zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » הר ברקן - נחל יצפור

מאפייני המסלול
אזור: הגליל התחתון והעמקים
רמת קושי: בינוני
גיל מומלץ: כיתות ד' - ו'
אורך המסלול: כ- 2.2 ק"מ
זמן משוער: 2 - 4 שעות
עונות מומלצות: אביב, קיץ, סתיו
המסלול כולל טיפוס בסולמות וחבלים

דירוג הגולשים
המסלול טרם דורג על-ידי הגולשים


( , )


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
הר ברקן - נחל יצפור
נתחיל בסיבוב על פסגת הגלבוע, ונמשיך במסלול נעים ומוצל במורדות הגלבוע. בעונת האביב מלא ב"אירוס אחר הצהריים", שפני סלע ושאר הפתעות

נ.צ. התחלה: 212.8/188.14

את הטיול מתחילים בחניון קק"ל מוצל באקליפטוסים. שם נפרדים מהאוטובוס. על מנת להתחיל את סיבוב הפסגה בתצפית טובה אפשר לעלות לכיוון המגדל האפור ולהתיישב למרגלותיו.

למה קוראים לגלבוע בשמו? מדרש שם: גל=מעיין בוע=נובע. מישהו רואה איזשהו מעין נובע? התשובה לשאלה זו היא לא! ואז אפשר להזכיר את "הרי בגלבוע אל טל ואל מטר עליכם": הקללה ככל הנראה לא עבדה, ואכן על הגלבוע יורדת אותה כמות גשמים כמו על העמק, והעמק מאוד פורה אז איך זה יכול להיות? זו נקודה מצויינת לדבר על חלחול מים ומעיינות שכבה שנמצאים בתחתית הגלבוע (כ- 70 מעיינות), מלמעלה אפשר לראות את מעיין חרוד. רואים גם את העמק הירוק, שהוא ירוק בגלל שפע המים.

משם המשיכו כ- 3 דקות לכיוון מזרח עד שתתקלו בגת. הגת שלמה ומתפקדת, ואפשר לעשות סימולציית פעולה של גת.

משם המשיכו עוד מזרחה עד שתתחברו לשביל המסומן באבנים ובסימון אדום. רדו מספר מדרגות אבן גדולות וחצו את הכביש בזהירות. המשיכו לפי שביל האבנים, הפעם לכיוון מערב. לאורך החלק הזה של הדרך, מהכביש ועד לתחילת חורשת האורנים, אפשר לעשות שתי עצירות. באחת מהן לספר על הפרחת השממה בעמק, קדחת ואומץ ליבו של יהושע חנקין, ובשניה על קרב שאול האחרון - סיפור תנ"כי. עוד בסיבוב הפסגה: בעונה - מרץ - אפשר לראות את אירוס הגלבוע - צמח ייחודי לאיזור הגלבוע, פרח סגול מרהיב ביופיו שנתן לחברה להגנת הטבע את סימלה. סיבוב הפסגה יכול לקחת בין שעה לשעה וחצי.

ממשיכים לפי המסלול האדום עד שמגיעים למעבר בקר. משמאלכם, מדרום, יהיה כביש שיש לחצות. שם יחכה האוטובוס, איפה שירדתם ממנו.

כאן צריך הקפצה באוטובוס, ר' הוראות נסיעה.

נ.צ. תחילת נחל יצפור: 210.8/189.3

באופן כללי מהרגע שנכנסתם לשמורה דרך מעבר הבקר אין מקום לטעויות מפני שהולכים לאורך הואדי התלול. יש להמשיך בערוץ הנחל כל הזמן בכיוון מזרח ומגמת ירידה. במסלול אין עליות.

למסלול שני חלקים.

את החלק הראשון, מהכניסה לשמורה ועד למעבר היתדות אפשר לעשות תוך חצי שעה עד 40 דקות. חלק זה מתאפיין בסלעי גיר לבנים. על מורדות הואדי אפשר למצוא שפני סלע. כמו כן, בסביבות מרץ נראה אירוס אחר הצהריים. בנחל יש גם שומר, כלח, וגביעונית הלבנון, זהו צמח מקסים ביופיו ונדיר במיוחד ששווה לחפש, הוא נמצא בעיקר על המורד הצפוני של הנחל.

כעת נגיע לקטע בו יש להיעזר ביתדות. את הקטע של היתדות צריך לגבות במדריכים-עוזרים, אחד "משחרר" חניכים והשני קולט אותם למטה. אל תמשיכו בהליכה לפני שכל החניכים ירדו. חלק זה ייקח לפי מספר החניכים שיורדים, בחישוב שלכל חניך ייקח כ- 3 עד 5 דקות לרדת.

החלק השני של הנחל מאופיין בנטיעות אורנים על מורדות הואדי, בהתרחבות הערוץ ועדיין בסלעי גיר. בחלק זה אפשר לדבר על חסרונות והיתרונות שבנטיעות קק"ל, ולספר אגדות על אורנים. חלק זה הוא מתון יותר ונעים להליכה. מקטע זה ייקח כ- 40 דקות עד 50 דקות. המשיכו ללכת לפי הסימון האדום, בשלב מסויים יתרחב הואדי ותוכלו לראות שדות ושדרת ברושים. המשיכו ללכת עד שתראו את בריכות הבטון ואת האוטובוס. חלק זה יהיה שביל עפר רגיל.

נ.צ. סיום: 210.3/190.10

דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • שימו לב שיש צורך בהקפצה באמצע המסלול.
  • יש להקפיד ללכת במסלול המסומן בלבד, למרות שעל הפסגה נראה כי אפשר ללכת בכל שביל. זוהי שמורת טבע ולכן יש להקפיד ללכת בשבילים.
  • בזמן פריחת האירוס חשוב להסביר כי האירוס הינו פרח בסכנת הכחדה - אין לקטוף!
  • אם תטיילו בשקט יחסי בתוך הנקיק תוכלו לראות שפני סלע.
  • אין להיכנס למסלול כשיורד גשם אפשר להחליק על הסלעים, ואין לטייל במסלול במידה וירד גשם ביום לפני.
  • במסלול קטע קצר מאוד של ירידה ביתדות שעלול להוות צוואר בקבוק.
  • במעבר היתדות יש להעמיד מדריך "עוזר" או מבוגר אחר בתחילת ובסוף המעבר.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לתחילת המסלול, להר ברקן: נוסעים מעפולה דרומה עד לצומת יזרעאל. פונים מזרחה, כלומר שמאלה. עוברים את תל יזרעאל משמאל ואז פונים ימינה לכיוון מעלה נורית. נשארים על הכביש העולה עד שמגיעים לפסגה שם יש שילוט: "הר ברקן".

הוראות להקפצה מהר ברקן לתחילת נחל יצפור: אחרי השלט "הר ברקן" ממשיכים הלאה כלומר מזרחה, הכביש יתחיל להתפתל כלפי מטה, ואז יש לשים לב בצד ימין של הכביש יהיה גידור, שער בקר (שער מסתובב שאינו מאפשר מעבר הבקר אל תוך השמורה) ושלט "נחל יצפור" שם צריך לעצור.

הוראות הגעה ברכב מתחילת נחל יצפור לסוף המסלול: מהמקום בו יורדים החניכים, הנהג צריך להמשיך ולנסוע למטה עד שהוא רואה שביל עפר. בו יש לפנות ימינה ואז לנסוע לאורך ברושים עד לעצירה כשבשביל יש התרחבות ובריכות בטון גדולות.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים