zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » עין עקב - עין עקב עליון - עבדת

מאפייני המסלול
אזור: הנגב
רמת קושי: בינוני
גיל מומלץ: כיתות ט' ומעלה
אורך המסלול: כ- 11.5 ק"מ
זמן משוער: 6 - 8.5 שעות
עונות מומלצות: אביב, סתיו, חורף

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו למסלול ציון 3 מתוך 5.

mmvJlFRnoacRcHk
(name , name , name)


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

תמונות מהמסלול
תמונה מהגלריה
מי אמר שאין חיות במדבר ?!
תמונה מהגלריה
ה"גמלים" של עבדת

שימושי
עין עקב - עין עקב עליון - עבדת
מסלול משובח ומופלא, נופים משתנים, ביקור במעיין קסום, הליכה בנחל עקב המרשים וברמת עבדת עד לעיר העתיקה מתקופת הנבטים: עבדת

מתחתית מעלה צין, הולכים על דרך ג'יפים המסומנת בסימון שבילים שחור כ- 500 מ'. פונים ימינה (דרומה) לדרך הג'יפים המסומנת בסימון שבילים כחול, בה הולכים כ- 2.5 ק"מ. הדרך הופכת לדרך הליכה רגלית, נוחה להליכה ומישורית. הולכים בה עוד כ- 800 מ' עד שמגיעים לנביעה של עין עקב תחתון, ככל שמתקרבים רואים בברור את ריבוי הצמחייה האופיינית למים במדבר: תיון, סוף, סמר ודקלים.

עין עקב היא נביעת מי תהום מקסימה של מעיין שכבה, עומק הבריכה כ- 10 מ', הנביעה זורמת כל ימות השנה במים צוננים ונקיים. בעלי-חיים נוהגים לשתות ממי המעיין, חשוב לא להגיע למעיין בחשכה או ללון בקרבתו על מנת לא להפריע לבעלי-החיים להגיע לשתות. רוב בעלי החיים במדבר הינם פעילי לילה. במעיין עצמו ניתן להבחין בשערות שולמית ובטרוורטין (בעברית - נטף נחלים. תופעה גיאולוגית, של צמחיה שהתקשתה באמצעות הבוצה שיצר המעיין. ניתן למצוא בו שרידי הדפסי עלים וחתיכות ענפים. לפי השרידים בטרוורטין ניתן ללמוד מה היה אופי הצמחיה באיזור). סמוך לעין עקב יש צל (תלוי בשעה בה מגיעים, משעה 12:30 לערך יהיה איזור צל גדול מאוד בגדה המערבית לפני הנביעה עצמה).

(מכאן ניתן להמשיך למעלה דבשון במקום לפי מה שמתואר פה בהמשך, ר' למטה).

הערוץ רחב בחלק הזה שלו, לכו בגדה המזרחית של הערוץ כ- 500 מ', שימו לב שעל הארץ יש הרבה כלי צור ונתזים מתקופות עתיקות (באזור עין עקב נמצאו כ- 12 אתרים שונים בהם מצאו כלי צור קדומים). כדאי לעקוב, בגדה שממולכם הגדה המערבית, ישנו קינון של עייט סלעים.

המסלול השחור חוצה נפתול נחל גדול ובמקום שבו הוא מתחבר שוב לערוץ ההליכה שלנו - נחל עקב, ישנו סלע גדול מכוסה פטינה ועליו ציורי סלע קדומים. כדאי לעצור ולהראות לחניכים, לדבר איתם על מהו ההבדל בין גרפיטי ובין ציורי סלע. אפשר לתת פעילות אומנותית, ציור ויצירה. חשוב מאוד לזכור שסלעים אלה הם בעלי ערך היסטורי וארכיאולוגי ואין להשחיתם, להדגיש לחניכים שלאדם בימינו ישנה אפשרות אחרת לתקשורת ויצירת אומנות (אינטרנט, ספרות, שירה, מוזיאונים וכו') ואין זו זכותנו עוד להשחית את הטבע.

הצמחייה בערוץ מתחילה להיות צפופה יותר, נתעקל עם הערוץ מזרחה וכעבור כ- 100 מ' מתחיל הערוץ להיות מלא בסוף מקסים. צועדים בגדה המערבית, שימו לב שבדרך ישנה גומחה משמאלכם ובה נחבא עץ אלה אטלנטית קטן ויפה ולמרגלותיו סלעים המורכבים ממאובנים של רודיסטים (סוג של רכיכות). זו פינת חמד לעצירה עם קבוצה קטנה (כ- 15 חניכים).

כעבור כ- 100 מ' נוספים מגיעים לבריכה קטנה (ורדודה יחסית), מימיה בגוון טורקיז והיא מלאה בהתאם לכמות ועוצמת השיטפונות באותה השנה אך זרימה קבועה קיימת בה כל השנה. במידה ויש מים אפשר להיכנס עם החניכים למלחמת מים, מלחמת בוץ או סתם רחצה נעימה.

יש אפשרות מכאן לסטות עם המסלול כדי לראות את הנביעה עצמה של עין עקב עליון, זו סטייה של כ- 20 דקות והיא שווה לטעמי, וכדאי עם המדריך בטיול ההכנה לגשת ולראות את הנביעה – ואז תוכלו בוודאות למצוא אותה עם החניכים. הנביעה נמצאת מעט דרומית לבריכה, הולכים עם הסימון הכחול שמאלה לכיוון דרום, זוהי הליכה מעט אתגרית שכן יש לעבור את עצי האשלים הסבוכים שנמצאים במקום. עוקפים אותם מימין, מתקדמים עוד כ- 100 מ' ומגיעים לנביעה קטנה במרכז הערוץ. ניתן לזהות את הנביעה על ידי שיחי סמר שסמוכים אליה. אפשר למלא בקבוקי מים ולשתות ממי הנביעה, הם טעימים וקרים, ממש רואים כיצד ה"מים יוצאים מתוך הסלע" - מקום נהדר להסביר על מעיינות. הולכים בחזרה את הדרך שסטיתם כדי להגיע לבריכת הטורקיז.

עוזבים את ערוץ נחל עקב (נקרא נחל עקב בגלל שבערבית קוראים לנחל ואדי קאב, משמעות המילה קאב היא אבן שחורה, ייתכן והכוונה לאבנים עם הפטינה שיש בערוץ. ייתכן וזהו שם הערוץ בגלל המשפט "והיה העקב למישור" – בגלל פתלתלות הנחל). עולים לגדה המזרחית של הערוץ בסימון שבילים כחול, בשלב הזה חשוב לשים לב לסימון השבילים הטיפוס על מסלע קירטוני בהיר. ייתכן ובהתחלה יזדקקו לעוזר לטפס על המדרגה הראשונה. הולכים על שלוחה בהירה ויפה. משמאלכם מפל יפה שרואים מלמעלה עד שמגיעים למין פלטה שטוחה וגדולה, מהפלטה יש נוף יפה מאוד, כדאי לעצור ולאסוף את כל המטפסים לפני שממשיכים.

הולכים על הפלטה לכיוון צפון מזרח כ- 250 מ' ואז מתחילים לטפס לכיוון האוכף של נ.ט. 624 כ- 40 מ' טיפוס. במהלך הטיפוס יש הרבה צמחים מעניינים במיוחד 2 סוגים של לענות. בתום הטיפוס כדאי לעצור למנוחה, דמיון מודרך, הדרכה או משחק. לאחר הליכה קצרה על הפלטה של 624, מגיעים לצידה המזרחי ויורדים בשביל הליכה ברור לכיוון הערוץ של נחל דבשון, הולכים דרום מערבה ומתחברים לערוץ הרחב. הערוץ גדוש בטרסות: אפשר להסביר על חקלאות מדברית, חקלאות נגר, המהפכה החקלאית והשפעתה על הנוודים במדבר. בערוץ ניתן לראות זוגן, מתון, שימשון, קהיר ובלוטה גלונית. הולכים לאורך הערוץ כ- 200 מ' עוזבים אותו ואז חוצים אותו לכיוון מזרח. לאחר חציית הערוץ פוגשים בסימון שבילים שחור. כעת נעקוף את העיר עבדת מצפון.

(מכאן ניתן להמשיך לעיר עבדת במקום לעקוף אותה, ר' למטה.)

לאחר חציית הערוץ המטורס, מתחברים לסימון שבילים שחור, הסימון לוקח לכיוון צפון מערב ועובר בתוך שטח של חווה חקלאית קדומה עם מבנים עתיקים. מטפסים לאוכף קטן, ממנו יורדים וחוצים 2 ערוצים. הדרך עשירה בשבילי רעייה חדשים (אפשר לדבר על הבדואים בימינו, יש סיכוי גם לפגוש כאלה ויש יישוב שלהם ממש מול מקום סיום המסלול). עושר בצמחייה, מחילות של עכבישים, עקרבים ומכרסמים שונים בהם יש סיכוי להיפגש. עוקפים את נ.ט. 612 מצפון ואז נותרו עוד 2.5 ק"מ לערך עד שמגיעים לכביש – הוא נקודת סיום מסלול.

אפשרויות לגיוון המסלול:

  • יש אפשרות להתחבר לחניון הלילה, אחרי הליכה של כ- 2 ק"מ במסלול בסימון שבילים ירוק, שביל זה מוביל (1 ק"מ הליכה) לחניון לילה מסודר שנמצא במחצבה נטושה. נ.צ. 12731/02428.
  • אחרי עין עקב, יש אפשרות לטפס לגדה המערבית ולהתחבר לסימון שבילים ירוק העולה למעלה דבשון ומתחבר גם הוא לתחתית סרפנטינות. נ.צ. 12885/02810 (ראה פירוט במסלול מעלה דבשון – עין עקב): מהנביעה של עין עקב חוזרים מעט אחורנית (כ- 10 מ') ועולים לגדה המערבית בסימון שבילים כחול, זהו טיפוס מעט חלקלק ובוצי, כדאי לשים לב ולשים עוזר למעלה שייתן יד לטפס. בקצה הטיפוס תפגשו באבן עם מפגש סימוני שבילים עלייה: כחול, שחור וירוק. אנחנו בוחרים בסימון השבילים השחור.
  • אחרי היציאה מהערוץ, אפשר להמשיך עם הסימון הכחול עוד כ- 300 מ' עד שמגיעים לעיר עבדת עצמה, בה ניתן לבקר והיא מרתקת (אך צריך לשקול זאת, כיוון שאחרי יום טיול עמוס כל כך בדרך כלל רמת הריכוז של החניכים יורדת, ובוודאי כשמדובר באתר ארכיאולוגי, על אף שהוא מרתק בפני עצמו).
דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • המסלול המלא הוא ארוך, חשוב לקחת מים נוספים, בחלקו הראשון של המסלול יש מיעוט בנקודות צל, חשוב לשקול בתקופה חמה לעשות את המסלול באופן המקוצר.
  • בעין עקב תחתון יש בעיה של קליטת פלאפונים, אבל אם מטפסים לרגע מעליו - אז אין בעיה.
  • עין עקב הוא מעיין עמוק מאוד אבל הבריכה בעין עקב עליון במידה ומלאה, אידיאלית לרחצה (לקבוצה קטנה). כדאי להגיע למסלול אחרי עונת השטפונות כדי שיהיה אפשר להתרחץ בבריכה של עין עקב עליון. (אם הבריכה של עין עקב עליון מלאה או אם מקבלים אישור לשחות בעין עקב תחתון – זהו מסלול מים).
  • חשוב מאוד לשים לב שלא תגרם השחתה לציורי הסלע בנחל עקב. - אפשר לעשות את המסלול גם עם חניכי ז'-ח'.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: צריך להגיע לתחתית מעלה צין ומשם ברגל: נוסעים על כביש 40 דרומה, בקיבוץ שדה בוקר - בכניסה לצריף בן גוריון נכנסים עם האוטובוס ונוסעים לאורך הגדר החיצונית של הקיבוץ, כעבור 300 מ' הדרך פונה ימינה והופכת לדרך עפר צמודה לגדר החיצונית של הקיבוץ כעבור 200 מ' נוספים מצד ימין יש שער מתכת גדול פתוח, יש לעבור בו (מולכם כשתעברו יהיה שלט של הכלבייה), נוסעים ישר בדרך עפר עד שמגיעים לפנייה שמאלה, תפנו ומימינכם יהיו הלולים של הקיבוץ. ממשיכים ישר עוד כ- 1 ק"מ עד למנחת המטוסים הקטן (שימש בעבר את דוד בן גוריון) מהמנחת ממשיכים עוד ישר ויורדים לאט את מעלה צין בתחתיתו האוטובוס יעצור.

הוראות הגעה ברכב לנקודת הסיום: נוסעים על כביש 40 לכיוון דרום עד שמגיעים מול העיר עבדת קצת לפני התחנת דלק של המקום יש לעצור את האוטובוס.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים