zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » הר תבור

מאפייני המסלול
אזור: הגליל התחתון והעמקים
רמת קושי: קשה - מיועד למיטיבי לכת
גיל מומלץ: כיתות ז' - ח'
אורך המסלול: כ- 3.2 ק"מ
זמן משוער: 4 - 6 שעות
עונות מומלצות: אביב, קיץ, סתיו

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו למסלול ציון 3 מתוך 5.

MvKkRYxYQuEQxi
(name , name , name)


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
הר תבור
מסלול אתגרי הכולל טיפוס בחורשת אורנים, סיבוב פסגה וכניסה לאחת מהכנסיות היפות ביותר, תצפית מדהימה על הגליל התחתון וירידה נעימה במורד ההר הענק

נ. צ. התחלה: 233.6/186.5

בהגיעכם לחניון, הפנו פניכם אל ההר וחפשו את האבן עליה מסומן הסימון הראשון לתחילת המסלול. צבעו ירוק. מכאן ועד לפסגה מצפה לכם טיפוס ארוך של כ- 40 דקות שמחולק לשני קטעים על ידי שביל היערנים. זוהי דרך גירנית (ולכן לבנה) המקיפה את ההר ומונעת התפשטות שריפה.

הטיפוס הוא בין צמחי חורש ים תיכוני טבעי: אלונים, אלות, חרובים, ובנוסף גם אורנים וברושים שמקורם אינו טבעי. אתם מוזמנים לעצור בכל שלב בדרך כאשר אתם מרגישים שהחניכים (או אתם) התעייפתם יותר מידי וצריך לעצור. עד שביל היערנים יארך הטיפוס כ- 20 דקות עד חצי שעה.

בהגיעכם לשביל פנו מזרחה (כלומר שמאלה) וצעדו כחמש דקות, עד שתראו במעלה ההר (כלומר בצד ימין) שוב את הסימון הירוק. המשיכו אתו כלפי מעלה. בחלק זה העלייה יותר מתונה ברובה והיא תיקח כ- 20 דקות. בהגיעכם לפסגה חצו את כביש האספלט השחור. מכאן אפשר לסטות כ- 10 מטרים לאורך הכביש, לכיוון התצפית למערב, ולספר את סיפור הגבורה של דבורה הנביאה ויעל אשת חבר הקיני על סיסרא והפלישתים - סיפור תנ"כי ופמיניסטי. לאחר חציית הכביש המשיכו כ- 5 דקות עם הסימון דרך הסלעים המסותתים, לצד החומה המקיפה את הכנסייה שלשמאלכם. המשיכו ללכת עד שתראו שער אבן גדול: "שער הרוחות". זהו שער מוסלמי מ- 1868.

היכנסו דרך השער הגדול וצעדו כ- 7 דקות לאורך שדרת האורנים עד לכנסיה. אל הכנסייה ואל החצר היכנסו בלבוש צנוע ובשקט אם במקרה "נפלתם" על טקס מיסיונרי של צליינים המטיילים באזור - הרווחתם! התבוננו בו בדממה.

דתות רבות נמשכו לתבור. המסורת הנוצרית קבעה כי התבור הוא מקום התרחשות נס ההשתנות של ישו מבן תמותה לאל. המוסלמים כינו אותו ג'בל-א-טור - "הר ההרים" בשל הזדקרותו באמצע בקעת כסולות, ובמראהו הוא יוצא דופן על רקע הנוף. הנביא ירמיהו אמר: "כתבור בהרים וככרמל בים יביא".

פסגת התבור היא מקום טוב להפסקת צהריים. על הפסגה חורש טבעי ומלאכותי, ושלל פרחים כגון עירית ועריוני.

על מנת להמשיך במסלול, צאו מכיוון הכנסייה אל רחבת החנייה. בצידה הדרומי של החנייה יש מבנה הרוס שעליו צומח אספרגוס, ומשם היציאה ממתחם הכנסייה אל המשך סיבוב הפסגה. בשלב זה יתחלף הסימון מירוק לשחור המשיכו לאורך הסימון אל פסגת ההר באופן מעגלי חלק זה יכול לקחת כ- 25 דקות והוא מתון ונעים מאוד להליכה.

בשלב בו מתפצל הסימון השחור לסימון כחול שיורד כלפי מטה עליכם לעצור. במקום יש 3 מדרגות גיר חצובות באורך כמטר. זוהי למעשה התצפית האחרונה על העמק שתחתכם. אפשר להקריא קטע קצר, לשחק משחק רגוע ולהתכונן לקראת הירידה. הירידה עלולה להיות חלקה לעיתים ולכן יש לשים לב, לעזור לחניכים מתקשים ולחכות לאחרונים. הקפידו ללכת בקבוצה על מנת שאף אחד לא יאבד את דרכו. הירידה תיקח כחצי שעה עד 40 דקות ותהיה ברובה כלפי מטה ללא פיתולים יוצאי דופן. הקפידו לשים לב לסימון. השביל מסתיים סמוך לתחנת הדלק בצומת שיבלי, שם מחכה האוטובוס.

נ. צ. סיום: 231.13/188.17

דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • בכנסיה יש להתנהג באופן מכובד ולשמור על השקט.
  • בפסגה יש להימנע מלהכנס לשטחים פרטיים שבבעלות הנזירים החיים על ההר.
  • בזמן הירידה יש לרדת בזהירות ובאיטיות על מנת למנוע החלקה. בחלק מהמקומות עדיף פשוט לשבת על הטוסיק ולעשות את הירידה בדרך הטבעית והבטוחה ביותר.
  • יש להימנע מלטייל במסלול ביום חורפי גשום, ההר מחליק ואי אפשר לטפס או לרדת בבטיחות. 
  • האוטובוס לא יכול לטפס לראש ההר.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: כאשר באים מעפולה לכיוון צפון יש לנסוע לאורך הכביש לכיוון צומת גולני. לאחר שעוברים את צומת גבעת המורה יש להמשיך עד לצומת שיבלי. בצומת זו יש לפנות לשמאל, כלומר אל תוך הכפר. בכפר נוסעים לאורך הכביש הראשי עד שמגיעים לתחנת מוניות הנמצאת למרגלות ההר במקום גם חנות מזכרות לצליינים. שם נפרדים מהאוטובוס ופונים להר. לוקחים נשימה עמוקה, מתיחות, ואפשר להתחיל לטפס.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: על הנהג לנסוע בחזרה לכפר ולחכות ליד תחנת הדלק. 


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים