zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » נחל חווארים

מאפייני המסלול
אזור: הנגב
רמת קושי: בינוני
גיל מומלץ: כיתות ד' - ו'
אורך המסלול: כ- 3 ק"מ
זמן משוער: 2.5 - 3.5 שעות
עונות מומלצות: אביב, קיץ, סתיו, חורף

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו למסלול ציון 3 מתוך 5.

ajclYdqa
(name , name , name)


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

תמונות מהמסלול
תמונה מהגלריה
"שער הצור"
תמונה מהגלריה
בור המים הנבטי - מבט ליציאה

שימושי
נחל חווארים
נחל חווארים הוא נחל מקסים ומעניין. בתחילתו בור מים נבטי קדום, סלעים מתקופות גיאולוגיות שונות אשר יוצרים נוף מרהיב וצבעוני, שרידי מאובנים של דינוזאורים, צמחיה מדברית יפיפייה ואופיינית, ולקראת סופו גבעה שכולה "חימר טבעי". הליכה קלילה ומהנה במיוחד במסלול עם המון הפתעות

המסלול מסומן בסימון שבילים כחול. אורכו של המסלול כולו 3 ק"מ במגמת ירידה, במורד ערוץ הנחל שמתנקז לנחל צין. הכניסה לנחל מהכביש משולטת בשלט "נחל חווארים" ומובילה לחניון מסודר לאוטובוסים משם יש לרדת בערוץ שנמצא מימינכם (מזרחית לחניון האוטובוס). נ.צ. התחלה: 12640/02880.

לאחר שפניתם מכביש 40 על פי השילוט לדרך עפר קצרה המובילה לחניון האוטובוסים, עליכם לרדת לערוץ שמימינכם (מזרח לכם) ולאחר 50 מ' תראו ממש בתחילת ההליכה שיח אשל גדול מאוד.

בתוך שיח אשל זה נמצאת הפתעה נ-ה-ד-ר-ת! בור מים נבטי אשר נשאר במבנה המקורי כמעט לחלוטין בשלמותו, תשימו לב ותגלו את מדרגות האבן המובילות אל תוך הבור. רצוי להיכנס ולעצור לתחנת פתיחה לטיול, במידה והגעתם בעונה יבשה ולא היו שיטפונות אשר מילאו את הבור, תוכלו לשבת בתוכו, המקום מוצל וקריר. בור חווארים הוא בור ביזאנטי מהמאה הראשונה לספירה. הוא בנוי על פי דגם שהנבטים פיתחו.

מאפייני הבור:

  • חצוב בסלע קירטון שהוא סלע אטים למים ורך לחציבה 
  • הבור מכוסה בגג ובמקרה הזה גם בעץ האשל על מנת למנוע אידוי של מים מתוכו
  • לפני המדרגות שנועדו לאפשר ניקיון של סחף מתוך הבור ישנו משטח עמידה ממנו אפשר לשלשל חבל כדיי למשוך דלי מים למעלה.

בשנת 1979 הבור שופץ על ידי תלמידי התיכון הסביבתי הלומדים במדרשת בן גוריון ומאז לא נוקה. חשיבות הבור היא בכך שהוא מקור מים נוסף במדבר, אשר מוסווה לעיני עוברים ושבים, ומתמלא על ידי מערכת של תעלות ניקוז אשר נמצאות על הגבעה שמעליו. לבור יש עמודים תומכים. תפקידם להחזיק את התקרה. החציבה בהם היא אלכסונית: ניתן לראות זאת על קירות הבור אשר טויחו על מנת שמים לא יחלחלו פנימה.

לאחר שיצאתם מהבור שימו לב שמימינכם יש שיחי מלוח גדולים ולמרגלותיהם מחילות עגולות די גדולות. אלה הן מחילות של בשמונים. הבשמון הוא מכרסם קטן הניזון מצמחים וחי במחילות בקרקע, צבעו חום-בז' וזנבו כהה בקצהו. ישנו קשר של תלות בין הבשמון לשיח המלוח. בתוך שיח המלוח יש חומר שמאזן חומרים בגוף הבשמון. ללא החומר הזה הבשמון יחלה בסוכרת. איזון זה הוא חשוב מאוד ונחקר לעומק. זו הסיבה שסמוך לשיחי מלוח רואים הרבה פעמים את אותן מחילות עגולות ואם מזדמן אפילו את הבשמון בעצמו.

המשיכו עם הסימון הכחול עד שתגיעו (כעבור כ- 100 מ') ל"שער הצור". במעין מבנה שדומה לשער אלכסוני תראו ריכוז של סלע כהה וקשה במיוחד, זהו סלע הצור. זו הזדמנות לעצור ולהדריך על הסלע המיוחד הזה, על שימושיו בימי הקדם (הדלקת אש, יצירת כלי חיתוך וציוד וכו') ולאפשר לחניכים להריח את ריח השרפה שנוצר כשמקישים בשתי אבני צור זו בזו.

אתם עוברים את שער הצור בשמחה ומגיעים לאחר כ- 70 מ' לפיצול עם שבילים נוספים. המשיכו עם המסלול הכחול אשר יוריד אתכם לערוץ היפיפה של נחל חווארים (משמאל לכם, ממזרח). זוהי הליכה שכדאי להיזהר בה כי השביל יחסית צר ומשמאלכם תהום קטנה. מהרגע שירדתם לתוך הערוץ תגלו שהוא עשיר בזוגנים, במלוח וברתמים, בעונה הנכונה גם בחצבים מקסימים, עירית גדולה ועוד…

הערוץ יתעקל ימינה כעבור כ- 200 מ' ושם ישנה פינת צל קטנה (לקבוצות קטנות, כ- 15 חניכים). אפשר לעצור לרגע לנוח. שם ישנה מדרגה קטנה לירידה, אחריה המסלול מתעקל שוב ימינה בעיקול גדול ומגיעים למפגש סימוני שבילים אדום-כחול, זה המקום בו כדאי להושיב את הקבוצה למנוחה. ואם ברצונכם לחפש מאובנים (של לטאות ימיות מתקופת הדינוזאורים!) על משטח הסלע שאיתו ירדתם לנק' הפיצול שנמצא בזוית בולטת, חפשו תחת כפות רגליכם מאובנים שנראים כמו חלקי עצמות בתוך הסלע. ישנם לא מעט אך לא קל למצוא. (זה מהדברים שכדאי לחפש בטיול ההכנה עם המדריך אשר ינחה אתכם, ולא כשהחניכים מחכים עצבניים לראות אם עבדתם עליהם או שאתם חיים בסרט "פארק היורה"...). זה זמן טוב לדבר על הדינוזאורים, משפחת הזוחלים, היכחדות בטבע, הכחדות שלצערנו מתרחשות בימינו ומה אפשר לעשות בחיי היומיום על מנת לצמצם את הנזקים הסביבתיים שאנו גורמים.

ישנה נקודת צל מצוינת נוספת (אם זו תפוסה), אם סוטים מעט פנימה לסימון האדום, בגדה הימנית יש צל מספיק לכ- 20 חניכים. (אם אתם קבוצה גדולה ניתן להיכנס עוד מעט פנימה בערוץ הזה ולחפש צל גם בגדה השמאלית). במידה וסטיתם למסלול האדום חיזרו הכחול.

עם המסלול הכחול תמשיכו מזרחה בערוץ המרכזי, הליכה פשוטה ונוחה בתוך הערוץ המסומן בסימון הכחול. כעבור כ- 300 מ' נוספים תגיעו למקום בו הסימון הכחול עולה לגדה הימנית, מצד שמאל שלכם תראו כוך (צניר) קטן ויפה. טפסו בזהירות ושימו לב, כיוון שמימינכם ישנו מפל גדול שהמסלול עוקף ותהום גדולה תהיה משמאלכם כל הזמן. המשיכו להיצמד לגדה הימנית, שימו לך לכך שהחניכים הולכים בטור, לא דוחפים ולא משתוללים. מהרגע שירדתם תגלו שההליכה מאוד נוחה ומתונה. המשיכו עם ערוץ הנחל, הערוץ מתרחב וכעבור כ- 500 מ' נוספים תגלו שהוא עשיר בנקודות צל ורחב מאוד.

מימינכם תגלו גבעה אפורה עשויה חרסית. מאוד מפתה לטפס עלייה ולהתגלגל (ויש רבים שעשו כך) אך יש להיזהר מאוד מאוד, כיוון שרבים מאלה שהתגלגלו יצאו חבולים ופצועים. לא מומלץ לטפס על הגבעה. לעומת זאת, הגבעה עשויה חומר שאפשר לפסל איתו דברים נפלאים. במידה וניחנתם בחניכים מוכשרים ורגועים (או אולי יותר מדויק - חניכות) כדאי לעצור ולאסוף חומר, לסנן אותו מהאבנים הקטנות בתוכו, להרטיב במים וליצור עיסה איתה אפשר לפסל פסלים אישיים/קבוצתיים.

מהגבעה האפורה ממשיכים עוד כ- 700 מ' עד לסיום המסלול. נ.צ. 12885/02805. המסלול מסתיים בנקודה בה נחל חווארים נשפך לנחל צין ונפגש עם הכביש המוביל ממדרשת בן גוריון לעין עבדת (תחתית הסרפנטינות).

אפשרויות לגיוון המסלול:

  • מומלץ לעשות את המסלול כפי שתיארתי, בירידה ולא בעלייה, על אף שבהחלט אפשר גם לטייל בו הפוך מבקעת צין במעלה הנחל עד לכביש 40.
  • ישנה אפשרות מצוינת במידה ויש זמן נוסף לקשר בין המסלול של נחל חווארים לעין עבדת. החיבור לשמורה הוא בסימון שבילים שחור אותו פוגשים ממש סמוך ל"גבעה האפורה" במסלול (כ- 100 מ' אחריה) מצד ימין של הערוץ, המסלול המסומן בשחור אינו אטרקטיבי במיוחד אך הוא מחבר בקלות ולא דרך הכביש לעין עבדת. מטפסים במסלול השחור בין בתרונות (ערוצים) חרסיתיים עד שמגיעים לירידה קטנה אשר מחברת לערוץ הגדול של נחל צין, הולכים בו בין צמחייה מקסימה של סמר, סוף, תיון בשרני, מלוח, ימלוח, ושלוליות מקסימות שהן גדולות ויפות במיוחד אחרי תקופת השיטפונות. החלק המחבר הוא באורך של כ- 1.5 ק"מ.
דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • המסלול מתאים לכתות ד'-ו' כמסלול בינוני או לכתות ז'-ח' כמסלול קל.
  • חשוב לא להדליק נרות בתוך בור המים על מנת לא ליצור סימנים על הקירות.
  • יש לשים לב לנקודה בה עוקפים את המפל הגדול, להיצמד לגדה הימנית, ללכת בטור ולתת הוראות בטיחות לקבוצה.
  • יש חלק במסלול, כשיורדים לתוך הערוץ המרכזי של הנחל (באזור עצמות הדינוזאורים), שקליטת מכשירי קשר היא בעייתית וכמעט אין קליטת פלאפונים. לאחר מכן לקראת היציאה מהנחל זה משתפר.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: נוסעים ממדרשת בן גוריון 2 ק"מ דרום מערבה עם כביש 40, אחרי עיקול גדול בכביש יש להאט ולפנות שמאלה לחנית האוטובוסים מעל בור חווארים. ברגל: מהחניון לרדת לערוץ שממזרח מסומן בסימון כחול.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: ממדרשת בן גוריון יורדים לפי שילוט לעין עבדת ועוצרים בתחתית הפיתולים. המסלול מסתיים בנקודה בה נחל חווארים נשפך לנחל צין ונפגש עם הכביש המוביל ממדרשת בן גוריון לעין עבדת (תחתית הסרפנטינות). כדאי לכוון את הנהג לעצור במקום בו מסתיימים העיקולים בכביש הנ"ל היורד לבקעת צין שם יש גם מחסום אדום-לבן של שמורת עין עבדת ומקום רחב בכביש לאוטובוסים להסתובב.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים