zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » פסגת הר מירון

מאפייני המסלול
אזור: הגליל העליון
רמת קושי: קל
גיל מומלץ: כיתות כל הגילאים
אורך המסלול: כ- 2 ק"מ
זמן משוער: 1 - 1.5 שעות
עונות מומלצות: אביב, קיץ, סתיו, חורף
המסלול הוא מסלול מעגלי

דירוג הגולשים
המסלול טרם דורג על-ידי הגולשים


( , )


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
פסגת הר מירון
נטייל על פסגתו של ההר השני בגובהו בארץ, תוך שאנו נהנים מאויר פסגות קריר ומהליכה נינוחה בחורש יפהפה. נעמוד על המיוחד שבשמורת הרי מירון, ונערוך תצפיות מרהיבות - מן החרמון ועד הכנרת, מן הלבנון ועד הגליל התחתון

נצא מחניון הפסגה בפינתו הצפון מזרחית, בשביל מסומן אדום שתחילתו בנ.צ. 18910.26665. שביל הפסגה הוא מעגלי וניתן ללכת אותו גם הפוך.

נעלה במדרגות ונגיע כעבור מספר דקות לתצפית צפת. זוהי תצפית לכיוון מזרח. ביום של ראות טובה נזהה את החרמון בצפון ואת הכינרת בדרום, שיתנו מסגרת לתצפית. ביניהם בקו רכס אחורי נוכל לראות את רמת הגולן. את המבט הקרוב יותר, על מזרח הגליל העליון, ניתן להתחיל בהר אביבים בצפון, עימו נרד דרומה לרמות הבזלתיות של מזרח הגליל, ובתוכם בולטת רמת דלתון שבמרכזה אגם דלתון. ההר העצום ממזרח הוא הר כנען, ועל חלקו הדרומי יושבת צפת. מתחת להר כנען ובהתקרב לכיוונינו נראה אגן הניקוז של נחל עמוד, שערוצו מתחיל מרמת דלתון. חדי העין יוכלו להבחין במבנה משטרת עין תינה. אם נסיט עינינו דרומה נראה את הפסגה הסמוכה של הר בר יוחאי עם ה"קרמבו" האחד עליה (ה"קרמבו" הוא מתקן צבאי שצורת חצי העיגול שלו מזכירה קרמבו או חצי כדור גולף. יש "קרמבו" אחד על פסגת הר בר יוחאי ושלושה על פסגת הר מירון). הפסגה המעוגלת בזוית הדרומית- מזרחית לנו, הנראית כאילו היא גולשת לכנרת היא של הר מצפה הימים. מתחתינו למרגלות הר מירון מושב מירון. מצפון למושב מירון שני יישובים בעלי מבנה עגול: אלו הם היישובים בר יוחאי (הקרוב למירון) ואור הגנוז. מומלץ לערוך כאן חניה לפתיחה ולתצפית.

יש לשים לב לשעה - בשעת בוקר השמש תמצא מול עיננו ואז התצפית תהיה מעורפלת ומסנוורת. בשעת אחר הצהריים פרטי התצפית ברורים ובהירים יותר. יש כאן מקום ל- 3 קבוצות בו זמנית.

שבילנו ממשיך לעבר תצפית נוספת, הלא היא תצפית לבנון. השביל ברור ביותר, ואין בו מקומות נוחים לעצירת קבוצה. כעבור כ- 10 דקות נגיע לתצפית לבנון. כשיש קבוצות רבות במסלול עשויה נקודת התצפית להיות תפוסה, ומומלץ להתקדם הלאה. יש כאן מקום לכשתי קבוצות בו זמנית.

התצפית צופה לצפון, וניכר בה "הקו הירוק" - קו הגבול בין ישראל ללבנון יכול להיות מובחן על ידי הפער בין הירוק, שבשטח ישראל, לאפור שבשטח לבנון. מהי הסבה לפער הברור והנראה לעין הזה? הסיבה אינה נעוצה בסוג המסלע, שכן מרבית הנוף שאנו רואים הוא המשכו של הגליל. הגליל הירוק שאנו מטיילים בו היום נראה כך לפני כ- 50 שנה, וזאת בשל היעדר חוקים ומנגנונים לשמירת טבע ולהגבלת הרעיה. בלבנון אין חוקי שמירת טבע והגנת הצומח, והצמחיה פשוט מדוכאת באופן אינטנסיבי. משתמשים בעץ ובצומח להסקה, לבניה ולרעית בעלי חיים. חדי העין יבחינו בגבעה ירוקה בתוך הנוף האפור - זוהי גבעה השייכת לכנסיה המארונית של אחד הכפרים, שמגבילה את הכניסה ואת השימוש בצומח (בדומה ליער ברעם). הצמחיה בגליל החלה להשתקם לאחר קום המדינה עם כניסתם לתוקף של חוקים להגנת הסביבה והטבע, ועם העלייה במודעות הציבורית ובפעילות גופים כמו קק"ל ורשות שמורות הטבע.

מכאן נמשיך עם השביל וכעבור מספר דקות נגיע לגת חצובה בסלע. זהו המקום הגבוה ביותר בו ניתן לעמוד בהר מירון. אם נביט לצדנו נראה שאנו סמוכים לגדר הבסיס היושב על פסגת ההר מאמצע שנות ה- 60. במחצית שנות ה- 60 מאבק ארוך וירוק למען השמירה על ההר הצליח לגרום לבניית המתקנים הצבאיים ההכרחיים בלבד על הפסגה, ושאר המתקנים למרגלות ההר, בסמוך לבית ספר שדה הר מירון. מפסגת ההר גולחו 4 מטרים לצורך הקמת הבסיס, וזוהי הסיבה שההר מופיע במפות ישנות כבעל גובה של 1208 מטרים, ובמפות עדכניות כבעל גובה של 1204 מטרים. המאבק הוליד את הקמתו של בית ספר שדה הר מירון. ניתן לערוך כאן הסבר על הגת, במקום הייחודי הזה, ולנסות להבין מי היו האנשים הנואשים, שבחרו דווקא במרומי ההר להקמת מתקן חקלאי, ומהיכן הביאו את הענבים. הרי את הענבים לא ניתן לסחוב על גבי בהמות ממקום מרוחק, שכן הם יתקווצ'צ'ו בדרך...למעשה נבנו כאן טרסות חקלאיות במדרונות התלולים של ההר, וזאת בתקופה הביזנטית, בה היתה צפיפות אוכלוסין יחסית באזורנו, והיו ש"נאלצו" להוציא לחמם גם במקומות קשים. זהו גם מקום טוב להבהיר כמה ממנהגי הפולקלור הכרוכים בגת, בענבים וביין. בחורף ניתן למצוא בגת ובסביבותיה סלמנדרות- דו חי, שזקוק למים הנקווים כאן לחיים וליצירת דור חדש.

נמשיך עם השביל המוביל אותנו בתוך חורש אלוני תולע גבוהי גזע, המשירים את עליהם. כעבור כ- 5-10 דקות הליכה מן הגת השביל מתפצל. שביל שחור ממשיך במורד ההר. אנו נשלים את הסיבוב סביב הפסגה עם השביל המסומן אדום. נקודת הפיצול לא ברורה דיה, ולכן מומלץ להקפיד שחניכים לא יעברו כאן את המדריך, שכן הם עלולים להמשיך בשביל היורד, שנראה כהמשך טבעי של השביל שלנו. ניתן לזהות את הנקודה עם התרחבות השביל, ומעין מזלג שבו אנו נבחר את הזרוע השמאלית. אנו חוצים דרך כורכר ונכנסים מחדש לחורש. משמאל לדרך הכורכר ישנה פינה יפה לעצירה בתוך החורש, חבויה בינות לעצים. מכאן נמשיך ונגיע לתצפית בית ג'אן. בתצפית זו אנו משקיפים לדרום מערב. ניתן לראות את חלקה הדרום מערבי של שמורת הרי מירון, ואת הכפר בית ג'אן בתוכו, במערב נראה את הכרמל ומפרץ חיפה, ובדרום נראה את הרי הגליל התחתון.

כ- 5 דקות הליכה מכאן מסתיים שביל הפסגה בכביש המוביל לבסיס שעל ההר. מומלץ שלא לתת לחניכים ללכת ראשונים, כדי שלא ימצאו עצמם לפתע בכביש. יש להציב מדריך למעבר הכביש. אנו נחצה את הצומת ונמשיך עם המזלג הדרומי מבין השניים (הצפוני סגור בשער) מהלך עוד 5 דקות לעבר החניון. יש לדאוג לבטיחות החניכים בהליכה על הכביש.

אפשרויות לגיוון המסלול:

  • ניתן ללכת את מסלול הפסגה גם בכיוון ההפוך ממה שמתואר.
  • ישנן אפשרויות רבות להליכה המתחברות למסלול זה, ולמעשה זהו בסיס יציאה נוח למגוון רחב של מסלולים בשמורת הרי מירון. כמה מהאפשרויות:
  1.    ללכת את שביל הפסגה ושביל ההר בירידה ולסיים בחורבת חוממה (ר' בנפרד).
  2.    ללכת במסלול חוצה שמורה ולסיים בנחל מירון (ר' בנפרד).
  3.    ללכת בשביל המנדטורי למושב מירון.
  4.    ללכת לבית ג'אן (דרכים רבות).
דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • בחניון יש ברזיה, פחי זבל ושולחנות קק"ל. יש להקפיד על השארת השטח נקי וסגירת פחי הזבל, כדי למנוע אכילת חיות בר מן הזבל. יש מקום למספר רב של חניכים.
  • שביל הפסגה כרוך בסיום המסלול ביציאה לכביש והליכה עליו - יש לשים לב להוראות הבטיחות.
  • במקרה של הרבה קבוצות מטיילות ניתן למתן את הלחץ על ידי יציאה מדורגת למסלול, ויציאת חלק מהקבוצות במסלול ההפוך.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת להתחלה: בכביש סאסא חורפיש פונים בצמת משולט להר מירון. נוסעים עם הכביש כ- 4.5 ק"מ עד לחניון הפסגה.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: המסלול הוא מעגלי, ולכן אם עושים רק את סיבוב הפסגה מסיימים במקום בו התחלנו (שימו לב שלעתים קרובות מחברים מסלול נוסף).


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים