zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » תל יודפת - הר עצמון

מאפייני המסלול
אזור: הגליל התחתון והעמקים
רמת קושי: קשה - מיועד למיטיבי לכת
גיל מומלץ: כיתות ז' - ח'
אורך המסלול: כ- 4.8 ק"מ
זמן משוער: 3 - 5 שעות
עונות מומלצות: אביב, קיץ, סתיו, חורף

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו למסלול ציון 3 מתוך 5.

bjWVCNxF
(name , name , name)


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
תל יודפת - הר עצמון
מסלול נעים שעובר בחורש הים-תיכוני המקסים של הגליל. מרענן, מעניין, עם סיכוי להיתקל במגוון רחב של זוחלי וקופצי הגליל

נ. צ. התחלה:249.1/176.1

לאחר שנפרדתם מהאוטובוס, ליד עמוד החשמל, היכן שמתחיל הסימון הכחול, לכו דרום-מזרחה לכיוון תל יודפת כרבע שעה. תל יודפת הוא גבעה קטנה ולבנה, צעדו לפי הסימון עד שתגיעו לתל. בהגיעכם לתל אתם יכולים להיפרד מהסימון לזמן מה, אל תשכחו איפה אתם משאירים אותו וצאו לתור את התל.

ביודפת התקיים אחד מהקרבות האמיצים ביותר של מרד היהודים בגליל. כל נקודה על התל תהיה טובה מספיק על מנת לספר את סיפור המרד. אני הייתי מפצלת את הסיפור לשניים על מנת ליצור מתח. על התל יש גם מערות קטנות ששימשו חדרי מגורים, באחת מהן אפשר למצוא שרידי בית בד. רוב החלקים המעניינים בתל מוסתרים היות והם עדיין בתהליך חפירה ארכיאולוגית. הזמן שתבלו על התל תלוי בכם, כשמיציתם אפשר לחזור לסימון הכחול.

הסימון יורד כעת אל תוך ואדי נעים, מוצל במיוחד, של חורש ים-תיכוני טבעי. החלק של הירידה מהתל וההליכה בואדי יכול לקחת 30-40 דקות. המשיכו לפי הסימון בתוך הואדי - אין לאן "לברוח" מהמסלול.

לאט לאט תוכלו להרגיש שהמסלול מתחיל לעלות במעלה הר עצמון. זהו טיפוס נחמד שיארך כחצי שעה, המשיכו עם הסימון את כל הדרך עד לפסגה. מומלץ לעשות תחנה אחרונה לפני הטיפוס ולטפס הכל בשוונג - אם הצלחתם, כל הכבוד! אין מקום נוח לעצור במהלך העלייה, מי שחייב, שיעצור בעמידה לכמה רגעים, ישתה כמה לגימות וימשיך הלאה. מהפסגה תוכלו לצפות בנוף מקסים, בהתיישבויות קטנות יהודיות על פסגות הרים ובכפרים ערביים על המורדות. זה זמן מצויין לדבר על תוכנית המצפים. אפשר לדבר גם על בעיית הרעייה בגליל: בדואים רבים משחררים את עדריהם בשמורות טבע, העדרים אוכלים את הצמחים ללא התחשבות במי מוגן ומי לא, הצמחים בשמורות הופכים קוצניים יותר וקשוחים יותר ומאבדים כמעט את צורתם המקורית. הרעייה בשמורות טבע כמובן מנוגדת לחוק.

ההר משופע בזוחלים ובקופצים למיניהם. על הפסגה אפשר לאסוף כמה חיפושיות וחגבים מתחתיות האבנים הגדולות. כאשר מרימים את האבנים, יש להרים אותן רק מהכיוון שרחוק מכם, כדי שאם חיה לא סימפטית תזנק משם, היא לא תזנק עליכם. על מנת לעשות זאת, הצטיידו בקופסאות שקופות שמכסיהן מנוקבים, שכמובן הכנתם מבעוד מועד. (קופסאות של מסטיקים של עלית מתאימות מאוד). את החרקים יש ללכוד בעדינות, וכמובן שרק המדריכים לוכדים. הראו את החרקים לחניכים. אם תלמדו מראש על חגב מצוי, חגב אדום חזה או קרנפיות תהיו מוכנים. מתחת לסלעים יש גם עקרבים, לרוב לא ארסיים, שגם אותם אפשר ללכוד. היזהרו מאוד בזמן הלכידה ושחררו אותם בעדינות בחזרה לטבע בתום ההתבוננות. כדאי להתאמן בטיול ההכנה, ובכל מקרה יש להדגיש לחניכים שככלל - לא מרימים אבנים במהלך טיול, ולא כדאי לנסות ללכוד יצורים חיים אם אינך יודע בוודאות מהם...

לאחר שוטטות קצרה בפסגת ההר ומנוחה אפשר להמשיך עם הסימון לכיוון דרום מערב, הירידה מההר קצרה ותיקח כ- 15 דקות.

כשתגיעו לישורת, המשיכו בשביל הישר כ- 15-20 דקות עם הסימון עד שתפגשו את האוטובוס.

נ.צ. סיום: 248.10/174.8

דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • לא נעים עד קשה ללכת במסלול במידה וירד גשם ביום לפני הטיול.
  • החפירות בתל בעיצומן, שימו לב על מה אתם דורכים ומה אתם מרימים.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: לבאים מדרום לצומת גולני פנו שמאלה. בצומת המוביל ימינה, ואחר כך בצומת יפתחאל (הצומת הבא) שוב ימינה. עוברים את כפר מנדא, את מורשת ואת כאוכב-אל הוג'ה ופונים ימינה לכיוון יודפת אבטליון הררית (שלט ירוק), ואז בפניה הראשונה שוב ימינה (יש שלט: גרבי יודפת - חנות מפעל). אחרי אי תנועה פונים שמאלה, שם על עמוד חשמל יש את סימון השבילים (כחול).

הוראות הגעה ברכב לנדוקת הסיום: צריך להמשיך באותו כביש ישר שהופך לדרך עפר עד למקום בו יש רחבת חניה גדולה מגודרת, כלומר להגיע עד לפתח השמורה.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים