zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » הר ברקן - העמק הנעלם

מאפייני המסלול
אזור: הגליל התחתון והעמקים
רמת קושי: קשה - מיועד למיטיבי לכת
גיל מומלץ: כיתות ד' - ו'
אורך המסלול: כ- 3.8 ק"מ
זמן משוער: 3 - 5 שעות
עונות מומלצות: אביב, קיץ, סתיו
המסלול כולל טיפוס בסולמות וחבלים

דירוג הגולשים
המסלול טרם דורג על-ידי הגולשים


( , )


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
הר ברקן - העמק הנעלם
מסלול אתגרי של ירידה מעניינת בעמק צר, כמעט נקיקי, שנעלם מעין המתבונן ברכס. מסלול כיפי שלכל אורכו נפרש על עמק חרוד המרהיב לעינכם

נ.צ. התחלה: 212.8/188.14

את הטיול מתחילים בחניון קק"ל מוצל באקליפטוסים. שם נפרדים מהאוטובוס. על מנת להתחיל את סיבוב הפסגה בתצפית טובה אפשר לעלות לכיוון המגדל האפור ולהתיישב למרגלותיו.

למה קוראים לגלבוע בשמו? מדרש שם: גל=מעיין בוע=נובע. מישהו רואה איזשהו מעין נובע? התשובה לשאלה זו היא לא! ואז אפשר להזכיר את "הרי בגלבוע אל טל ואל מטר עליכם": הקללה ככל הנראה לא עבדה, ואכן על הגלבוע יורדת אותה כמות גשמים כמו על העמק, והעמק מאוד פורה אז איך זה יכול להיות? זו נקודה מצויינת לדבר על חלחול מים ומעיינות שכבה שנמצאים בתחתית הגלבוע (כ- 70 מעיינות), מלמעלה אפשר לראות את מעיין חרוד. רואים גם את העמק הירוק, שהוא ירוק בגלל שפע המים.

משם המשיכו כ- 3 דקות לכיוון מזרח עד שתתקלו בגת. אפשר לעשות סימולציית פעולה של גת, הגת שלמה ומתפקדת.

משם המשיכו עוד מזרחה עד שתתחברו לשביל המסומן באבנים ובסימון אדום. רדו מספר מדרגות אבן גדולות וחצו את הכביש בזהירות. המשיכו לפי שביל האבנים, הפעם לכיוון מערב. לאורך החלק הזה של הדרך, מהכביש ועד לתחילת חורשת האורנים, אפשר לעשות שתי עצירות. באחת מהן לספר על הפרחת השממה בעמק, קדחת ואומץ ליבו של יהושע חנקין, ובשניה על קרב שאול האחרון - סיפור תנ"כי. עוד בסיבוב הפסגה: בעונה,מרץ,אפשר לראות את אירוס הגלבוע - צמח ייחודי לאיזור הגלבוע, פרח סגול מרהיב ביופיו שנתן לחברה להגנת הטבע את סימלה. סיבוב הפסגה יכול לקחת בין שעה לשעה וחצי.

ממשיכים לפי המסלול האדום עד שמגיעים למעבר בקר, כלומר שער מסתובב שמונע מפרות לעבור אל תוך החלק הזה של השמורה (אך לא ממטיילים). עם המעבר נכנסים לתוך חורשת אורנים, כאן אפשר לדבר על נטיעות קק"ל: יתרונות מול חסרונות. בעונה - מראשית החורף עד לאביב - יש בחורשה המון רקפות. את החלק הזה עוברים תוך 10 דקות. הוא מסתיים בשביל יערנים, דרך חצץ, החוצה את המסלול ומקיפה את ההר.

חצו את שביל היערנים והמשיכו למעלה עם המסלול האדום כרבע שעה. בדרך יש מצד שמאל, צפונית לשביל, מערה שנקראת עין הסמל. המערה נקראת על שם הסמל משה רוזנפלד, בן למייסדי מנחמיה, ששרת במשטרה הבריטית בתחנת שאטה שבעמק יזרעאל. יום אחד יצא הסמל במרדף אחרי גנבים ערביים שגנבו מפרדסי תל יוסף. הסמל נורה למוות באיזור הזה על ידי אנשי כנופיית השייח עז א-דין אל-קסאם. רצח זה פתח את מאורעות תרצ"ו.

המשיכו עד שתגיעו לשלט שיסביר בכמה מילים על העמק הנעלם. שם יש חרוב שתחתיו אפשר לשבת על הסלעים הגירניים ולקבל תדריך בטיחות לגבי הירידה בעמק הנעלם.

משם יורדים בתוך הנקיק של העמק הנעלם, שם יש הזדמנות לפגוש שפני סלע. יורדים עד שהשטח הופך שוב למישורי, שם יש לחכות לכל החניכים.

כעת יש להקיף את השדה לכיוון צפון עד שמגיעים לאוטובוס. אין לחצות את השדה במרכזו, יש להקיפו מימין כלומר ממזרח. הנהג יחכה ליד תל יוסף הישנה.

נ.צ. סיום: 214.4/188.18

דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • המסלול מתאים יותר לשכבת ו', פחות לשכבת ה' ולא ל- ד'. שכבות גבוהות יותר יכולות לטייל בו ללא חשש.
  • לפני הירידה לעמק הנעלם יש לתת הוראות בטיחות קפדניות.
  • בזמן ההליכה לאורך המצוק יש להתרחק מהשפה.
  • החלק האחרון הנקיקי עלול להוות צוואר בקבוק בטיול מרובה משתתפים.
  • בזמן פריחת האירוס חשוב להסביר כי האירוס הינו פרח בסכנת הכחדה - אין לקטוף!
  • אם תטיילו בשקט יחסי בתוך הנקיק תוכלו לראות שפני סלע.
  • יש להקפיד ללכת במסלול המסומן בלבד, למרות שעל הפסגה נראה כי אפשר ללכת בכל שביל. זוהי שמורת טבע ולכן יש להקפיד ללכת בשבילים.
  • אין לטייל במסלול במידה וירד גשם.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: נוסעים מעפולה דרומה עד לצומת יזרעאל. פונים מזרחה, כלומר שמאלה. עוברים את תל יזרעאל משמאל ואז פונים ימינה לכיוון מעלה נורית. נשארים על הכביש העולה עד שמגיעים לפסגה שם יש שילוט: "הר ברקן".

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: חוזרים למטה באותה דרך בה באנו עד לכביש הראשי, שם לפנות ימינה ולהמשיך לכיוון העמק (עמק חרוד), עד שמגיעים לכביש בית אלפא-חפציבה. שם נכנסים לתוך בית אלפא, ובצומת T פונים ימינה לכיוון תל יוסף הישנה ובריכות הדגים של בית אלפא. זו הנקודה בה האוטובוס יחכה.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים