zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » הר מירון - מפסגת ההר לעין חוממה

מאפייני המסלול
אזור: הגליל העליון
רמת קושי: קל
גיל מומלץ: כיתות כל הגילאים
אורך המסלול: כ- 4 ק"מ
זמן משוער: 2.5 - 3.5 שעות
עונות מומלצות: אביב, קיץ, סתיו, חורף

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו למסלול ציון 3 מתוך 5.


( , )


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
הר מירון - מפסגת ההר לעין חוממה
נהנה מייחודו של ההר השני בגובהו בארץ, ונרד על שלוחתו מגובה 1,200 מטרים לגובה של 900 מטרים. הליכתנו לאורך שלוחת נריה תלווה בחורש יפהפה, תצפיות מרהיבות ואויר פסגות

נתחיל בהליכה על שביל הפסגה המעגלי, אך אנו לא נשלים את הקפת הפסגה, אלא נבחר בדרך היורדת לאורך שלוחת נריה. נצא מחניון הפסגה בפינתו הצפון מזרחית, לשביל הפסגה המסומן אדום (תחילתו בנ.צ. 18910.26665). כל מסלולנו מסומן גם בשביל ישראל (סימון לבן - כחול - כתום ).

נעלה במדרגות ונגיע כעבור מספר דקות לתצפית צפת. זוהי תצפית לכיוון מזרח. ביום של ראות טובה נזהה את החרמון בצפון ואת הכינרת בדרום, שיתנו מסגרת לתצפית. ביניהם בקו רכס אחורי נוכל לראות את רמת הגולן. את המבט הקרוב יותר, על מזרח הגליל העליון, ניתן להתחיל בהר אביבים בצפון, עימו נרד דרומה לרמות הבזלתיות של מזרח הגליל, ובתוכם בולטת רמת דלתון שבמרכזה אגם דלתון. ההר העצום ממזרח הוא הר כנען, ועל חלקו הדרומי יושבת צפת. מתחת להר כנען ובהתקרב לכיוונינו נראה אגן הניקוז של נחל עמוד, שערוצו מתחיל מרמת דלתון. חדי העין יוכלו להבחין במבנה משטרת עין תינה. אם נסיט עינינו דרומה נראה את הפסגה הסמוכה של הר בר יוחאי עם ה"קרמבו" האחד עליה (ה"קרמבו" הוא מתקן צבאי שצורת חצי העיגול שלו מזכירה...קרמבו... או חצי כדור גולף. יש "קרמבו" אחד על פסגת הר בר יוחאי ושלושה על פסגת הר מירון). הפסגה המעוגלת בזוית הדרומית-מזרחית לנו, הנראית כאילו היא גולשת לכנרת היא של הר מצפה הימים. מתחתינו למרגלות הר מירון מושב מירון. מצפון למושב מירון שני יישובים בעלי מבנה עגול: אלו הם בר יוחאי (הקרוב למירון) ואור הגנוז. מומלץ לערוך כאן חניה לפתיחה ולתצפית.

יש לשים לב לשעה - בשעת בוקר השמש תימצא מול עינינו ואז התצפית תהיה מעורפלת ומסנוורת. בשעת אחר הצהריים פרטי התצפית ברורים ובהירים יותר. יש כאן מקום ל- 3 קבוצות בו זמנית.

שבילנו ממשיך לעבר תצפית נוספת, הלא היא תצפית לבנון. השביל ברור ביותר, ואין בו מקומות נוחים לעצירת קבוצה. כעבור כ- 10 דקות נגיע לתצפית לבנון. כשיש קבוצות רבות במסלול עשויה נקודת התצפית להיות תפוסה, ומומלץ להתקדם הלאה. יש כאן מקום לכשתי קבוצות בו זמנית. התצפית צופה לצפון, וניכר בה "הקו הירוק" - קו הגבול בין ישראל ללבנון יכול להיות מובחן על ידי הפער בין הירוק, שבשטח ישראל, לאפור שבשטח לבנון. מהי הסיבה לפער הברור והנראה לעין הזה? הסיבה אינה נעוצה בסוג המסלע, שכן מרבית הנוף שאנו רואים הוא המשכו של הגליל. הסיבה היא, שבלבנון אין חוקי שמירת טבע והגנת הצומח, והצמחיה פשוט מדוכאת באופן אינטנסיבי. משתמשים בעץ ובצומח להסקה, לבניה ולרעיית בעלי חיים. חדי העין יבחינו בגבעה ירוקה בתוך הנוף האפור - זוהי גבעה השייכת לכנסיה המארונית של אחד הכפרים, שמגבילה את הכניסה ואת השימוש בצומח (בדומה ליער ברעם). גם הגליל הירוק שאנו מטיילים בו היום נראה אפור לפני כ- 50 שנה, וזאת בשל היעדר חוקים ומנגנונים לשמירת טבע ולהגבלת הרעיה. הצמחיה בגליל החלה להשתקם לאחר קום המדינה עם כניסתם לתוקף של חוקים להגנת הסביבה והטבע, העלייה במודעות הציבורית ופעילות גופים כמו קק"ל ורשות שמורות הטבע.

מכאן נמשיך עם השביל וכעבור מספר דקות נגיע לגת חצובה בסלע. זהו המקום הגבוה ביותר בו ניתן לעמוד בהר מירון. אם נביט לצדנו נראה שאנו סמוכים לגדר הבסיס היושב על פסגת ההר מאמצע שנות ה- 60. במחצית שנות ה- 60 מאבק ארוך וירוק למען השמירה על ההר הצליח לגרום לבניית המתקנים הצבאיים ההכרחיים בלבד על הפסגה, ושאר המתקנים למרגלות ההר, בסמוך לבית ספר שדה הר מירון. מפסגת ההר גולחו 4 מטרים לצורך הקמת הבסיס, וזוהי הסיבה שההר מופיע במפות ישנות כבעל 1208 מטרים, ובמפות עדכניות כבעל 1204 מטרים. המאבק הוליד את הקמתו של בית ספר שדה הר מירון. ניתן לערוך כאן הסבר על הגת, במקום הייחודי הזה, ולנסות להבין מי היו האנשים הנואשים, שבחרו דוקא במרומי ההר להקמת מתקן חקלאי, ומהיכן הביאו את הענבים. הרי את הענבים לא ניתן לסחוב על גבי בהמות ממקום מרוחק, שכן הם יתקווצ'צ'ו בדרך... למעשה נבנו כאן טרסות חקלאיות במדרונות התלולים של ההר, וזאת בתקופה הביזנטית, בה היתה צפיפות אוכלוסין יחסית באזורנו, והיו ש"נאלצו" להוציא לחמם גם במקומות קשים. זהו גם מקום טוב להבהיר כמה ממנהגי הפולקלור הכרוכים בגת, בענבים וביין. בחורף ניתן למצוא בגת ובסביבותיה סלמנדרות- דו חי, שזקוק למים הנקווים כאן לחיים וליצירת דור חדש.

נמשיך עם השביל המוביל אותנו בתוך חורש אלוני תולע גבוהי גזע, שגדלים על המדרון הצפוני ומשירים את עליהם. כעבור כ- 5-10 דקות הליכה מן הגת השביל מתפצל לשביל אדום שאיתו ניתן להשלים את שביל הפסגה, ושביל שחור היורד לאורך שלוחת ההר. אנו נמשיך עם השביל המסומן שחור. נקודת הפיצול לא ברורה דיה, בעיקר למי שמעוניין להשלים את הקפת הפסגה. עבורנו, הממשיכים מכאן למטה, השביל היורד נראה כהמשך טבעי של השביל (המסומן אדום) עימו הגענו.

בהליכה מתונה ונינוחה נפגוש כעבור כמאה מטרים נציגים מעניינים של החורש הים תיכוני- כליל החורש, הפורח באביב בסגול, וקטלב בעל גזע אדום. נעצור ליד אחד הקטלבים הבולטים בנוף החורש על שום גזעם האדום. נשים לב שיש כאן קבוצת עצי קטלב- מעין שכונה- עובדה שאת הסיבה לה נבין בהמשך המסלול. בסוף הקיץ מתקלפת קליפת הגזע האדומה, כמו עור צרוב משמש, והגזע נותר ירקרק. במהלך השנה הקרובה - עד לקיץ הבא - הגזע "יתפוס צבע" אדום שגונו יילך ויעמיק. בסתיו נוכל להינות מפירותיו האדומים של העץ הנישאים על אשכולות, שהציפורים הנודדות אוהבות לאכול.

כעבור כרבע שעה של הליכה נגיע לקרחת יער פתוחה ומולנו קבוצת עצי ארז. אנו ממשיכים עם השביל המסומן לכיוון צפון, עוקבים אחר קו הצמחיה שמימיננו, ולא חוצים לעבר הארזים. השביל מוביל לתצפית נריה, הקרויה כך על שם שלוחת ההר שעליה אנו פוסעים. התצפית היפהפיה משקיפה לעבר מערב הגליל והצפון. נקודת התצפית שופצה לפני מספר שנים לזכרו של יוסף בוקיש ז"ל. יוסף היה בנו של מנהלן בית ספר שדה הר מירון, ונהרג בתאונת דרכים בעת שירותו הצבאי, והוא בן 20. רחבת התצפית שופצה בעזרת חברים ובני משפחה. מרפסת התצפית רחבה יחסית ויש בה מקום למספר קבוצות יחד. (וזו הזדמנות חוזרת למי שפספס את תצפית לבנון בשל עומס).

מרחבת התצפית נמשיך עם השביל ונעבור לצידה של קבוצת הארזים בשנית. ארזים אלו ניטעו כאן על ידי קק"ל בשנות ה- 50. ניתן לחנות בצלם, להתפעל מגמישות הענפים המיועדים לשאת את כובד השלג, ולהזכיר שעצי הארז נזכרו בתנ"ך: שלמה המלך כרת ברית עם חירם מלך צור להבאתם של ארזים מלבנון לבנין בית המקדש בירושלים (מלכים א'). לאחר כמאתיים מטרים נכנס לחורשת אורנים, גם היא ניטעה כאן על ידי קק"ל. נוכל לחפש על אחד מגזעי האורן מעין מגרעת - זהו סימן גירוד של חזיר בר. חזירי הבר מתחככים על עצים קבועים במסלול הליכתם, וכך מסמנים טריטוריה.

כעבור כעשר דקות הליכה נוספות נגיע לקרחת יער בתוך חורשת האורנים. יש כאן רחבה המתאימה לעצירה של מספר קבוצות. בנקודה זו השביל מרוחק מהכביש כ- 30 מטרים בלבד, ואם ברצוננו לצאת מהמסלול מכל סיבה שהיא (למשל אם נקלענו לצרה כלשהיא באזור זה) ניתן לצאת כאן. נרד בשביל המזמן לנו נקודת תצפית יפה לכיוון מערב- ניתן לראות מכאן את הים התיכון במערב, ומצפון לדרום את רכס הצפון, מצוק הר זיו ומעלות, כפר ורדים, אזור התעשיה תפן ועוד. אנו נלך כאן בקטע מעט חשוף לשמש, בשל המפנה והקרקע, ונוכל לאתר לצד השביל צמחי תבלין ותה כמו געדה ומרוה.

נגיע לעץ קטלב יפהפה ותחתיו מדרון נוח לחניה. כאן נוכל להבהיר את הסיבה לכך שאת הקטלבים נמצא בקבוצות - מעין שכונות כמו שהזכרנו קודם לכן. הקטלב צומח כאן בכיסי אדמת חוואר לבנה, כלומר מציאתו תלויה בהמצאות קרקע מתאימה, וזו הסיבה לדפוס התפוצה שלו. אם נבטוש מעט באדמה נוכל לראות את העפר הלבנבן המדובר. אל הקטלב מתלווה קבוצת צמחים אופייניים ויחד הם יוצרים את חברת הקטלב- חברת צומח בעלת מאפיינים ובית גידול מסוים. כאן נראה שלקטלב נלווים אלון מצוי, אשחר, פרע קטן עלים, לטם שעיר, צתרה, געדה ועוד. הקטלב נעזר בפטריה החיה על שורשיו כדי לקלוט מינרלים מן הקרקע.

מן הקטלב המרשים נרד עם השביל, עדיין אדמה לבנבנה תחת רגלינו. בקטע המסלול הקרוב נוכל להינות באביב מן המסך הסגול של פרחי כליל החורש. כעבור כחצי שעה של הליכה נצא מן החורש אל אזור מעין עין חוממה. נשאר על מדרגת הסלע הגבוהה מסביבתה, ונלך לעבר פתח הנקבה.

עין חוממה הוא מעין שכבה יפהפה, בו ניתן לראות בעין ממש את שכבות הסלע היוצרות אותו: גיר קשה וסדוק למעלה, וחרסית למטה. נערוך ניסוי קטן שיבהיר לנו את תכונותיה של החרסית סופחת המים: נקלף חתיכת חרסית מן הקיר, ונצמידה ללשוננו. החרסית תספח מיד את רוקנו, פעולה שקורית במגע החרסית עם המים, אז גרגיריה מתנפחים והיא נאטמת למעבר מים (ראו הסבר מעין שכבה). הנקבה נחצבה על מנת להתקרב למקור הנביעה. כפי שנראה המעין הינו בעל שפיעה דלה, המתבטאת בעיקר בשלולית בוץ בתחתית הנקבה. בחורף ניתן למצוא כאן סלמנדרות.

מבמת הסלע המוגבהת של המעין נגלוש עם השביל לעבר החניון, בעוברנו בתוך קבוצת עצי זית עתיקים ויפהפיים. בחניון נוכל להבחין בשרידי חרבה- זוהי חרבת חוממה, מן התקופה הביזנטית.

נ.צ. סיום (הנ.צ. הניתן כאן הוא של נקודת מפגש השביל עם הכביש): 18710.26815

אפשרויות מסלול:

  • את המסלול ניתן לעלות במקום לרדת. אם עולים את המסלול במקום לרדת, משך ההליכה יהיה 3-4 שעות, ורמת הקושי: בינוני. העולים את המסלול יכולים להמשיך מסופו, בחניון הפסגה, על פי הוראות מסלול חוצה שמורה, ולסיים בחניון מירון (חניון הפיתול).
דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • בחניון הפסגה ובחניון חרבת חוממה ישנם ברזיה ופחי זבל. יש לסגור את פתחי הפחים.
  • חניון חרבת חוממה נמצא על כביש, יש לשמור על הוראות הבטיחות.
  • ניתן ללון בחניון הלילה שליד חרבת חוממה או בחניון מירון (חניון הפיתול).
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: בכביש סאסא-חורפיש פונים בצמת משולט להר מירון. נוסעים עם הכביש כ- 4.5 ק"מ עד לחניון הפסגה.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: הרכב יירד מחניון הפסגה ויחנה בחניון חוממה שממזרח לכביש, כ- 50 מטרים לפני שער הבסיס. אם הרכב מגיע מן הכביש הראשי, בכביש סאסא-חורפיש פונים בצומת משולט להר מירון. נוסעים עם הכביש כ- 1.3 ק"מ עד לחניון חוממה.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים