zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » הר צרור - נחל צרור קצר

מאפייני המסלול
אזור: הנגב
רמת קושי: קל
גיל מומלץ: כיתות ד' - ו'
אורך המסלול: כ- 4.3 ק"מ
זמן משוער: 4 - 5.5 שעות
עונות מומלצות: אביב, סתיו, חורף

דירוג הגולשים
המסלול טרם דורג על-ידי הגולשים


( , )


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
הר צרור - נחל צרור קצר
מסלול נהדר, לא קשה להליכה, עשיר במצאי מעניין להדרכה, נוף מקסים מההר והליכה בנחל קטן ומדברי אופייני. במהלך המסלול ישנו מפל יפיפה ועצי שיטה נפלאים

המסלול מסומן בסימון שבילים כחול, אין שילוט בתחילת המסלול, נקודת ההתחלה היא במנחת הישן שבקיבוץ שדה בוקר אשר שימש את בן גוריון בזמנו. עליכם לעצור את האוטובוס על המנחת כשמימינכם מיצד ראש צין (דרומית מערבית), והשביל מתחיל לכיוון ההר השולחני השחור הבולט צפון מזרחית לכם בסימון שבילים כחול בהתחלה על דרך רחבה של רכבי ג'יפים. נ.צ. 13130/02955.

לפני תחילת ההליכה אפשר לבקר במיצד ראש מעלה צין אשר נמצא על ציר דַרְבְּ אל-סולטן, ר' פירוט למטה.

פונים דרומית מערבית לכיוון הר צרור, אותו חשוב לזהות מתחילת ההליכה. בתחילת הדרך הולכים על דרך ג'יפים באזור מישורי של שדה צין, כעבור כ- 800 מ' מגיעים לשלט שמפנה אותנו להמשך ההליכה ואוסר להמשיך ישירות להר, יש צורך להקיף אותו מעט מצפון. הסיבה לכך היא תחנת ההאכלה לנשרים שיש בסמוך להר צרור. הסיבה גם מצוינת בשלט. כדאי לעצור לרגע ולהסב את תשומת ליבם לשלט, זה יכול להוות גירוי לתחנת הדרכה בנושא נשרים ושמירת טבע שתוכלו לבצע בהמשך.

משם הולכים על דרך הג'יפים. על מנת להפוך הליכה זו למעניינת, אפשר להשתמש בדברים שתפגשו בדרך למשל: לאורך כל הדרך רואים את קיבוץ שדה בוקר ואת גידולי הגפן שלו. זה מקום לדבר על חקלאות במדבר, "דרך היין" שמשרד התיירות רוצה לפתח בנגב, קיבוץ שדה בוקר והקמתו. במהלך הדרך יש הרבה מאוד שבלולים ויש חלקות ניסוי של המכון לחקר המדבר (שממוקם במדרשת בן גוריון הסמוכה), ישנם זוגנים, איזופודים (סוג של "אורי כדורי" מדברי) ובנוסף הרבה פעמים יוצא לפגוש בעצמות ובחלקי עצמות אשר נאכלו ע"י נשרים אשר הגיעו לאכול בתחנת האכלה, ולקחו חלקי בעליי-חיים איתם מעט הצידה. בכל אלה תוכלו לפגוש בהליכה עם הקבוצה, זו הזדמנות נוספת לדבר על נשרים, תחנות האכלה וסניטרים ("אחראי ניקיון") בטבע.

כעבור ק"מ אחד של הליכה, שבסופה תעלו עליה, תגיעו למפגש עם דרך ג'יפים אדומה. אתם תמשיכו עם השביל הכחול שהופך לשביל רגלי צר. בנקודה זו גם יש משטח צור יפה בו כדאי לעצור רגע, לספור את הקבוצה, לשתות, לתת הוראות בטיחות הנוגעות להליכה בדרך צרה: לאט, בטור, לא לדחוף וכדומה, וניתן גם להסביר מעט על אבני הצור.

משם מתחברים להמשך השביל הכחול שיורד על גבי שלוחה מזרחה, במקום בו השלוחה נהיית קירטונית לבנה לחלוטין, אם תסתכלו ימינה (מערבה) תראו פיסול טבעי שנעשה על ידי בליית מים בקירטון. נוצרה דמות אשר נראית כמו אדם שוכב.

משם מטפסים עם השביל הכחול להר צרור עצמו (טיפוס קצר מאוד). בסביבות החודשים פברואר-מרץ, יש סיכוי לראות צבעונים במהלך הטיפוס וגם על ההר עצמו.

לכו על הפלטה הכהה של ההר לכיוון דרום, לנקודת התצפית המרהיבה על ביקעת צין.

הר צרור ממוקם על שיפולי רכס חתירה, הוא הקצה המערבי-דרומי של רכס זה. כשעומדים על ההר ניתן לזהות מולכם את רמת עבדת עם המפתחים של עין עקב, עין זיק ועין שביב, חוד עקב, קיבוץ שדה בוקר ומדרשת בן גוריון. השכבה הגיאולוגית אליה משתייך הר זה הוא הסנון – שכבה ששקעה לפני 90 מיליון שנים ומאופיינת במבנה של קירטון ועליו צור. מבנה זה של סלע קשה מעל סלע רך יוצר הרבה פעמים הר שולחן כמו במקרה הזה של הר דרור. על ההר עצמו ניתן לעשות תצפית, פעילות הפגתית, תצלום קבוצתי, משחקי התבוננות, הדרכה על בלייה, על הרי שולחן, על נשרים (רואים את תחנת האכלה מכאן) וכדומה.

מההר, כדי שתוכלו לרדת לכיוון נחל צרור, יש לחזור אחורנית לכיוון המקום ממנו טיפסתם ובקצה הירידה פנו עם השביל הכחול ימינה (מזרחה) לכיוון הערוץ. בתחילת הירידה יש להיזהר, היא מעט מדרדרת. בערוץ תוכלו לראות: אשליל, לענה, רותם, מתנן, זוגן, קזוח, כתלה מלוח, צלף קוצני ובקצהו גם עצי שיטה מפוארים.

כעבור כ- 500 מ' הליכה בערוץ אשר מתפתל, ישנו עיקול שמאלה שבשיאו ערוצון אשר מתחבר, כדאי לשים לב ולהסתכל שמאלה בעיקולים כי בעיקול זה נמצא מטמיר. מטמיר הוא מקום מחבוא בו בעבר הטמינו בדואים ציוד שלא היה הכרחי להם כשנדדו או בעונות שונות של השנה. כדאי לעצור, יש מפלון קט בו אפשר להושיב את הקבוצה כמו אמפיתאטרון קטן ולהסביר על התרבות הבדואית, לספר אגדה על התרבות הבדואית ולספר על השינויים שהם עוברים.

ממשיכים בערוץ כעבור כ- 500 מ' נוספים, ומגיעים למפל הגדול של נחל צרור. זהירות! יש לשים לב שהחניכים לא מתקרבים לקצה המפל. את המפל עוקפים משמאל על גבי השלוחה, השביל ברור מאוד אך יש לשים לב שהחניכים צועדים בטור ונזהרים. מתוך שביל הירידה מתפצל שבילון קטן שהוא אינו מסומן בסימון שבילים והוא מגיע לגב שנמצא בתחתית המפל. במידה והגעתם עם הקבוצה אחרי תקופת שיטפונות יש סיכוי גבוה שהגב מלא. הגב עגול ומקסים, בעלי חיים ויעלים בפרט מגיעים אליו בכדי לשתות. יש סיכוי למצוא עקבות וגללים של בעלי חיים שונים. הגב אינו עמוק, ניתן לשטוף ידיים ופנים.

משם חוזרים בשביל שבו נכנסתם לגב (במידה והחלטתם לעשות זאת) וחוזרים לשביל הראשי שיורד לערוץ הראשי של נחל צרור. בחלק זה של הנחל ישנם בתרונות (ערוצים) חלקים ויפים של קירטון בגווני לבן, אפור וורוד. ממשיכים עוד כ- 800 מ' בערוץ, ישנן פינות צל בגדה המערבית של הערוץ ומגיעים לשני עצי שיטה גדולים, אלה כבר ממש סמוכים לסיום המסלול ולכן כדאי לעצור לספירת חניכים ולפעילות מסכמת ליום הטיול.

מעצי השיטה ישנם כ- 100 מ' נוספים של הליכה. כדאי להתחבר לאוטובוסים שממתינים על דרך הג'יפים של מעלה צין המסומנת בסימון שבילים שחור. נ.צ. 13272/02860.

אפשרויות לגיוון המסלול:

  • ישנה אפשרות לינה בחניון לילה של חוד עקב הנמצא 2.5 ק"מ דרום מזרחית לנקודת סיום.
  • פירוט לגבי מיצד צין במידה ומעונינים להדריך שם בתחילת המסלול: המיצד ממוקם בקצה הצפון מזרחי של שדה צין. המיצד נמצא על ציר דַרְבְּ אל-סולטן ("דרך הסולטן"), שהיא הדרך שקישרה בימי קדם בין עבר הירדן - עין חצבה - עין אורחות - עין זיק - חלוצה - עזה. המיצד נבנה לפני כ- 1500 שנים בשלהי התקופה הביזנטית, הגובה המשוער של המבנה כפי שהיה הוא כ- 4-5 מ'. באתר נמצאו מטבעות מהתקופה הביזנטית, המבנה של המיצד הוא כ- 4X4 מ', כמות האבנים שנמצאה בתוכו מעידה על מבנה מבוצר היטב. המבנה מלבני עם שני מגדלים וחצר מרכזית. הכניסה למבנה היא בין מגדלי השמירה, שהכניסה אליהם הייתה מתוך המיצד, למיצד היו דלתות עץ ככל הנראה. פרט למטבעות נמצאו במקום כלי חרס, נר, סנדל וסירי בישול, ונמצא שלד אישה השוכבת בתנוחה עוברית. המבנה נחפר בחלקו בשנת 1971 על ידי ד"ר רודולף כהן ובשנת 1999 על ידי צוות חופרים של ביס"ש שדה בוקר וחוגי הנוער של בתי ספר שדה. החפירה נעשתה לזיכרו של נועם ברנע ז"ל, שהיה לוחם ביחידה לסילוק פצצות של הנדסה קרבית שאהב את הנגב וטייל בו רבות. הוא התנדב לעלות לשרות בלבנון כדי להקל על חבריו ביחידה למרות שלא תמך בישיבת צה"ל בדרום לבנון. נועם נהרג בפעילות מבצעית סמוך למבצר הבופור ב- 12.4.99.
  • ישנה אפשרות נוספת של מסלול, להוסיף לו עוד קטע בהתחלה: בורות חצץ - הר קטום - הר צרור - נחל צרור. אפשרות זו מיועדת לחניכים שיודעים לנווט, רמת הקושי: בינוני, אורכה 10.8 ק"מ והיא תיקח כ- 7.5-9 שעות. ניתן להתחיל מבורות החצץ (חניון הלילה המסומן במפה) אליו יכול להיכנס אוטובוס, נוסע על כביש 40 מירוחם דרומה, ימינה בשילוט. נ.צ. 13380/03421 (אחרי אבן דרך 139, השילוט לנחל חצץ ברור). הולכים על דרך רכב מסומנת בסימון שבילים שחור כ- 1 ק"מ. משמאלכם (צפונית-מזרחית) ישנה קבוצה של בורות מים ביזנטיים, אלה הם בורות חצץ. שם כדאי לעצור להדרכה בנושא מים במדבר, אגירת מים בימי קדם וכדומה. משם ישנה הליכה על דרך רכב מסומנת שחור עוד כ- 1.5 ק"מ, בנובמבר-דצמבר יש סיכוי טוב לפגוש בשלל נרקיסים ובפברואר-מרץ ניתן למצוא צבעונים ופריחה מרשימה. לאחר כ- 1.5 ק"מ נפגשים עם דרך רכב בסימון אדום, פונים איתה לכיוון דרום ואחר כך מערב. לאחר כ- 1.5 ק"מ הדרך נפגשת עם ערוץ, אליו יש להיכנס ולרדת בו. כעבור כ- 100 מ' הערוץ הופך רחב מאוד ומטורס. הערוץ נפגש עם דרך ג'יפים, בנקודה זו כדאי להתחיל לטפס על הר קטום. את ההר ניתן לזהות ממרחק. יורדים מהר קטום לאחר התצפית המרשימה, יורדים לכיוון דרום (יש שביל ירידה נוח מאוד) והולכים לכיוון דרום מערב. חוצים שני ערוצים ומתחברים לדרך בסימון כחול שהופכת לרגלית ומטפסת להר צרור כפי שתואר קודם. חשוב לציין שכל האופציה הזו אינה מסומנת ברובה כשביל הליכה רגלי. אם מעוניינים לבצע מסלול זה יש לעשות הכנה מדוקדקת ורצוי שיהיו כישורי ניווט והתבוננות במפה. כמו כן יש צורך לקבל מראש אישור לירידה מסימון שבילים. במידה ויש קבוצה שרוצים להתאמן איתה על ניווט לפני טיולי אתגר או סי"ס האפשרות הארוכה יכולה להיות אידיאלית.
  • ישנה אפשרות נוספת והיא לעשות את מסלול ההליכה הפוך, להתחיל בתחתית נחל צרור ולטפס אותו. לדעתי המסלול מועדף כפי שתואר לעיל, כיוון שלא הולכים הרבה בדרך ג'יפים, ורואים את רוב הדברים המעניינים בשטח.
דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • ישנם מקומות בהם השביל צר, שם יש להקפיד על הליכה בטור (במיוחד בעקיפת המפל הגדול).
  • יש להיזהר לא להתקרב לקצה המפל.
  • לאחר שיטפונות ייתכן ולאוטובוס יהיה קושי לטפס את מעלה צין ולרדת אותו.
  • לחניכים בכיתה ד'-ו' המסלול יהווה יום טיול, חניכי ז'-ח' יסיימו אותו יותר מהר, ומומלץ לבצע את המסלול איתם ביום הראשון או האחרון של הטיול (הערכת זמן מינימלית לז'-ח': שלוש שעות)
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: נוסעים על כביש 40 דרומה בכניסה לצריף בן גוריון (יש שילוט על הכביש) נכנסים עם האוטובוס ונוסעים לאורך הגדר החיצונית של הקיבוץ, כעבור כ- 300 מ' הדרך פונה ימינה והופכת לדרך עפר צמודה לגדר החיצונית של הקיבוץ, כעבור כ- 200 מ' נוספים מצד ימין, יש שער מתכת גדול בו יש לעבור (כשתעברו תחלפו על פני שלט לכלביה – זוהי נקודת הזיהוי שלכם לשער), נוסעים ישר בדרך העפר עד שמגיעים לפניה שמאלה, פנו שמימינכם הלולים של הקיבוץ. ממשיכים ישר עוד כ- 1 ק"מ עד למנחת המטוסים.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: ממנחת בן גוריון האוטובוס יורד בזהירות את הירידה של מעלה צין ועוצר בתחתית הירידה, משמאלו יראה עץ שיטה גדול ותהיה מדרגת סלע אותה האוטובוס לא יכול לטפס. שם יש משטח רחב בו האוטובוס יכול להסתובב. נ.צ. 13272/02860.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים