zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » מחרשת לימור למחנה המעפילים בעתלית

מאפייני המסלול
אזור: מישור החוף
רמת קושי: בינוני
גיל מומלץ: כיתות ד' - ו'
אורך המסלול: כ- 2 ק"מ
זמן משוער: 2 - 5 שעות
עונות מומלצות: אביב, קיץ, סתיו, חורף
המסלול כולל טיפוס בסולמות וחבלים

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו למסלול ציון 3 מתוך 5.


( , )


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
מחרשת לימור למחנה המעפילים בעתלית
נתחיל בחרשת לימור - חניון ובו שפע מקום לפעילות. נטפס לחרבת קרתה - מצודה צלבנית - ונשקיף על חוף הים ועל המבצר הצלבני של עתלית (כיום בסיס של השייטת). נרד לחוף הים ונלך לאורכו. נסיים במחנה המעפילים בעתלית בו ניתן להמחיש את חייהם של העולים הבלתי לגלים עם הגיעם ארצה. ניתן לבצע את המסלול כמשחק העפלה: פעילות לילה בה מדמים את פעילות המעפילים, הפלמ"ח והבריטים בתקופת העליה הבלתי לגלית - פעילות בסגנון א"ש לילה

את המסלול נתחיל בחרשת לימור נ.צ. 14540/23480, זהו חניון בכניסה לישוב עתלית. יש בו שפע צל, שולחנות פיקניק ומתקני משחקים. זה מקום נהדר לפתוח בו יום טיול.

בצד המזרחי של חרשת לימור ישנה עליה (של שתי דקות) לחרבת קרתה. שם יש נקודת תצפית טובה על האיזור, למרות שאינה גבוהה במיוחד. המבנה שם הוא מבנה תצפית של הצבא הבריטי.

משם נרד מערבה לכיוון הים. נעבור מתחת לכביש במעבר המים של נחל אורן ועם השפך שלו נגיע עד הים. נלך לאורך חוף הים לכיוון צפון. עם חניכים צעירים זו הזדמנות לעשות מגוון הפעלות חוף, אך שימו לב: החוף לעיתים מלוכלך ולא נדיר למצוא בו מזרקים. זהירות !

נמשיך על החוף כ- 800 מטר עד שנגיע לצריף פצפון, אז נפנה מזרחה על דרך עפר שעוברת במעבר מים צר, ארוך וחשוך מתחת לפסי הרכבת. זו נקודה חווייתית לחניכים, אך אם החניכים צעירים ועלולים לפחד מהמנהרה, תציידו אותם בפנסים. בכל מקרה, בשום אופן אין לאפשר לחניכים לחצות מעל לפסי הרכבת, וגם אתם, המדריכים, הקפידו על דוגמא אישית.

שביל העפר מתפתל דרומה ונכנס למחנה המעפילים מכניסתו האחורית לאחר כ- 300 מטר. במחנה החניכים יעברו הדרכה בנושא ההעפלה ומחנה המעפילים (זו הדרכה שאתם יכולים לבצע אך ניתן גם להזמין הדרכה מהמחנה עצמו). את המסלול ניתן לבצע גם במסגרת משחק העפלה - פעילות לילה בסגנון א"ש לילה. זו פעילות המתאימה לחניכים בכתות ה'-ז' המחפשים אתגר פיזי ומשתפים פעולה. אתם יכולים להעביר אותה, אך גם אותה ניתן להזמין מהמחנה. את פעילות הלילה רצוי לעשות בחודשי הקיץ, כשחם בלילה.

נ.צ. המחנה 1455/2355.

אפשרויות לגיוון המסלול:

  • ניתן ללכת את המסלול בשני הכיוונים.
  • בסמוך לעתלית נמצא פארק המים נווה ים, הכניסה בתשלום.
  • את המסלול ניתן לשלב עם מסלול נחל אורן או רכס אצבע, עם הקפצה קצרה מחניון אורן.
  • מחנה המעפילים בפני עצמו הוא אתר מעניין וחשוב, גם אם אינכם יכולים לעשות את כל המסלול.
דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • את הכביש ואת מסילת הרכבת אין לחצות מלמעלה בשום פנים. החציה תעשה במעברי המים למטה בשני המקרים.
  • הכניסה למים בחוף הים היא באישור משרד החינוך, בהסכמת אחראי הטיול, בנוכחות מציל ועם מדריך הקבוצה בלבד.
  • בחוף הים יש להזהר ממזרקים זכוכיות ושאר זבל - אין לאפשר לחניכים ללכת יחפים. וגם אתם המדריכים הקפידו על נעילת נעלים - דוגמא אישית.
  • קחו בחשבון כי הליכה בחולות היא קשה יותר ולכן איטית יותר מהליכה במסלול רגיל.
  • הכניסה למחנה המעפילים בתשלום. טלפון האתר: 9841980 - 04. יש לתאם מראש. במחנה ניתן לקבל דף הסבר שאינו מספק לצורך ההדרכה שלנו, או לרכוש חוברת מידע עם חומר רקע טוב להדרכה: "מחנה המעפילים בעתלית" מאת מרדכי נאור.
  • ניתן לעשות את המסלול כל השנה, אך פעילות לילה מומלצת בקיץ בלבד. אם עושים את הפעילות בלילה זהו מסלול הרפתקה.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: מכביש החוף נעלה על מחלף עתלית ונפנה בו מערבה, לכיוון עתלית. כ- 100 מטרים מערבה למחלף ישנה פניה דרומה לתוך עתלית. מיד לאחר תחנת הדלק, מצד ימין של הכביש, ישנו מגרש חניה גדול. זוהי חרשת לימור.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: חניון מחנה המעפילים נמצא על מחלף עתלית, בצידו המערבי.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים