zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » נחל דן

מאפייני המסלול
אזור: הגליל העליון
רמת קושי: קל
גיל מומלץ: כיתות ד' - ו'
אורך המסלול: כ- 1 ק"מ
זמן משוער: 1.5 - 2 שעות
עונות מומלצות: אביב, קיץ, סתיו, חורף
המסלול כולל טיפוס בסולמות וחבלים
המסלול כולל הליכה / רחצה במים

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו למסלול ציון 3 מתוך 5.

Good info
Hello! bdekcac interesting bdekcac site! I'm really like it! Very, very bdekcac good! (Pharmk461 , Pharmk461 , Pharmk461)


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
נחל דן
נטייל בנהר קצרצר ויפהפה, ונראה את המעיינות מהם נובעים אשדותיו הסוערים. נלך בתוך צמחיה קסומה, על גבי גשרים ואבנים, בין פלגיו של הנהר השופע בישראל

נ.צ. של סוף כביש הגישה לחניון: 2109.2946

נהר הדן הוא השופע והגדול מבין שלושת מקורות הירדן. הספיקה של מעיינותיו מגיעה ל- 238 מליון מ"ק בשנה, שהיא הכמות הזורמת בשני מקורות הירדן הנוספים - חצבאני (שניר) ובניאס (חרמון) - גם יחד. מי מעיינות הדן הינם מי הפשרת שלגים המחלחלים בהר החרמון ונובעים למרגלותיו בעשרות רבות של נביעות, שמהוות יחד את המעין הקארסטי השופע ביותר בארץ ובאזורנו. המים הנובעים הינם באיכות גבוהה ובטמפרטורה נמוכה של כ- 14.5 מעלות צלסיוס. באתר מצוי תל דן ובו שרידי יישוב מתקופת התנחלות השבטים ומן התקופה הישראלית. במתחם תל דן מצוי מרכז פולחני ישראלי, ויתכן ומקדש, שהמשיכו להוות אתר פולחן עד התקופה הרומית.

הכניסה למסלולים היא בצדו הצפון מערבי של החניון. באתר מספר מסלולי טיול, ואנו נלך בזה המכונה בשלטים "המסלול הארוך". נתחיל בחציית הנחל על גבי הגשר. כעבור מספר דקות של הליכה, כשהנחל זורם מצדנו הימני, נחצה את הנחל ונגיע לפיצול שבילים. אנו נבחר בנתיב ההולך לשמאל. כעבור מספר דקות נוספות שוב מתפצל השביל, ואנו נמשיך עם השביל השני. נלך לאורך היובל הראשי של הנחל, הנמצא משמאלנו, כשמדי פעם חוצים את נתיבנו פלגים קטנים הבאים מימן לנו. לאחר מעבר של מספר גשרים נגיע לעין דן - ראש המעיינות של עין דן. מכאן מגיחים מי מעיינות הדן בשצף קצף.

השביל מתפתל מכאן בעיקול חזק, ואנו נמשיך עם השביל המרכזי, ונעבור מעל הבלוע - מעין בור באדמה שתחתיו זורם הנחל. באזור הבלוע יוצא שביל המוביל מזרחה אל מצפור המוצב ואתר הפולחן של התל. אנו ממשיכים כאמור ישר. השביל יוביל אותנו אל האזור הנקרא בשם הקוסם "גן עדן": שביל אבנים על מים רדודים, מחופה בצמחיה יפהפיה. נשלים עם שביל גן העדן מעין "לולאה". בתום ה"לולאה" נפנה ימינה להליכה קצרה של כמה מטרים, ונראה את "העץ של פו הדב" - עץ מילה סורית ענק מימדי וציורי, שבגזעו העצום אפשר להשתחל. כפי שמצביע שמו, העץ דומה לעץ מהספר של פו הדב. נחזור את הדרך הקצרה מן העץ אל השביל ונמשיך עם השביל עד לצמת השבילים הקרובה. בצמת נבחר לרדת עם השביל הימני, החוצה את הפלג וממשיך ועובר ליד טחנת הקמח. נמשיך עם השביל עד הגיענו לברכת השכשוך. כאן בברכת המים הרדודה ניתן להיכנס וליהנות מן המים הקפואים. מן הברכה נלך עם השביל היוצא מפינת הברכה ועמו נצא בחזרה אל מגרש החניה.

דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • הכניסה לאתר בתשלום.
  • באתר מספר מסלולים אפשריים. כאן מתואר סיפור הדרך של אחד מהם.
  • בשמורה שביל המותאם לנכים.
  • האתר הינו שמורת טבע, לכן אין לסטות מן השבילים, ואין להיכנס למי הנהר והפלגים, אלא בברכות השכשוך המיועדות לכך.
  • מסלול הטיול עובר על אבנים מעל המים.
הוראות הגעה למסלול
הוראות הגעה ברכב: בצמת המצודות בקרית שמונה נפנה מזרחה (ימינה). כעבור כ- 8 ק"מ נפנה שמאלה אחרי קיבוץ דן, עם שלט המורה לכיוון תל דן. המסלול הוא מעגלי כך שכאן תהיה גם נקודת הסיום.

 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים