zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » עין עבדת

מאפייני המסלול
אזור: הנגב
רמת קושי: בינוני
גיל מומלץ: כיתות ד' - ו'
אורך המסלול: כ- 2.5 ק"מ
זמן משוער: 2.5 - 3.5 שעות
עונות מומלצות: אביב, קיץ, סתיו, חורף
המסלול הוא מסלול מעגלי
המסלול כולל טיפוס בסולמות וחבלים

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו למסלול ציון 3 מתוך 5.

HjCQCCoYgo
Like 427mg viagra in Hildesheim in France?, (Mvcsyjie , Mvcsyjie , Mvcsyjie)


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

תמונות מהמסלול
תמונה מהגלריה
הבריכות וברקע - המפל של עין עבדת
תמונה מהגלריה
אחד משני הסולמות עליהם מטפסים

שימושי
עין עבדת
עין עבדת הוא גן לאומי יפיפה, נווה מדבר קסום החבוי בלבה של בקעת צין. המסלול קצר ביותר וחוויתי מאוד, מים זורמים כל השנה, צמחיה בשפע ובעלי חיים ייחודיים: קינוני נשרים, עיט ניצי, יעלים ולפני מספר שבועות נמצאו שם גם עקבותיו של הנדיר מכל - נמר. המסלול השלם כולל בתוכו עליה במדרגות וסולמות למערות מגורים מהתקופה הביזאנטית ולסיום תצפית על הקניון כולו. מומלץ בחום! (הכניסה בתשלום)

המסלול מסומן בסימון של שביל ישראל (כחול - כתום - לבן) והכניסה לשמורה סגורה עם שער ובקתת שומר כך שאי אפשר לפספס. נ.צ. 12535/02630, מפת סימון שבילים 15. בכניסה לשמורה ישנו חניון בו האוטובוסים יחנו ויתבקשו לדומם את המנועים (על מנת לא להפריע לחיות הרבות השוכנות בשמורה), בצמוד לחניה יש מבנה שירותים, רצוי להשתמש בהם מכיוון שבמסלול עצמו שומרים מאוד על הניקיון ומבקשים לא לפגוש בניירות טואלט.

כיוון שזה גן לאומי ישנם כללים חשובים נוספים שיש לשים לב אליהם עם הכנסכם:

 1. אין לאכול בשמורה, לכן כדאי לתכנן ארוחה לפניי ואחרי ההליכה.
 2. אין להדליק אש, בישולי שדה: לא כאן! וגם לא עישון.
 3. אין להתרחץ במי המעיין. 
 4. אין להאכיל את החיות.

המסלול מקסים ומשופע בצמחייה: סמר, אורם, אשל, מלוח, צפצפות פרת, אלה אטלנטית. ההליכה עד למעיין היא מישורית ויש אפשרות ללכת עד למעיין עצמו ולחזור באותה הדרך. עם כניסתכם לשמורה, לימינכם פינת חמד מקסימה - עין מות, בה יש נביעת מים קטנה וצמחית מים, עץ גדול שיכול להוות נקודת צל לקבוצה אחת (כ- 30 אנשים). שם ניתן להדריך תחנת פתיחה לטיול, רקע לגביי מעיינות במדבר וחשיבותם בסביבה צחיחה.

משם חוזרים את אותם 50 מ' שסטיתם קודם בחזרה לחניון, ונכנסים דרומה לתוך הקניון של עין עבדת. בכניסה תפגשו בדגם מוגדל של המבנה הגיאוגרפי-גאומורפולוגי של קניון עין עבדת: כדאי להתעכב עם החניכים ולהסביר לתוך מה הם נכנסים. כיוון שמשתדלים מאוד לשמור על המקום תגלו שחוץ מסימון שבילים רגיל, השביל שלכם תחום בחבל על מנת לא לרמוס את כל הצמחייה (מה שכמובן יקל עליכם להבין לאן פניכם מועדות עם הקבוצה). לאחר הליכה של כ- 200 מ', מצד שמאל של השביל תגלו ערמת סלעים ענקיים שהתמוטטו. עליהם נצפה נמר יושב בזמן שהיו מטיילים בתוך השמורה לפני כ- 5 שנים, על ידי אחד ממדריכי בית ספר שדה שדה-בוקר. לצד ה"בולדרים" (הסלעים הענקיים) ישנו עץ אלה אטלנטית קסום. אפשר לגשת אליו, לשבת בצלו ולהדריך בנושא נמרים, היווצרות קניון, אלות אטלנטיות (משערים שגיל האלה הזו הוא 250 שנים!). במידה וסטיתם לעץ עליכם לשוב למסלול המסומן ולהתקדם לעבר המעיין, בדרך תראו מפלוני מים קטנטנים זורמים: אפשר ומומלץ לשטוף ידיים, פנים ולגלות כמה המים קרירים ונעימים: אלה מי תהום.

כעבור 100 מ' תראו מצד ימין שלכם מערות ענקיות (אלה מערות אשר נוצרו עקב בלייה קארסטית באופן טבעי לחלוטין). הכניסה אליהן אסורה, משום שבעבר מטיילים שנכנסו נהנו מההד העצום שהיא יוצרת וגרמו לרעש שהפריע לבעלי החיים (נשרים רגישים לרעש באופן מיוחד…). תצעדו 200 מ' נוספים ותגיעו לגרם מדרגות בנויות היטב מימין לשביל בו אתם צועדים - זכרו אותן, אלה הן המדרגות בהן תעלו למעלה מאוחר יותר.

המשיכו בשביל עוד 50 מ' ותגלו גשרון מלאכותי קטן אשר יעביר אתכם לגדה השנייה ויאפשר לכם להתקרב למפל של עין עבדת. זהו מקום מצוין לעצירה נוספת להסביר על חשיבות המים, על יעלים אשר מגיעים לשתות, על יוני סלע שיש במקום, על היווצרות של מעיין שכבה, או על מי תהום.

מכאן תחזרו כ- 50-60 מ' אחורה, תחצו באמצעות הגשרון לצדו השני ותתחברו למדרגות שזיהינו מקודם. יש להיזהר במדרגות, הן צרות, ללא מעקה ובדרך כלל רטובות לכן ישנה סכנת החלקה. יש לעלות בטור ובזהירות. מהרגע שעליתם, מצד שמאל שלכם תהיה תהום ויש להיזהר ולהיצמד לגדה הימנית. שימו לב שהחניכים אחריכם, יש לתת להם הוראות בטיחות לפני שמתחילים לטפס במעלה המדרגות.

כעבור 100 מ' נוספים תראו את מקום הנביעה של עין עבדת, מעל המפל עצמו. יש להיזהר שחניכים לא יתקרבו לשפת המפל יותר מידי. אתם רואים שהצמחייה והמים הזורמים ממשיכים גם הלאה, הסיבה לכך היא שיש שם מעיין נוסף ששמו עין מעריף והוא אסור לכניסה בכלל (זוהי שמורה סגורה: שמורה בה ערכי הטבע גבוהים מאוד לכן רשות שמורות הטבע החליטה לסגור אותה זמנית למטיילים על מנת לאפשר לבעלי-החיים לשהות שם ללא הפרעה). תראו מולכם עצי צפצפת-פרת יפיפיים! עצים אלה הם זכר לתקופה אקלימית שהיתה גשומה ולחה יותר במדבר לפני שנים רבות. עצים אלה הם טבעיים, לא נשתלו בידי אדם, והצליחו לשרוד את השינוי האקלימי ואת החום וחוסר הלחות הנוכחיים במדבר. אל עצי צפצפות אלה מוליך שביל ברור במדרגות. אל תפנו שמאלה להמשיך לתוך סבך הצמחייה - זהו האזור הסגור של עין מעריף, אלא המשיכו עם השביל המסומן לחורשת הצפצפות. שם כדאי לעצור למנוחה נוספת לפני העלייה וזמן למשחק או להפוגה, הסבר על צפצפות-הפרת או על הנשרים בשמורה.

משם תתחילו בטיפוס לא קצר אבל גם לא מאיים במיוחד (כ- 20 דקות), של מדרגות בנויות עם מעקה בטיחות, עד למערה מהתקופה הרומית-ביזנטית אשר מתוארכת לתחילת המאה הרביעית לספירה, בה התגורר נזיר. המערה חצובה בגיר קירטוני 60 מ' מעל הערוץ ו- 40 מ' מתחת למצוק.

נספרו 4 מערות שנחקרו בשמורה. יש בה חדר מרכזי, קפלה לתפילה, כתובת אשר מזכירה את השם אלוהים ודרגש לינה. ישנן גם מעיין גומחות בהן כנראה הונחו ספרי תפילה. כנראה שבקניון הזה היתה קבוצה של נזירים אשר חיו במערות נפרדות ונפגשו לעיתים לתפילות או מועדים משותפים. מהמערה תעלו בסולם מתכתי - הסולמות יציבים, מקובעים ונוחים לטיפוס - יש לתת הוראות בטיחות מפורשות על מרחק בין הילדים בעת הטיפוס על מנת שלא יתקלו זה בזה בטעות. משם עוד קבוצת מדרגות, וסולם נוסף (גם הוא ממתכת חזקה ופשוט לטיפוס).

תגיעו לנקודת הסיום של המסלול, שהיא החניון העליון של עין עבדת, שם יחכו האוטובוסים, אך לפני שתיגשו אליהם מומלץ לגשת לנקודת תצפית משובחת המשולטת בשלט "מצפור" ונמצאת צעדים ספורים מסוף העלייה במדרגות. נקודת התצפית תאפשר לכם לראות עם החניכים את הנוף המרהיב של קניון עין עבדת מלמעלה, את נקודת ההתחלה מרגע היציאה עם האוטובוס - מדרשת בן גוריון, הכביש שמתעקל לתוך בקעת צין, מקום נביעת המעיין שביקרתם בו במהלך הטיול ועין מעריף - המעיין שניתן רק לצפות בו. לרוב רואים מהמצפור יעלים מטפסים על המצוק וחדי העין אף יבחינו בקני נשרים. החניון העליון מצויד בפחים (אם צברתם זבל במהלך ההליכה…) ובשירותים. נ.צ. סיום: 12705/02590.

חשוב לציין שאת המסלול אי אפשר לעשות בירידה מהמדרגות אלא רק בכיוון העלייה, ניתן לבצע את ההליכה באופן מעגלי כפי שמופיע בהמשך או באופן הרפתקני יותר עם המדרגות והסולמות.

אפשרויות לגיוון המסלול:

 • ההליכה עד למעיין היא מישורית ויש אפשרות ללכת עד למעיין (למפל) עצמו ולחזור באותה הדרך במקום לעשות את כל המסלול. אם לא הולכים דרך הסולמות המסלול הינו קל, ואינו מסלול הרפתקה. הערכת זמן למסלול החלקי - 45 דקות עד שעה וחצי, אורכו 1.5 ק"מ.
 • יש אפשרות אם מעונינים להאריך את המסלול השלם - ללכת עוד 1.5 ק"מ למסלול נוסף ששמו צין עליון (ר' תיאור מסלול נפרד).
דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
 • המסלול מתאים לכתות ד'-ו' כמסלול בינוני או לכתות ז'-ח' כמסלול קל.
 • המסלול אינו ארוך במיוחד, אך במצב של עומס קבוצות יתכנו "פקקים" באזור המדרגות והסולמות.
 • יש לזכור שהמסלול נמצא בתוך שמורה ייחודית שחלקה סגור לחלוטין לטיול (אזור עין מעריף).
 • חשוב לתת הוראות בטיחות לחניכים: לא לדחוף, ללכת בטור ולא לסטות מהמסלול מהרגע שעולים במדרגות.
 • יש להיזהר במדרגות, הן צרות, ללא מעקה ובדרך כלל רטובות ולכן ישנה סכנת החלקה.
 • השמירה על כללי ההתנהגות בגן לאומי היא הכרחית: אין לעשן, להדליק אש, לרחוץ במים או לאכול בתוך השמורה.
 • שעות הכניסה מוגבלות, בשעון חורף יש להיכנס לתוך הגן הלאומי לפני 15:00 בצהרים, על מנת לא להיכנס לשעות חושך בתוך השמורה.
 • אם ישנה התראה לשיטפונות הגן נסגר, יש להתקשר לוודא (6555684 - 08).
 • הכניסה כרוכה בתשלום.
 • אין להיכנס למערות הקארסטיות במסלול.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: לאחר שפונים מכביש 40 לכיוון ממדרשת בן גוריון, יש לפנות בכיכר ימינה ומיד ימינה שוב על פי השילוט לעין עבדת. הכביש יתעקל וירד לתוך בקעת צין, יש לנסוע לאט בירידות. בתום הירידות הכביש מתמתן ונוסעים ישר עד לשער השמורה עצמה, שם יש לוודא שהנהג יודע שעליו לדומם את המנוע בעת החניה במקום.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: ממדרשת בן גוריון ממשיכים דרומה לכיוון מצפה רמון על כביש 40. כעבור 5 ק"מ חולפים את צומת ציפורים וממשיכים ישר דרומה, כעבור 3 ק"מ מצד שמאל של הכביש תהיה פנייה לחניון העליון של עין עבדת (הפנייה משולטת), יש לפנות ולהחנות את הרכבים.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים