הכניסה לשמורה עצמה יש מרחק הליכה בעליה של כ- 10 דקות. מהכניסה לשמורה ישתנה לאט השביל מדרך כורכר עם סלעי גיר לדרך סלולה באבני גיר מסותתות. הדבר מאפשר גישה לנכים לאתר התצפית.

יש להמשיך עם שביל האבנים המסותתות עד שתגיעו לפסגה. הדרך היא בעלייה ותיקח כרבע שעה עד 20 דקות. בסוף הטיפוס יחכה לכם עץ חרוב שאפשר לנוח בצלו. נקודה זו טובה לעצירה הראשונה שתכלול תצפית על צפון הגליל. תוכלו לראות ברכסי ההרים הרחוקים את החרמון, הר כנען שעליו צפת ואת רכסי הרי מרון. תחתם נמצא ואדי חמאם, שבו זורם - או לפחות זרם - נחל ארבל. חמאם הוא גם הכפר הערבי שלמרגלותיכם. היישוב בעל הגגות האדומים הצמוד לכפר הוא מגדל. מאגר המים הגדול שנמצא מימינכם (כלומר במזרח) הוא הכנרת, לצידה טבריה ומאחוריה הגולן שמדרומו רכס הרי הגלעד. מפריד ביניהם הירמוך. במערב ומעט לדרום נמצא הר תבור. קשה לפספס את התבור שכן הוא בעל צורה ייחודית ובולטת ונראה מנותק מסביבתו, והר קרני חיטין הינו שתי קרני הבזלת הנישאות שאנו רואים.

לאחר תצפית ומנוחה אפשר לרדת אל כיוון המצוק, כלומר להתחיל לצעוד מערבה לאורך שפת המצוק, המסלול מסומן בקטע זה בצורה מאוד ברורה. קטע זה ייקח כ- 20 דקות.

כעת עומד לפנינו קטע בו נרד בעזרת יתדות. אולם, לפני שנתחיל לרדת, זכרו שעליכם לעצור על מנת לתת הסברי בטיחות קפדניים וברורים באשר לירידה במצוק, ובנוסף עליכם לשלוח מספר מדריכים להתמקם בנקודות הקשות כעוזרים. תכננו בטיול ההכנה בדיוק היכן להעמיד מדריכים-עוזרים, אחד מהם צריך לעמוד בפתח המצוק ולשחרר בכל פעם 2-3 חניכים. זוהי התחנה השניה ובה אפשר להוסיף סיפור קצר, בדיחה או אגדה, לדוגמא בנוגע לפרחים (בעונה) סתווניות ורקפות. איזור זה עלול להוות צוואר בקבוק כאשר מטיילים בקבוצות גדולות במיוחד. קטע זה ייקח כחצי שעה עד שעה.

בקצה הירידה במצוק ישנן מדרגות טבעיות שרוב שעות היום הן מוצלות. זהו מקום טוב לרכז את החניכים שכבר ירדו וליצור איזושהי פעילות חברתית. זהו אחד מהקטעים היחידים במסלול בהם יש מרחב מספיק לפעילות, ניתן לרכז שם כ- 60-70 חניכים.

לאחר שכל הקבוצה המטיילת ירדה אפשר להמשיך כרבע שעה לכיוון מזרח על שביל צר יחסית, כך שההליכה נעשית בטור. משמאלכם ייפרס ואדי חמאם ומימינכם יתנשא המצוק. עליכם ללכת בשביל הצר עד שתראו לימינכם לצד המצוק מדרגות בזלת (שחורות). אפשר להתחיל לטפס במדרגות, טיפוס זה ייקח כ- 10 דקות. כעת הנכם מטפסים לתוך חללים גדולים בסלע, חללים אלו הם חלק ממצודה. בתקופת המרד בגליל הסתתרו יהודי יישוב ארבל וישובי הסביבה האחרים במערות הללו, מפני שניסו לחמוק מגזרותיו של הורדוס, שנגדו את דתם. אם תרימו עיניכם לעבר הצוק המתנשא מצפון, הר ניתאי, תוכלו לראות עליו חללים דומים.

אל תסתפקו בחלל הראשון אליו הגעתם, אפשר להמשיך ולעלות לכל מיני חללים בתוך המצודה להכנס לבטן הסלע ולצאת למרפסות. זוהי עצירה נחמדה בה אפשר להתפצל לקבוצות קטנות ולטייל במצודה, להתאסף להסבר מרתק על המרד העיקש של יהודי הארבל והגליל ברומאים, ולהנות מארוחת צהריים.

בסיום הביקור במצודה, אותו אתם יכולים לפרוש לאורך הזמן הרצוי לכם יורדים בחזרה באותה דרך אל מדרגות הבזלת וממשיכים מזרחה עד השביל, מכאן צפויה לכם רק ירידה עד לואדי של נחל ארבל. מהמצודה ירידה זו תיקח כחצי שעה.

בהגיעכם למישור פנו מזרחה, המשיכו עם כיוון זרימת הנחל והפרות לעבר הכביש כ- 10 דקות. שם מחכה האוטובוס.

נ.צ. סיום: 147.5/196.18

דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • אין לטייל במסלול במידה ויורד גשם. המצוק חלק מאוד!
  • יש גישה לנכים לאתר התצפית.
  • למסלול חלק בו יורדים לאורך המצוק מנקודה לנקודה בעזרת יתדות הקבועים בסלע. על המדריכים לאתר נקודות בעייתיות ולהתמקם בהן על מנת לעזור לחניכים.
  • במהלך התצפית יש לשמור שאף חניך לא יתקרב יתר על המידה לשפת המצוק. הדרך למטה קצרה ולא נעימה...
  • בסוף המסלול מגיח השביל אל כביש ראשי. חובה על המדריך להוביל ולהפנות את החניכים ישירות לאוטובוס על מנת למנוע תאונה.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: כאשר מגיעים לצומת גולני מדרום, יש לפנות ימינה ולנסוע עם הכביש לכיוון טבריה. לאחר פיתול שמאלה, בירידה, פונים בפניה הראשונה שמאלה לכיוון כפר חיטים והמושב ארבל. נוסעים לאורך הכביש עד לפניה ימינה אל תוך מושב ארבל ושם לפי השילוט הכתום לעבר המצוק וחוות החמורים. האוטובוס יכול להמשיך אתכם עד לשלט "אין כניסה" או עד שהנהג מרגיש שדרך הכורכר נעשית קשה מידי למעבר. שם אפשר לרדת ולהתחיל במסלול באופן רגלי.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: יש לבקש מהנהג לצאת באותה דרך בה הגעתם עד לכביש צומת גולני-טבריה, עליו להמשיך ולרדת בכביש זה עד לצומת הבא, שם הוא פונה שמאלה ונוסע עד שהוא יראה שלט כתום "לארבל" וגזלן קבוע. שם יש מקום עצירה עבור אוטובוסים בצד שמאל של הכביש.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים