zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » נחל כזיב - ממיצד אבירים לעין טמיר

מאפייני המסלול
אזור: הגליל העליון
רמת קושי: קל
גיל מומלץ: כיתות ז' - ח'
אורך המסלול: כ- 4 ק"מ
זמן משוער: 2.5 - 3.5 שעות
עונות מומלצות: אביב, קיץ, סתיו, חורף

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו למסלול ציון 3 מתוך 5.
דרג/י את המסלול

תמונות מהמסלול
תמונה מהגלריה
תמונה מהגלריה

שימושי
נחל כזיב - ממיצד אבירים לעין טמיר
נצא ממיצד עתיק בשביל חורש וכרי דשא עם פריחת אביב מרהיבה, ונרד אל נחל כזיב הזורם. בנחל כזיב נלך בקטע מרשים ומלא יופי עד לעין טמיר, ומכאן נבחר את המשך מסלולנו

נתחיל את מסלולנו עם השביל המסומן שחור בנ.צ. 17705.27215.

נחצה את גדר הבקר ונעלה לחורבה של מיצד אבירים. מכאן יש תצפית יפהפיה על מערב הגליל עד לים התיכון. נרד מן המצד ונחבור לשביל המסומן שחור ההולך מדרום לחורבה. השביל יורד על מדרון של גיא בתוך חורש שמשמש כמרעה. נוכל לראות כאן עצים ושיחים הנראים כאילו פיסלו בהם - זוהי תוצאת הרעיה. כעבור כ- 20 דקות של הליכה במורד נחבור עם השביל המסומן לתוואי של ואדי המגיע מצפון מזרח. מדרומנו ניתן להבחין בגדר בקר בתוך צמחית החורש. במפגש הואדיות נפרש אזור פתוח ורחב, מקום נחמד למפגש קבוצות או ל"הפעלת מרץ".

נמשיך עם הערוץ ונשים לב שאנו הולכים במערכת חקלאית קדומה ששרידיה הם מדרגות סלע בערוץ ובגדותיו. החורש הולך ומשתלט כאן על מה שהיה בעבר חלקות מבוראות מעצים, ככל שאנו יורדים בערוץ. שטח מבורא הוא שטח שעקרו את הצמחיה הטבעית שבו כדי להשתמש בעצים (לצרכים שונים כבניה והסקה) או בשטח האדמה (לצרכי חקלאות). לאורך השביל ישנן מספר פינות מוצלות ונעימות לעצירה, מנוחה והפעלה. נושא אפשרי לתחנה שנערוך כאן הוא אחד מן הצמחים או החיות שמאכלסים את החורש.

נוכל לזהות שרידים ועדויות לפעילותם של בעלי חיים רבים, ביניהם נציין את חזירי הבר. לאורך נתיב ההליכה נבחין בנבירות ובגומות חפורות, ממש נראה כאילו מישהו עבר כאן עם מעדר והפך את האדמה. אלו הם חזירי הבר שנוברים בקצה אפם באדמה בחיפוש אחר מזון כמו חרקים, שלשולים, שורשים ופקעות.

לאחר כחצי שעה של הליכה נעקוף עם השביל את הערוץ הצר והמכשיל בצלעו הדרומית. תוך מספר דקות הליכה על הצלע נמצא עצמנו בירידה קצרה ותלולה...והופ! נגיע לערוץ נחל כזיב. (להולכים את המסלול במהופך - הנקודה בה נחבור מערוץ הכזיב לשביל לכיוון מצד אבירים נמצאת כ- 200 מטרים אחרי טחנת הקמח, והסימון מתחיל מתחת לעץ אלון גדול בצדו המזרחי של השביל).

כמה מאות מטרים למעלה מכאן שופע עין זיו, אחד משני מעיינותיו הגדולים של הנחל (השני הוא עין חרדלית, סמוך למושב עבדון). משנות ה- 50 נתפסים רוב מימי הנחל ונשאבים בידי חברת "מקורות". תחנת השאיבה בעין זיו הוקמה בשנת 1952, ובמהלך העשור הבא נבנתה מערכת שאיבה שלמה בנחל. במהלך העבודה נפרצה בנחל דרך עפר, שנמשכת לאורך הקטע עין זיו - עין חרדלית. עד לתפיסת המים זרמו בערוץ כ- 600 מ"ק מים בשעה בחורף וכ- 100 מ"ק מים לשעה בקיץ. כיום זורמת בנחל כמות כללית של כ- 100 מ"ק לשעה. חלק מהמים מופרשים לערוץ מעין זיו, כדי לקיים את המערכת האקולוגית של הנחל. עם זאת נפגעו החי והצומח של המים כתוצאה מהפחתת כמות המים בערוץ: שדרת עצי הדלב הגדולים שצמחה בערוץ לאורך למעלה מ- 10 ק"מ נפגעה ונצטמצמה, והיום שרד ממנה רק כשליש מן העצים, בעיקר בקטע שממערב לעין טמיר, בו יש זרימה סדירה.

אנו נצעד כעת על גבי דרך העפר של חברת "מקורות". הכניסה לערוץ הנחל ברכב חסומה ואסורה. כמאתיים מטרים לאחר חבירתנו לערוץ נראה מבנה גדול מדרום לדרך – זוהי טחנת קמח, אחת מטחנות רבות שפעלו כאן עד שנת 1948. לשם ההפעלה של טחנות הקמח נבנו בערוץ אמות מים שאליהם הוטה זרם מים. האמות הפילו מימיהן לתוך ארובות הטחנות, והניעו בכוח המים את גלגלי הכפות ואבני הריחיים.

בהולכנו על דרך העפר נהרהר באנשי קדם: האם גם פעם צעדו כאן על דרך נוחה שכזו? בעידן שלפני המצאת הכלים והמכשור הכבדים, לא היתה כאן בערוץ דרך חשובה. הסיבה לכך היא שתוואי השטח לא אפשר דרך רציפה שנוחה למעבר בהמות רכיבה ומשא. לכן היו כאן בעיקר דרכים שחשיבותן משנית, שחיברו בין הכפרים הסמוכים על גדות הנחל. ביודענו זאת ובציפייה להמשך ניתן כבר להתחיל לתמוה על מיקומו של מבצר המונפורט דוקא כאן, באין דרכים חשובות.... אך על כך בהמשך.

הרהרנו רבות עד שלא הרגשנו איך שביל העפר נושא אותנו מגדה לגדה, מתגבה בגדה הדרומית מעל לערוץ ומוריד אותנו חזרה לחצית הערוץ לגדה השניה... כאן שוב נטפס קלות אל מעל לערוץ, וכעבור כ- 20 דקות של הליכה נפגוש בשביל הכחול המגיע מחניון הזיתים ויורד לעין טמיר. לא נפסח על ההזדמנות להשתחרר מההליכה על דרך העפר, ונרד עם השביל הכחול בירידונת תלולה היישר לברכות.

לא ניתן לסיים פה את המסלול. כאן ננוח ונמשיך על פי מסלול "נחל כזיב - מחניון הזיתים למצפה מונפורט", מן המקום בו הוא עוזב את עין טמיר.

אפשרויות לגיוון המסלול:

  • את המסלול ממצד אבירים לעין טמיר ניתן ללכת גם הפוך, כתוספת למסלול הליכה בנחל כזיב, ולסיים במצד אבירים. לשם כך יש להגיע לעין טמיר על פי מסלול ההליכה "נחל כזיב - מחניון הזיתים למצפה מונפורט". מעין טמיר ממשיכים על פי תיאור המסלול המופיע כאן - כדי להתחיל עולים אל דרך העפר המסומנת ירוק.
דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • זמני המסלול ואורכו נוגעים המצוינים כאן רק לקטע שממצד אבירים עד לעין טמיר – יש לשקללם עם זמני המסלול הנוסף שאיתו נמשיך מעין טמיר.
הוראות הגעה למסלול
הוראות הגעה ברכב לנקודת ההתחלה: ניסע על כביש הצפון (מס' 899) ונפנה דרום מזרחה בצמת בירנית, לכיוון אלקוש ופסוטה. כעבור מספר דקות נסיעה בכביש המתפתל נפנה לכיוון צפון-מערב ליישובים פסוטה ואבירים. בכניסה לפסוטה מיד אחרי מגרש הכדורגל מימין נפנה מערבה לכיוון אבירים. כעבור 2.3 ק"מ נזהה פיתול חזק בכביש ושלט המורה ל"מצד אבירים". כאן נחנה, ומכאן מתחיל טיולנו .

 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים