zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » נחל משמר - מסלול מעגלי

מאפייני המסלול
אזור: עין גדי ומדבר יהודה
רמת קושי: בינוני
גיל מומלץ: כיתות ז' - ח'
אורך המסלול: כ- 8 ק"מ
זמן משוער: 6 - 8.5 שעות
עונות מומלצות: אביב, סתיו, חורף
המסלול הוא מסלול מעגלי
המסלול כולל טיפוס בסולמות וחבלים
המסלול כולל הליכה / רחצה במים

דירוג הגולשים
המסלול טרם דורג על-ידי הגולשים


( , )


לכל הביקורות
דרג/י את המסלול

שימושי
נחל משמר - מסלול מעגלי
קניון מדברי ואתגרי המכניס אותנו לנבכי קניוני מדבר יהודה, במהלכו הופך הקניון לצר יותר ויותר, מעניין יותר, ואם תעמיקו מבט מסביב תמצאו מאובנים גדולים ויפים. יש בו סולמות וגבי מים ובסופו מעיין יפיפה הנובע מסדק צר

נ.צ. התחלה וסיום: 72500/47451 מתחילים את המסלול מדרך הרכב שלצד חניון הלילה בסימון שבילים אדום. הולכים כשני קילומטרים בהליכה מישורית בערוץ הנחל עד לפיצול אדום שחור, כאשר האדום הוא השביל שעוקף את המעוק והשחור מוביל למעוק (ניתן לבחור אם לרדת או לעלות את המעוק, ר' למטה). אני אתאר עליה במעוק וירידה בעוקף.

ממשיכים לפי הסימון השחור, המשך ההליכה הוא במגמת עלייה כאשר המעוק נהיה צר (בזמן שיטפון ישנם מקומות שאין אפשרות לטפס, אין לקחת סיכונים במסלול זה).

בדרך ישנם סולמות הקבועים בסלע בחלק זה צפויים פקקים (אם יש מספר קבוצות ניתן לחלקן בין המסלול שיתחיל בעוקף והמסלול שיתחיל במעוק). יש לנהוג בסובלנות ולהציב אנשים שיעזרו במקומות הבעייתיים.

אורך המעוק הוא כשני קילומטרים, יש בו מפלים, עם סולמות, שהם ארוכים ותלולים, אורך הסולמות משתנה לאורך המסלול. אם הגבים מלאים (יש להתעדכן עם בית ספר שדה עין גדי לפני) אז הכניסה למים הכרחית.

במהלך המעוק שימו לב למסלע הקשה, סלע הגיר שבשל הקושי של המים לשחוק אותו, נוצר סדק צר. אם הסלע היה רך יותר, המעוק היה רחב יותר, כי כוח המים חזק יותר ומן הסלע הרך וקל לו "לפרוץ" אותו. בטיול במעוק שימו לב לצורות הטבועות בסלע אלו הם מאובנים או צורות שנוצרו במהלך הרבדת השכבות.

השהות במעוק היא הזדמנות טובה להסביר על התחתרות נחלים, ועל היווצרות קניון ובולדרים.

בסוף המעוק נפתח הנחל ויש הליכה של כקילומטר עד למעיין. בהליכה זו ניתן למצוא צמחיית ערוצים, צמחייה מדברית וסודנית. למשל: שיזף, שיטה, רותם, מילחית עשונה, מלוח, זוגן השיח ועוד. בתקופת החורף והאביב נמצא צמחייה חד שנתית, צמחי תה ותבלין כמו אזובית ונמצא חומעה אדומה (צמח חמצמץ).

אזור המעיין לרוב מוצל ומתאים למפגש של קבוצות רבות (זהירות המים קרררררים).

במעיין מידי פעם ניתן להבחין בשפני סלע שניזונים מהצמחייה סביב ושותים ממי המעיין.

תופעה נוספת היא כתובות ספריי שונות שנכתבו סביב המעיין - זהו המקום להסביר ו/או לפתח דיון בנושא שמירת טבע וגם להסביר על הווצרות מעיין העתק, שכבה.

משם חוזרים על הקילומטר וחצי עד לפיצול אדום שחור (שחור-מעוק) האדום נמצא בצד צפון (משמאל) והוא השביל העוקף בו הולכים במגמת ירידה עד לפיצול הראשון וחוזרים על הקילומטר וחצי הראשונים עד לחניון.

אפשרויות לגיוון המסלול:

  • מאחר ומסלול זה מעגלי יש אפשרות לעלות בשביל העוקף ולרדת במעוק ולהפך: לעלות במעוק ולרדת בעוקף, אפשרות זו מתאימה כדי להקטין את הלחץ במסלול ואם נוצרת בעייה של קושי בהליכה רצוי ללכת בשביל העוקף.
  • מעלה צאלים - נחל משמר: ישנה אפשרות להתחיל את המסלול במעלה צאלים להמשיך על רמת המדבר ולרדת לנחל משמר. מעלה צאלים מתחיל בחניון נחל צאלים סימון שבילים כחול (ר' פירוט בנפרד במסלול נחל צאלים) המעלה ארוך ולוקח כשעה וחצי בממוצע, ממשיך על רמת המדבר בסימון כחול, קטע זה אורך כשלוש שעות, ואין בו צל, ניתן להסביר על הקשיים במדבר, אנשי המדבר, הישרדות, צימחייה מדברית שפוגשים מידי פעם כמו למשל זוגן השיח. ממשיכים בסימון הכחול עד לפיצול כחול שחור ממשיכים בשחור לכיוון הירידה לנחל (שימו לב הירידה תלולה ודרדרתית, יש ללכת אחד אחרי השני, ללכת בקבוצה, לא לרוץ וכו') הירידה אורכת כשעה וחצי עד ההגעה למעיין (ההמשך לעיל- מסוף הירידה נתחבר לעין משמר, סימון שחור, שלאחר הליכה של חצי קילומטר מתחבר לסימון אדום) בסך הכל אפשרות זו תיקח 8-10 שעות, ואורכה 9 ק"מ.
דגשים והוראות בטיחות
יש לעיין בנהלי הבטיחות המחייבים המופיעים באתר ולוודא את יישומם.
  • יש להצטייד בכמות מים מתאימה במיוחד בימים חמים
  • יש לנהוג בזהירות במעוק - לא לרוץ, לא לעקוף את המדריך/ה
  • המגע של הסלע עם המים מחליק- יש לשים לב לכך, רצוי להציב אנשי עזר במקומות הבעייתיים.
  • בירידה לכיוון הנחל יש לרדת בזהירות, לא לדרדר אבנים ולא לרוץ הירידה מאוד תלולה
  • יום חם במיוחד מקשה את ההליכה במסלול, יש לקחת זאת בחשבון.
  • אגן הניקוז של נחל זה קטן יחסית אך גם הוא נתון מידי פעם בסכנת שיטפונות. יש להתעדכן מראש עם חדר מצב.
  • קיץ - בימים בהם יש חמסין ובימים חמים במיוחד לא מומלץ לטייל, סתיו - מומלץ, חורף - מומלץ מלבד ימים בהם יש סכנת שטפונות, אביב - מומלץ, יש פריחה של חד שנתיים.
  • במידה והנך מעונין להגיש בקשה חריגה להגבלת הגיל, יש לפנות לצוות ההנהגה / מחלקה.
הוראות הגעה למסלול

הוראות הגעה ברכב: מצומת שוקת פונים לכיוון ערד וממשיכים בירידות המפותלות לכיוון ים-המלח עד שמגיעים לכביש 90(הכביש הראשי) בו פונים שמאלה חוצים את המלונות את 'מצדה' ולאחר כמה קילומטרים עוברים מבנה שהוא תחנת ממסר יש שם שלט לכיוון נחל צאלים-(אם רוצים להתחיל ממעלה צאלים) ולאחר מכן על אותו ציר יש שלט חום לכיוון נחל משמר שבו פונים (שמאלה) לכיוון דרך העפר. ישנה נסיעה של כשני קילומטרים עד שמגיעים לחניון לילה ממנו מתחיל המסלול הרגלי.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים