zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » מישור ימין - מיצד צפיר - נחל גוב

מאפייני המסלול
אזור: הנגב
רמת קושי: קשה - מיועד למיטיבי לכת
גיל מומלץ: כיתות ט' ומעלה
אורך המסלול: כ- 11 ק"מ
זמן משוער: 9 - 11 שעות
עונות מומלצות: אביב, סתיו, חורף
המסלול הוא מסלול מעגלי
המסלול כולל טיפוס בסולמות וחבלים
המסלול כולל הליכה / רחצה במים

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו למסלול ציון 3 מתוך 5.

Good info
Hello! fbcabcg interesting fbcabcg site! I'm really like it! Very, very fbcabcg good! (Pharmk6 , Pharmk6 , Pharmk6)


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
מישור ימין - מיצד צפיר - נחל גוב
זהו מסלול מקסים, שנתחיל מוקדם בבוקר... הרפתקה מיוחדת. לאוהבי החבלים, הסולמות, גבי המים, מפלי סלע מרשימים ויופי מדברי - זה המקום! המסלול מהווה יום טיול מלא ומרגש, אידיאלי לגיבוש קבוצה ולעזרה הדדית

מתחילים את ההליכה מחניון הלילה של מישור ימין (נ.צ. 15750/04036) לכיוון דרום בעזרת סימון השבילים הירוק. האזור הוא חולי ואפשר לעשות פעילויות הקשורות בבית הגידול החולי, חיפוש עקבות וכו'. כעבור כ- 400 מ' ישנו עץ שיטה גדול בו ניתן לעצור לתחנת פתיחה/רענון לקראת המסלול. נכנסים לחלק יחסית רחב של הערוץ וההליכה בו מאוד פשוטה.

כעבור כ- 200 מ' נוספים ישנה ירידה במפלון קטן מסומנת היטב מצידו השמאלי של המפל, יורדים אחד אחרי השני, יש אזור שופע בחול, אפשר לחפש בעלי-חיים שהיו פעילים בלילה כיוון שעוד 50 מ' קדימה יש מפל קטן נוסף עם מעיין גומחה, גב קטן שלעיתים מתמלא מים ובעלי חיים מתקרבים לסביבה לשתות ממנו מים, אותו עוקפים מימין סמוך לגדה (הציצו שמאלה לראות האם הגב הקטן התמלא).

כשיורדים ישנה פינת צל נפלאה להדרכה: לפעילות בנושא התבוננות, מדוע יוצאים לטיולים?, כיצד מתארגנים למסע?, הישרדות וכל העולה על רוחכם היצירתית. משם עוברים בולדר (סלע שניתק מגדות הנחל והדרדר לערוץ עם השטפונות) ענקי והולכים בערוץ הנחל. הערוץ עשיר בצמחייה: מורקנדיה מבריקה, יפרוק, רותם, אשליל, זוגן ורכפתן. המסלול מדלג מהגדה לערוץ חליפות וכעבור כ- 800 מ' מטפסים לגדה הימנית ומתחילים לטפס לקראת נקודת תצפית מרשימה, מטפסים כ- 60 מ', העלייה ברובה מתונה. חשוב לשים לב שהחניכים הולכים בזהירות אחד אחרי השני, מגיעים לנק' תצפית גבוהה הצופה על נחל חתירה והמפגש שלו עם נחל ימין, זה המקום לדבר על ניקוזי נחלים, נפתולים, תצפית מקורית, או פשוט לשבת עם מוזיקה מרגיעה וליהנות מהנוף.

מנקודת התצפית ישנה הליכה מישורית יחסית במגמת ירידה קלה, יש לצעוד בזהירות כיוון שהשביל צר בחלקים מסוימים. פעמים רבות רואים עורבים ועופות ממינים שונים בעת ההליכה הזו. אורך ההליכה עד למפל הגדול הוא כ- 500 מ'. לקראת ההגעה למפל הגדול ישנה ירידה בה רצוי להיעזר מעט בתמיכה בידיים ולהיזהר, הירידה קצרה ומגיעים למשטח סלע גדול מאוד ומלא בסדקים עמוקים מאוד. הסדקים הללו הם תהליך גיאולוגי בהתהוותו. כשתעמדו על המשטח הזה תגלו שאתם נמצאים בראש מפל ענקי. כדאי להסתכל אל תוך הסדקים בזהירות ותראו שלא רואים את הקצה שלהם מרוב שהם עמוקים, למעשה כל המשטח שעליו תעמדו יקרוס לתוך המפל בעוד אלפי עד מיליוני שנים. הסדקים הם בלייה אשר נעשית עם השנים על ידי המים וע"י כוח הכבידה אשר מושך את קצה המפל כל הזמן לקרוס למטה. זה המקום הקלאסי להסביר על התחתרות מפל אחורנית, בלייה מול טקטוניקה, כיצד נוצרים בולדרים, לנסות לדמיין זרימת מים במקום בעזרת דמיון מודרך או מוזיקה של מים; להחיות את המקום ברגעיו הקסומים ביותר, זמן טוב לדבר גם על מצוקים כבית גידול לבעלי-חיים שונים ודורסים בפרט. עד כאן - 2.5 ק"מ.

שימו לב לכך שבנקודה הזו הגעתם לפיצול שבילים ירוק עם כחול. אנחנו עוזבים את הירוק מכאן תמשיכו עם המסלול הכחול לכיוון מיצד צפיר. החלק הזה בהליכה שלנו הוא פחות מעניין ולכן מקומו של המדריך נכנס ביתר חשיבות ההליכה במגמת עלייה לכיוון נ.ג. (נקודת גובה) 375 כ- 700 מ' משם מתחברים לערוץ שהוא אחד מיובלים שמתחברים לנחל חתירה, המסלול עולה ויורד מן הערוץ חליפות. בערוץ ניתן לראות עצי שיטה, מלחית, מוריקנדיה מבריקה, סילון קוצני וקזוח, סלעיות וסנוניות מדבר. אורך ההליכה עד למיצד צפיר כ- 3 ק"מ.

מיצד צפיר הוא מיצד ששימש בתקופה הרומית כחלק מקו הלימס הרומי (לימס מהמילה Limit, כמו בחישוב גבולות במתמטיקה...) גבולות האימפריה הרומית נשמרו על ידי מיצדים כמו זה. בתחילת המאה ה- II הרומים מספחים את אזורנו כחלק מפרובינקיה ערביה על מנת לשמור על השטח, למנוע חדירות של נוודים והשתלטויות זרים. הם מקימים את קו הלימס בתוואי נוח, תוך ניצול נקודות נבטיות קדומות אשר שומרות על דרכי מסחר חשובות. המיקום: גבוה מעל פני השטח ובקשר עין עם המיצד הבא - מכאן ניתן לראות את חירבת צפיר שהיא בסוף המסלול של נחל גוב בו נטייל בהמשך.

גם בנקודה זו יש מפגש של מספר סימוני שבילים: אדום, כחול, שחור וירוק. אנחנו ממשיכים עוד מעט עם הסימון הכחול ומתחברים לסימון השבילים השחור אשר יוביל אותנו למפל הגדול של נחל גוב. (החיבור מתבצע 100 מ' אחרי שעוזבים את המיצד השביל השחור פונה מזרחה). יורדים בזהירות מפל קטן אשר מחבר אותנו לערוץ בו נצעד עוד כ- 1.3 ק"מ עד למפל, בדרך יש נקודת צל תחת אותו מפל קטן שיורדים.

השביל פונה מעט שמאלה וסוטה מהערוץ שהגענו איתו – חשוב לשים לב לשינוי הקטן הזה וללכת מאוד בזהירות לחיבור עם המסלול הירוק. השביל כאן צר מאוד ועשוי להפחיד חניכים עם פחד גבהים. מגיעים למפגש עם הסימון הירוק - זהו מפל הגדול של נחל גוב (מי שעושה רק את נחל גוב, ר' תיאור מסלול נפרד, יגיע לפה עם הסימון הירוק. ייתכן שניתקל בעומסים לא צפויים, עקב מפגש עם מטיילים שהולכים לפי הסימון הירוק). רדו בזהירות ותהנו! את הירידה יש לבצע בזהירות מרבית ולהיעזר גם במלווים/הורים אשר נמצאים אתכם במסלול.

בתחתית הירידה יש אזור צל גדול אשר מספיק לקבוצה של כ- 40 חניכים, בתחתית בולדר (סלע) גדול מאוד אשר יוצר את הצל. יש לשים לב שגם כאן הצל מוגבל ולדרג את הקבוצות בגדוד או בשבט שיורדות.

מכאן ההליכה בסימון מאוד ברורה, היא יורדת לתוך הערוץ שסלעיו נראים חלקים יותר עקב זרימת המים הרבה והרבה בולדרים יפיפיים. ההליכה בתוך הערוץ במגמת ירידה, מהבולדר הגדול של נקודת הצל הולכים בערוץ ומתעקלים איתו ימינה כעבור כ- 300 מ' למין צניר שיורדים אליו ביתדות ברזל, בצניר כדאי לעצור; המקום קריר ויכול להכיל כ- 40 חניכים, מקום טוב לסיפור, תה קבוצתי, אגדה על הצלף (ישנו צלף יפה וגדול בקיר ממול הצניר בו תשבו), זו הזדמנות להסביר מעט על צמח ייחודי זה.

מכאן ממשיכים לרדת בערוץ. כעבור 100 מ' נוספים תהיה ירידה בעזרת יתדות (פשוטה מאוד) והליכה בתוך הערוץ. כעבור כ- 50 מ' נוספים השביל ייצמד לגדה הימנית של הערוץ ויהיה צר מאוד. היצמדו לקיר הגדה הימנית, לכו בזהירות בטור, השיפוע של ההליכה די חד. כל החלק הזה של המסלול, אחרי ירידת המפל הגדול ועד כאן, תחילת המעוק, יש כשעה עד שעה ורבע של הליכה.

כאן מתחיל המעוק, זהו החלק האתגרי יותר של הטיול: המעוק הוא למעשה שורה של גבים עמוקים אשר התחברו ויוצרים קניון צר ויפיפה. ישנם שורה של מפלים קטנים אותם יש לעבור באמצעות חבלים, סולמות ויתדות וזהו סדר הדברים:

 • מפל 1: ניעזר בחבל, די מתון.
 • מפל 2: חבל ארוך, עם ירידה תלולה יותר.
 • מפל 3: סולם קטן.
 • מפל 4: חבל ארוך.
 • ולסיום: בולדרים עם ידיות. 

זה לא מקום לעצור להסברים כיוון שזה ייצור פקקים איומים, חשוב להעמיד עוזרים בקצה כל חבל ובראשו ובמקומות אפשריים גם בין לבין. כדאי להכין רשימה של משחקים, הפעלות ותכנים להדרכה במידה ויש פקקים; להעסיק את החניכים.

מרגע היציאה מהמעוק יש עוד כ- 400 מ' של הליכה מישורית בערוץ רחב, ניתן לעצור לתחנות סיכום וכמובן לאיסוף וספירת חניכים אחרי המעוק. בערוץ הרחב ישנו שיזף ושיטה סלילנית שאפשר לשבת בצילם, והם בעצמם נושאים מעניינים להדרכה. (בדרך כלל אחרי המעוק סבלנות החניכים קטנה כי הריגוש היה גדול והסבלנות לשבת ולהקשיב קטנה; אבל אל תתייאשו). תפגשו אחרי כ- 400 מ' עם סימון שבילים כחול ותעלו איתו שמאלה לגדה המזרחית, שם תראו את הכביש והאוטובוס יחכה שם. נ.צ. 16235/03455.

חשוב לציין שמבחינה זואולוגית יש עושר של פרטים, אני אישית ראיתי בנחל: נחש שפיפון, ארנבת, קוצן, חרצון, סנונית מדבר ושחור זנב אך יש אפשרות לפגוש אחרים ורבים.

אפשרויות לגיוון המסלול:

 • לקצר את המסלול על ידי עקיפה של החלק המעוקי של נחל גוב. חבל מאוד לוותר עליו שכן הוא האתגרי והמרשים ביותר, אבל לעיתים אין ברירה, ולכן: במידה והתעכבתם יתר על המידה, עומדים להיכנס לשעות החשכה, או שרואים שיש פקקים עצומים בנחל, או שהגבים מלאים במים ויש חניכים/ות שלא רוצים להירטב - יש מעקף. הדרך העוקפת מסומנת במפת סימון שבילים בסימון שחור ומתחברת לירוק בנ.צ. 16160/03585. יש לעלות אליה בסולם בו חשוב מאוד להיזהר ולתת הוראות ברורות לחניכים לא להיצמד אחד לשני ולאפשר לכל אחד לעלות בתורו. משם יורדים שוב ומתחברים למסלול הירוק של נחל גוב בנ.צ. 16190/03530.
 • ישנה אפשרות נוספת ודי מוצלחת במידה ואתם קבוצה קטנה ואין לחץ של קבוצות במסלול: מסלול מעגלי בנחל גוב אשר מתחיל למעשה מנקודת הסיום של המסלול נ.צ. 16235/03455 ומסתיים באותה נקודה. מתחילים במסלול הכחול - מתחברים מאוד מהר עם הירידה לערוץ למסלול הירוק אשר נכנס לתוך ערוץ נחל גוב, מטפסים בעוקף השחור, מתחברים שוב לסימון הירוק – יורדים את המעוק עם החבלים, הסולמות והיתדות ויוצאים חזרה לאוטובוס.
 • ר' גם: מסלול נחל גוב
 • ניתן ללון בחניון הלילה שבין נחל גוב לנחל עקרבים. (ר' בהוראות הגעה ברכב).
דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
 • חשוב בטיול ההכנה לזהות את מיקום תחילת המסלול!
 • חשוב להתחיל מוקדם בבוקר.
 • במידה וידוע על ריבוי קבוצות בנחל גוב, לעקוף את החלק של המעוק או לא להיכנס אליו כלל.
 • המסלול הוא נהדר אך מועד לתאונות בגלל המפלים והחבלים, יש לשים לב לבטיחות החניכים, שהם ממושמעים והמיוחד חשוב מאוד לא לטייל במקביל במסלול העוקף (סימון שחור) ובסימון הרגיל שיורד בתוך המעוק (סימון ירוק) משום שאם מטיילים בהם במקביל יש סכנה חמורה של דרדרת אבנים על ראשם של המטיילים בתוך המעוק (והיו כבר דברים מעולם…) .
 • יש להצטייד במים נוספים כיוון שהוא ארוך וברובו הליכה חשופה לשמש.
 • יש לשמור על המעוק נקי, לא ללכלך אותו ולא לעשות בו צרכים כי זה מפריע מאוד לכל המטיילים, רצוי להנחות את החניכים להתפנות לפני הכניסה למעוק.
 • בתוך המעוק אין קליטה של מכשירי קשר ופלאפונים.
 • לפני שיורדים בכל מפל, יש להציב עוזרים בראש המפל ולרגליו, כדי לעזור בירידה עם החבלים והיתדות. במידה והגעתם אחרי תקופת השיטפונות, ישנה אפשרות שתיכנסו לתוך גבי מים – אין צורך לשחות ממש אבל ירידה עם החבלים למים אפשרית. רצוי להצטייד בבגדים להחלפה באוטובוס.
 • מספר מטיילים מקסימלי: 500
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: יש להגיע לכביש 206 (אליו ניתן להגיע מדימונה על ידי פנייה ימינה בצומת רותם), מצומת רותם ממשיכים דרומה כ- 8 ק"מ עד שמגיעים לצומת עם כביש 227, שהוא כביש מנדטורי במצב סביר. יש לפנות ימינה לכביש זה, ישנו שילוט המורה לכיוון המכתש הקטן. ממשיכים בכביש זה 3 ק"מ, יש לשים לב, אולי לבקש מהנהג להסתכל על מד הק"מ ברכב. תחילת המסלול מסומנת בירוק, במישור גדול מאוד לכן קצת קשה לזיהוי, תראו מרחוק את הפתח של הערוץ אליו תיכנסו והוא רחב וגדול (יש שלט של חניון לילה).

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: הנהגים ממשיכים על כביש 227 לאחר שהורידו אתכם בחניון מישור ימין או באנדרטת הזיכרון ואתם מתחילים מלמטה באופציה המעגלית, פשוט יורדים את כביש מעלה עקרבים על פיתוליו היפיפיים (רצוי להביט בנוף המרהיב של בקעת צין). וכשמסתיימים העיקולים, עוצרים את הרכב וחונים בצד ימין של הכביש, ישנה רחבת עפר.

הוראות הגעה ברכב מסוף המסלול לחניון לילה בין נחל גוב לנחל עקרבים: מתחתית מעלה עקרבים מתחברים לדרך ג'יפים הפונה מזרחה. נוסעים בה כ- 1.2 ק"מ עד לשילוט של חניון לילה (בנוסף לשלט יש שם עץ שיטה גדול). נ.צ. 16380/03467.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים